Kaj storiti?
V ustni votlini je več kot 600 različnih tipov bakterij. Številne od njih se zadržujejo na površini jezika in povzročajo slab zadah. Slina je naravni sovražnik bakterij neprijetnega vonja, zato je pomembno, da pijete dovolj tekočine, da lahko vaše telo proizvaja slino. Suha usta so namreč odlično gojišče bakterij. Tudi žvečenje žvečilnega gumija bo pomagalo, saj ta povzroči dodatno proizvodnjo sline. Rešitev so še ustna voda in mentolovi bomboni brez sladkorja, a le začasna. Ti namreč zakrijejo neprijeten vonj, a ne ubijajo bakterij.
Pomembno je tudi, kaj jeste, saj nekatera živila povzročajo slab zadah. Med njimi so zagotovo čebula, česen, kari, ribe, pivo, vino, soda … Poleg tega se izogibajte še sladkarijam, saj sladkor pripomore k razmnoževanju bakterij v ustni votlini. Da bi se znebili slabega zadaha, uživajte zelen čaj, ki deluje antibakterijsko, in cimet, saj vsebuje eterična olja, ki ubijajo številne bakterije v ustih. Tako lahko že zjutraj vašemu zajtrku dodate nekaj svežega cimeta in si poleg privoščite še skodelico zelenega čaja. Poleg tega uživajte sadje in zelenjavo, kot so jabolka in zelena. Žvečenje bo namreč pomagalo pri proizvodnji sline, trša struktura pa bo pomagala pri odstranjevanju bakterij z jezika.
Če imate kljub tem ukrepom slab zadah, se posvetujte s svojim zobozdravnikom ali osebnim zdravnikom, da bi preverili, če gre morda za kaj resnejšega. Pri 10 odstotkih ljudi je namreč slab zadah simptom kroničnega vnetja sinusov, okužbe dihal, zgage, nepravilnosti v delovanju jeter ali ledvic, raka in sladkorne bolezni. Te bolezni lahko sproščajo kemikalije v telo, ki nato povzročijo slab zadah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV