Čeprav zagorelo polt še vedno dojemamo kot lepotni ideal, pa je to že prvi znak poškodbe zgornje plasti kože – epidermisa. Porjavelost je namreč obrambna reakcija kože na škodljive UV-žarke, saj takrat celice melanociti v zgornji plasti kože začnejo proizvajati kožni pigment melanin, ki skrbi za zaščito kože pred nadaljnjimi poškodbami.
Sončne opekline
Prekomerna izpostavljenost sončnim žarkom se kaže v opeklinah kože, ko UV-žarki prodrejo v globlje plasti kože in uničijo kožne celice. Telo se odzove tako, da imunski sistem na prizadetem področju poveča prekrvavljenost, opečena koža pordi, se segreje in je boleča na dotik. Bele krvničke začnejo z odstranjevanjem odmrlih kožnih celic. Opekline se navadno pojavijo nekaj ur po izpostavitvi soncu, da se koža pozdravi, pa je potrebno precej več časa – nekaj dni ali tednov. Bolečine lahko lajšate s tabletami proti bolečinami in hladnimi obkladki; aloa vera ali druge vlažilne kreme pa bodo pripomogle k hitrejši regeneraciji kože.
Če pride do hujših opeklin, kjer se poškodujejo tudi živčni končiči, pa so opekline bolj boleče in traja dlje časa, da se pozdravijo. Pojavi se rdečica, oteklina in mehurji. Mehurjev nikar ne počite, saj je v njih tekočina, ki skrbi za zaščito podkožja, poleg tega vas ta varuje pred infekcijo rane. Ob taki poškodbi kože je dobro obiskati zdravnika.
Pri tem je dobro vedeti, da vsaka poškodba kože zaradi UV-žarkov poveča možnosti za razvoj kožnega raka in pospeši staranje kože. Še posebej se morajo opeklinam izogniti otroci do 18. leta starosti, saj opekline pred to starostjo močno povečajo tveganje za nastanek kožnega raka pozneje v življenju. Pri tem naj vas ne zavede, da sončenje v solariju ni tako škodljivo. Pravzaprav je resnica ravno obratna, zato se dermatologi tudi pri nas trudijo, da bi bila uporaba solarija do 18. leta starosti prepovedana.
Gube
Za večno mladost vam ni treba zapravljati premoženja pri dermatologu ali lepotnih kirurgih, ampak se preprosto le izogibajte sončnim žarkom. Ti so poleg genske predispozicije glavni krivec za prezgodnje staranje kože in za gube, ki vam lahko zagrenijo življenje. Neposredna izpostavljenost sončni svetlobi namreč upočasni obnavljanje kože, saj uničuje elastin in kolagen, ki skrbita za prožnost kože, zaradi česar pride do prvih gub in upada kože.
Neenakomeren ten kože
Posledica prekomerne izpostavljenosti sončnim žarkom je tudi neenakomeren ten ali pigmentacija kože. Nekatera področja kože postanejo temnejša kot druga, kar je še posebej vidno v poletnem času, ko smo bolj izpostavljeni sončnim žarkom. Poleg tega lahko sonce povzroči trajne poškodbe majhnih krvnih žilic, kar daje koži rdečkast videz.
Sončne pege
Sončne pege najpogosteje najdemo na predelih, ki so pogosto izpostavljeni vplivu sončnih žarkov. Bolj vidne so poleti, še posebej pa se pojavljajo pri ljudeh s svetlo kožo ali pri rdečelascih/rdečelaskah. Čeprav pege niso škodljive zdravju, pa je dobro vedeti, da so nekatere oblike kožnega raka v zgodnji fazi podobne sončnim pegam. Če boste na teh področjih čutili bolečino, potem obiščite dermatologa, da preveri, za kaj gre.
Pigmentne lise
Tako kot sončne pege tudi pigmentne lise niso škodljive, so pa znak prekomernega izpostavljanja kože. Pri ženskah se pogosto pojavijo med nosečnostjo in pri nekaterih kasneje izzvenijo, pri nekaterih pa ostanejo vidne še naprej. Natančnega mehanizma nastanka še ne poznamo, kljub vsemu pa je poglavitni vzrok pretirana izpostavljenost sončnim žarkom, k temu pa pripomorejo še dodatni razlogi, kot so hormonske motnje, ki so lahko posledica bolezni (tumorjev), ginekoloških težav, jemanja kontracepcijskih tablet, nosečnosti … ''Gre za to, da nekaj v organizmu spremeni kožne celice, ki proizvajajo pigment do te mere, da ga proizvajajo prekomerno in tako na določenih delih nastaja lisa, ki je moteča,'' pojasni dermatologinja mag. Metka Adamič. Pigmentne lise lahko dermatolog uspešno odstrani s posebno belilno masko.
Starostne pege
Čeprav navadno mislimo, da so starostne pege le posledica staranja, pa so v resnici posledica poškodb kože zaradi UV-žarkov. Najpogosteje se pojavijo na najbolj izpostavljenih področjih, to so roke, vrat, obraz, pa tudi drugje. Bolj opazne pa so po 40. letu starosti. Pri odpravi teh vam lahko pomaga dermatolog.
Vse to so znaki, ki kažejo na to, da je bila vaša koža že precej obremenjena s škodljivimi sončnimi žarki, kar povečuje tveganje za razvoj kožnega raka. Kako prepoznati kožnega raka, pa preverite tukaj.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV