Vizita.si
Zadah najpogosteje povzročajo bakterije, ki se namnožijo v ustni votlini.

Zdravje

Znebite se slabega zadaha

K.B.
21. 06. 2012 08.08
0

Nihče si ne želi slabega zadaha, a k sreči to lahko preprečimo hitro z nekaj triki. Zadah namreč običajno povzročajo prekomerno namnožene bakterije, ki pa jih lahko odpravimo ali omejimo z ustrezno ustno higieno in pravo prehrano.

Zadah najpogosteje povzročajo bakterije, ki se namnožijo v ustni votlini.
Zadah najpogosteje povzročajo bakterije, ki se namnožijo v ustni votlini.FOTO: iStockphoto
1. Ustna higiena

Vaše prvo in najboljše orožje zoper ustni zadah je vsekakor dobra ustna higiena. Karies, gniloba, bolezni dlesni so ponavadi glavni vzrok neprijetnega vonja, zato je pomembno, da preprečite ali odpravite te težave. To storite z rednimi pregledi in zdravljenjem pri zobozdravniku ter za ustno higieno poskrbite s ščetkanjem zob dvakrat dnevno. Pri tem nikar ne pozabite na zobno nitko, s katero boste odstranili bakterije in plag tudi v medzobnem prostoru.

Najboljše orožje zoper ustni zadah je vsekakor dobra ustna higiena.
Najboljše orožje zoper ustni zadah je vsekakor dobra ustna higiena. FOTO: iStockphoto

2. Čist jezik

Zgornji vlažni in mesnati del jezika je odlično okolje za razvoj bakterij ter je pogosto odgovoren za ustni zadah. A ljudje pri umivanju ljudje pogosto pozabijo nanj. Tako izberite mehko zobno ščetko in enkrat na dan nežno potegnite po jeziku iz zgornje strani proti koncu jezika. Pri tem pazite, da ne boste pregrobi, da si ne boste poškodovali površine jezika.

3. Ne izbirajte sladkih žvečilnih gumijev

Težavo lahko rešite tudi z uporabo žvečilnih gumijev. A če boste izbrali med sladkimi, lahko zadah še poslabšate. Sladkor v žvečilnem gumiju je namreč hrana za bakterije in se bodo tako še hitreje množile. Poleg tega sladkor pripomore k prekomerni teži, zato se mu je treba izogibati.

4. Dehidracija

Vaša slina vsebuje ključne zaščitne encime, ki pomagajo uničevati bakterije, zato so suha usta pogosti vzrok zadaha. Tako pazite, da ne pride do dehidracije in pijte dovolj tekočine, še posebej v teh vročih dneh. Če pijete dovolj, pa se kljub temu soočate s suhimi usti, je vzrok zanje morda drugje:

- Jemljete zdravila? Suha usta so pogosto stranski učinek nekaterih zdravil, na primer antihistaminov za zdravljenje kroničnih alergij, antidepresivov in pomirjeval, zdravil za uravnavanje krvnega pritiska.

- Ste izjemno žejni že takoj zjutraj? To je morda znak tega, da zaradi spalne apneje ali sinusitisa (vnetje sluznice obnosnih votlin), preko noči dihate z odprtimi usti.

Vaša slina vsebuje ključne zaščitne encime, ki pomagajo uničevati bakterije, zato so suha usta pogosti vzrok zadaha.
Vaša slina vsebuje ključne zaščitne encime, ki pomagajo uničevati bakterije, zato so suha usta pogosti vzrok zadaha. FOTO: iStockphoto

5. Diete

Prehrana z malo ogljikovih hidratov ali z visoko vsebnostjo beljakovin lahko povzroči slab zadah, so pokazale analize ameriškega komiteja za odgovorno medicino. Cilj ketogenih diet je, da izhaja energija iz kurjenja zalog maščob namesto iz manjkajočih ogljikovih hidratov. A ker se vsebnost ogljikovih hidratov zmanjša, se v telesu začnejo kopičiti kemikalije, imenovane ketoni, ki pa se sproščajo tudi preko zadaha. Ker je to metabolična težava, ki izvira iz vašega želodca, pri njej ne morete storiti veliko. Le-to, da zamenjate dieto.

6. Čaj

Pitje čaja lahko zmanjša vaš zadah, so ugotovili na ameriškem združenju za mikrobiologijo. Raziskava, ki so jo opravili na univerzi v Chicagu, je pokazala, da polifenoli, snovi, ki jih najdemo v črnem ali zelenem čaju, zavirajo rast bakterij in njihovo sposobnost, da proizvajajo komponente neprijetnega vonja.

7. Kardamom

Kardamom je tretja najdražja začimba, takoj za žafranom in vanilijo. A je vredna svojega denarja, saj vsebuje veliko protibakterijskih vsebin, ki so jih leta in leta uporabljali za osvežitev daha. Ta indijska začimba je bogata s cineolom, ki je antiseptik in uničuje bakterije, ki povzročajo zadah.

8. Zdravstvene težave

Če noben od zgornjih ukrepov ne deluje, je čas, da obiščete zdravnika. Kronični zadah je namreč lahko simptom številnih bolezni, med njimi tudi sladkorne bolezni, infekcije sinusov, rinitis, bolezni prebavil, ledvic ali jeter.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650