Vizita.si
Holesterol bolezen, ki jo imenujemo tudi "tihi sovražnik", saj povišane ravni praktično ne občutimo. Pri odraslih, starejših od 20 let, naj bi se holesterol preverjal vsakih pet let.

Zdravje

Znate živeti s tem?

N.D.
10. 12. 2012 08.04
1

Povišan holesterol lahko nastane pri vsakomur in vsi lahko sprejmete ukrepe za njegovo znižanje. Zaradi maščobnih blazinic okrog trebuha, debelosti, stresa in preostalih razlogov ima skoraj 70 odstotkov Slovencev povišan holesterol.

Holesterol bolezen, ki jo imenujemo tudi "tihi sovražnik", saj povišane ravni praktično ne občutimo. Pri odraslih, starejših od 20 let, naj bi se holesterol preverjal vsakih pet let.
Holesterol bolezen, ki jo imenujemo tudi "tihi sovražnik", saj povišane ravni praktično ne občutimo. Pri odraslih, starejših od 20 let, naj bi se holesterol preverjal vsakih pet let.FOTO: Profimedia
Poznamo dve obliki holesterola: LDL ali "slabi" holesterol in HDL ali "zdravi" holesterol. Za zdravje je najpomembnejša primerna raven holesterola LDL, o katerem bomo pisali tokrat. Ta je namreč naravni sovražnik človeškega telesa in visoka raven slabega holesterola predstavlja velik dejavnik tveganja za razvoj srčno-žilnih in koronarnih bolezni, kot so angina pektoris, srčni infarkt, možganska kap in bolezni arterij nog.

Kaj povzroča povišan holesterol?

►Biološki dejavniki tveganja, na katere ne moremo vplivati, so: spol – za to bolezen so bolj dovzetni moški, starost – tveganje se poveča po 40. letu, družinska dednost, višjemu tveganju pa so izpostavljene tudi ženske v menopavzi.

►Posledice bolezni: angina, sladkorne bolezni, bolezni ledvic, jetrne bolezni in tudi težave s ščitnico.

Poleg dedovanja so med najpogostejšimi vzroki za povišan holesterol tudi prehrana, stres, sedenje in debelost.
Poleg dedovanja so med najpogostejšimi vzroki za povišan holesterol tudi prehrana, stres, sedenje in debelost. FOTO: iStockphoto
Najpogostejši vplivi so:

►Prehrana – čezmerno uživanje hrane, ki vsebuje veliko nasičenih maščob, kot so rdeče meso, sladka peciva, klobase, trdi sir, slanina, še posebej nevarni so dokazano piškoti in smetana.

►Čezmerna telesna teža in debelost.

►Stres – dolgotrajni stres ima neugoden vpliv na vse krvne maščobe. Stres v družini lahko zvišuje holesterol že pri otrocih, nevaren je tudi stres na delovnem mestu. Nekateri znanstveniki so celo prepričani, da je kronični stres kar 70-odstotni krivec za povišan holesterol.

►Zmanjšana telesna dejavnost.

►Sedeči način življenja – ljudje, ki večino svojega časa preživijo sede, imajo dokazano višjo raven LDL (slabega holesterola).

►Kajenje.

►Čezmerno uživanje alkohola – ljudje, ki čezmerno uživajo alkohol, imajo v primerjavi z ljudmi, ki se ga vzdržijo ali ga pijejo zmerno, precej višjo raven LDL.

Holesterol je bolezen, ki jo imenujemo tudi "tihi sovražnik", saj povišane ravni praktično ne občutimo. Pri odraslih, starejših od 20 let, naj bi se holesterol preverjal (raven holesterola se meri s preprosto preiskavo krvi) vsaj enkrat na pet let, še bolje pa vsako leto. Otrokom, katerih bližnji sorodnik je zbolel na srcu pred 55. letom ali ima povišan holesterol, je treba vrednost holesterola izmeriti že pri dveh letih oziroma čim hitreje.

Če se trudite znižati holesterol, morate izgubiti maščobo okrog trebuha, prav tako vam pri tem lahko pomagajo živila, kot so oreščki, ribe, oljčno olje, jogurt in podobno.
Če se trudite znižati holesterol, morate izgubiti maščobo okrog trebuha, prav tako vam pri tem lahko pomagajo živila, kot so oreščki, ribe, oljčno olje, jogurt in podobno.FOTO: Profimedia


Ukrepi za znižanje holesterola

Povišan holesterol lahko nastane pri vsakomur ne glede na starost – vsi pa lahko sprejmemo ukrepe za njegovo znižanje. Zato je pomembno, da je na vašem krožniku vsak dan sveža zelenjava, prav tako vsak dan zaužijte svež sadež. "Grabite" po antioksidantih, ki vam bodo olajšali življenje s povišanim holesterolom, blagodejno pa na stanje vplivata tudi jogurt in margarina. Osrčje zdrave prehrane so ribe in morska hrana, zato naj bodo na vašem meniju vsaj dvakrat na teden. Na pravi poti pa boste, če boste dan začeli z zajtrkom iz polnozrnatih živil.

Če boste začutili potrebo po prigrizkih, si privoščite oreščke, izvrstne pomočnike pri zniževanju holesterola. Navsezadnje pa ne smemo pozabiti še na olja, ki jih telo kljub vsemu v zmernih količinah potrebuje vsak dan, a pomembno pri tem je, da ne posežete po katerem koli olju. Dokazano za zniževanje holesterola pomaga oljčno olje. Čeprav vonj iz ust, ko ga užijemo, ni ravno prijeten, je česen številka ena pri zniževanju holesterola. Kot tudi zeleni čaj, zato si ga privoščite vsak dan.

Verjeli ali ne, holesterol dokazano znižuje tudi vadba, gibanje, ki med drugim blaži tudi stres, velikega povzročitelja povišanega holesterola. Priporoča se 30-minutna vadba vsaj trikrat na teden. Na primer hoja ali sprehod bo odlična izbira. In še resno opozorilo – vsi s povišanim holesterolom in preveliko telesno težo shujšajte. Če želite znižati holesterol, morate izgubiti maščobne blazinice, še posebej okoli trebuha.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662