Standardni repelenti običajno vsebujejo sestavino, ki se imenuje DEET in se za odganjanje komarjev uporablja že več kot 40 let. V vsem tem času je bila precej preizkušena in se je izkazala za varno in učinkovito. Kot pojasnjuje dr. Joe Conlon, strokovni sodelavec Ameriške organizacije za nadzor nad komarji, sta bili v vseh teh letih v ZDA zaradi DEET-a zabeleženi le dve hospitalizaciji, pa še ti zaradi veliko pretirane rabe. Toda če bi se komarjev vseeno raje znebili na bolj naraven način, si preberite, kakšne možnosti še imate.
Eterična olja
Z vodo lahko v steklenički s pršilom zmešate eterično olje limone, limonine trave, limoninega evkaliptusa, poprove mete, sivke ali vanilije. Nato lahko to mešanico po potrebi razpršite na svoje pulzne točke ali oblačila. Omenjena eterična olja lahko zmešate tudi s sojinim nosilnim oljem. Če boste svojo kožo naoljili, boste komarje namreč pregnali celo fizično, ker si ne bodo želeli umazati kril. Toda medtem ko repelenti, ki vsebujejo DEET, delujejo okoli pet ur, se boste morali sprijazniti, da vsi bolj naravni pripravki delujejo veliko krajši čas.
Rastline
Komarje naj bi s svojim vonjem odganjale tudi določene rastline, ki jih lahko zato postavite pred okna in vrata, ob balkonsko ograjo ali okoli terase. Sicer ni zagotovila, da bodo delovale, vendar jih je vredno preizkusiti. Izbirate lahko med naslednjimi vrstami: vratičem, baziliko, sivko, limonino travo, ognjičem, rožmarinom in mačjo meto. Študija Univerze Severne Karoline pa je ugotovila, da izjemno učinkovito substanco, ki odganja komarje, proizvaja celo paradižnik.
Odstranitev stoječe vode
Komarji za svoje razmnoževanje potrebujejo stoječo vodo. Če boste imeli ob svojem domu čeber vode, boste imeli posledično tudi nekaj več komarjev. Zato se potrudite svojo okolico urediti še tako, da obstaja čim manj kotičkov, kjer se lahko nabira deževnica.
Oblačila
Komarje bolj privlačijo svetla in pisana oblačila, ki so zaradi mehčalca za povrh prijetno odišavljena. Odločite se lahko torej uporabljati pralna sredstva, ki ne vsebujejo vonja, ter se zvečer, ko so komarji najbolj aktivni, oblačiti v bolj temne odtenke. Prav tako seveda pomagajo dolgi rokavi in hlačnice.
Mirovanje
Komarjem smo dejansko bolj privlačni, ko telovadimo oziroma počnemo kar koli, zaradi česar se spotimo. Pritegnejo jih tako vlaga kot tudi same snovi, ki jih pot vsebuje. Privlači jih celo ogljikov dioksid, ki ga, kadar globoko dihamo, posledično izdihujemo v nekoliko večji meri. Poskusite zato v času, ko so komarji najbolj aktivni – zjutraj in zvečer – bolj mirovati. Ker to velikokrat ni mogoče, pa se enostavno ne pozabite tudi med fizično vadbo zaščititi z repelenti.
Vetrič ali močno sonce
Komarje preženeta veter in sonce. Že najbolj milo pihanje jih namreč moti med delom, sonca pa se izogibajo, ker lahko zelo hitro dehidrirajo. Bolj varni boste torej, če boste posedali na sončku, rahlem vetriču ali prepihu. Komarjem boste najbolj izpostavljeni v predelih, ki so senčni in vlažni.
Mreže
Proti komarjem najbolj učinkovito deluje dejansko fizično odganjanje, zato morda ni odveč investirati v posebne mreže, tako imenovane komarnike, ki se lahko enostavno namestijo na vrata in okna vašega doma. Oblikovani so tako, da vas ne motijo pri odpiranju ali prehajanju, ne pokvarijo niti razgleda.
Hrana
Če se želimo čim bolj učinkovito izogniti pikom, naj bi pomagalo celo, da uživamo manj hrane, ki je zelo soljena ali sladkana.
Bolj naravna pomagala nekaterim pomagajo, drugim pa ne, zato jih je potrebno enostavno preizkusiti. Ljudje se namreč razlikujemo že glede na to, v kolikšni meri sploh privlačimo komarje. Na Univerzi v Floridi so ugotovili, da komarje bolj privlači eden izmed desetih ljudi. Do 85 odstotkov naj bi bila za to zaslužna genetika, vendar kot pravi dr. Conlon, strokovnjaki še vedno raziskujejo, kaj natančno je tisto, kar jim najbolj diši.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV