1. Za srčno kapjo umre 15 odstotkov ženske več kot moških
Vzrok za napačno splošno prepričanje, da za srčno-žilnimi boleznimi zbolevajo predvsem moški, lahko iščemo v znakih bolezni, ki se pri moških in ženskah kažejo nekoliko drugače. Oba spola sicer lahko občutita tesnobo v prsnem košu, ki se kasneje razvije v močno bolečino, bolečino, ki se širi v ramena in roke, slabost in vrtoglavico.
2. Ženske za srčno-žilnimi boleznimi trpijo kasneje kot moški
Povprečna starost moških, ki utrpijo srčno kap, je 66, povprečna starost žensk pa 70. Tveganje za srčno kap se pri ženskah močno poveča po 55. letu starosti, ko nežnejši spol preide menopavzo in njihovo telo proizvaja manj ženskega hormona estrogena. Prav ta je namreč znan kot hormon, ki varuje zdravje srca, saj znižuje nivo slabega LDL holesterola in zvišuje nivo ’dobrega HDL holesterola, s tem pa pomaga ohranjati zdravo ožilje.
Nivo estrogena v menopavzi namreč pade za kar 90 odstotkov, tip estrogena v telesu pa se spremeni, saj večino estrogena ne proizvajajo več jajčeca, ampak maščobne celice. Do 65. leta starosti ženske tako razvijejo enako tveganje za srčno-žilne bolezni kot moški. To pa seveda ne pomeni, da mlade ženske niso podvržene tveganju za srčno-žilne bolezni, sploh če ne živijo zdravo.
3. Zdravstveni dogodki med nosečnostjo lahko vplivajo na zdravje v kasnejšem življenju
Preeklampsija, nosečniška sladkorna bolezen in visok pritisk so stanja, ki se lahko zgodijo med nosečnostjo in vplivajo na žensko zdravje tudi po rojstvu otroka. Preklempsija namreč poveča tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni v srednjih letih, nosečniška sladkorna bolezen pa lahko vodi do gluktozne netolerance in drugih predsladkornih stanj. Zmanjšanje zdravstvenih tveganj med nosečnostjo je ključno za zdravje nosečnice in za zdravje otroka. Visok krvni tlak med nosečnostjo zmanjšuje krvni dotok do posteljice, kar pomeni, da otrok dobi manjšo količino kisika in pomembnih hranilnih snovi. Poleg tega imajo ženske s kronično hipertenzijo več možnosti za splav, prezgodnje rojstvo in za napake placente. Simptomi, ki kažejo na previsok krvni tlak med nosečnostjo, so naslednji: glavobol, prsna bolečina, razdražljivost in motnja vida, ki se lahko pojavijo v zgodnji nosečnosti. V visoki nosečnosti se lahko poleg njih pojavijo še edemi, epigastrična bolečina in bliskanje pred očmi. V tem primeru se mora nosečnica posvetovati z zdravnikom.
4. Enaka stopnja tveganja
Stopnja tveganja za razvoj srčno-žilnih bolezni torej ni odvisna od spola, ampak predvsem od naslednjih sedmih faktorjev:
- kajenje;
- visok krvni tlak;
- visok nivo slabega holesterola;
- sladkorna bolezen;
- debelost;
- višja starost in
- genska nagnjenost.
Na dedno nagnjenost nimate vpliva, veliko pa lahko naredite na drugih področjih. Prav zato je pomembno, da uživate zdravo prehrano, se dovolj gibate, imate urejen cikel spanja in se znebite slabih razvad, kot so kajenje, pretirano uživanje alkohola, sladkorja in soli. In še to: nikoli niste premladi ali prestari, da bi poskrbeli za zdravje svojega srca, zato zanj začnite skrbeti že danes.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV