Vizita.si
Zobna gniloba ali karies je ena najpogostejših bolezni v ustni votlini.

Zdravje

Zaradi kariesa se vam lahko vname srce!

Nataša Jurca
08. 02. 2010 09.45
0

Ne le, da lahko zaradi kariesa izgubimo zobe, v skrajnem primeru se lahko gnojno vnetje iz okolice obolelega zoba razširi po celem telesu. Tako se nam lahko vnamejo celo srčne zaklopke ali možganske opne.

Zobna gniloba ali karies je ena najpogostejših bolezni v ustni votlini.
Zobna gniloba ali karies je ena najpogostejših bolezni v ustni votlini.FOTO: iStockphoto

Ko se prehranjujemo, v usta vnašamo hrano, ki jo z zobmi zmeljemo in prepojimo s slino, da jo lažje pogoltnemo in da olajšamo nadaljnjo razgradnjo v telesu. Skupaj s hrano in pijačo pa v usta vnesemo tudi veliko mikroorganizmov. Ko se ravnovesje mikroorganizmov v ustih poruši, lahko to privede do razmnoževanja škodljivih bakterij, to pa do številnih bolezni, med katerimi je najpogostejši karies.

O tem, kaj je karies, kako nastane in kako ga lahko preprečimo, smo se pogovarjali z zobozdravnico Tino Fabjan, dr. dent. med.

Poskrbite za redno ustno higieno, ščetkanje zob in zdrav način življenja ter preprečite nastanek kariesa.
Poskrbite za redno ustno higieno, ščetkanje zob in zdrav način življenja ter preprečite nastanek kariesa.FOTO: iStockphoto

Kaj je krivo za karies in kaj karies naredi našemu zobovju?

Karies je zobna gniloba, ki povzroča kroničen razpad trdih zobnih tkiv. Karies povzročajo različne ustne bakterije, najpogosteje različne vrste streptokokov. Bakterije v zobnih oblogah namreč s kislimi izločki raztapljajo trdna zobna tkiva.

Kako lahko prepoznamo karies?

Karies je diagnostriciran kot belkasta lisa oziroma kredast madež na zobni sklenini, v katerega se po navadi zatika sonda. Pomagamo si lahko tudi z rentgenskim slikanjem, laik pa ga lahko prepozna le po spremenjeni barvi oziroma lisi na zobu.

Ali so črne pike na zobu torej že znak kariesa?

Vsekakor je črna pika lahko tudi znak kariesa, ni pa nujno, saj imajo tudi popolnoma zdravi zobje različne pigmente, za katere pa še ni nujno, da predstavljajo kariotičen zob.

Prvi opozorilni znak kariesa naj bi bila kratkotrajna bolečina in občutljivost na sladko in kislo ali hladno in vroče.
Prvi opozorilni znak kariesa naj bi bila kratkotrajna bolečina in občutljivost na sladko in kislo ali hladno in vroče.FOTO: iStockphoto
Do kakšnih zapletov pa lahko pride, če ne obiščemo pravočasno zobozdravnika?

Če zobozdravnika ne obiščemo pravočasno, lahko zobna gniloba napreduje do take stopnje, da je treba zob devitalizirati (odstraniti zobni živec – pulpo), kar pomeni, da zob postane mrtev in je njegova življenjska doba lahko bistveno krajša, saj je zob biološko manj vreden.

Ali lahko karies povzroči tudi hujše okužbe?

Velikokrat se lahko pojavi tudi večje gnojno vnetje v okolici obolelega zoba, kar privede do abscesa, to pa pomeni, da se vnetje lahko razširi po celem telesu. Najbolj problematično je vnetje srčnih zaklopk ali pa možganskih open, lahko pa se širi tudi v sklepe, živce in druge telesne organe.

Kako preventivno poskrbimo, da preprečimo nastanek kariesa?

Najboljša preventiva so vsekakor redna ustna higiena, redno umivanje zob, ustrezna prehrana in zdrav način življenja.

Kako pogosto je treba obiskovati zobozdravnika?

Vsekakor je smiselno obiskovati zobozdravnika vsakih šest mesecev, četudi nimamo nobenih simptomov ali znakov bolezni zob, saj lahko zobozdravnik že v zelo zgodnji fazi odkrije karies in ga tudi takoj sanira. Tako bodo lahko zobje še dolgo služili svojemu namenu.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587