Zaradi nekaterih služb, ki zahtevajo osemurno sedenje, se nam kaj hitro lahko zgodi, da je naš vsakdan predvsem preživet za mizo pred računalnikom. A zadnje raziskave kažejo, da dolgotrajno sedenje poveča tveganje za bolezni srca in ožilja, sladkorno bolezen, depresijo in nekatere oblike raka. Še več, strokovnjaki trdijo, da tudi popoldanska vadba ne more izničiti nezdravega vpliva osemurnega sedenja. ''Tudi kajenje je slabo za vas, četudi vsak dan vadite. Podobno pa je tudi s prekomernim sedenjem,'' je za Yahoo Health pojasil dr. Travis Saunders iz raziskovalne skupine debelosti Healthy Active Living.
Sedenje je nenaravna pozicija telesa, ki lahko zmanjša prekrvavitev nog in stopal in sčasoma spremeni naravno obliko hrbtenice. 12-letna študija, ki so jo opravili v raziskovalnem centru Pennington Biomedical je pokazala, da ne glede na starost, telesno težo in količino vadbe, ljudje, ki večino časa sedijo, živijo krajše življenjsko obdobje.
2. Nosite neudobne čevlje, nedrčke ali torbe
Ženske, ki premagujejo bolečino, da bi v imenu mode nosile vrtoglavo visoke pete, težke torbe in neudobne nedrčke, lahko sčasoma pričnejo trpeti za bolečinami v hrbtu. Če dolgo časa vztrajamo z neudobnim nošenjem zadnjih modnih smernic lahko težave s hrbtom postanejo doživljenjske, so prepričani strokovnjaki. Čeprav je velika torbica zadnji modni hit, zdravniki damam svetujejo, naj pazijo, da te niso pretežke, da ne bi preveč obremenile svojih ramen. Ameriško združenje kiropraktikov je izdalo celo priporočilo, naj ženske ne nosijo torbice, ki je težja od 10 odstotkov njihove telesne teže.
''Kar nosimo na nogah ima ključen vpliv na našo držo. V resnici eni najslabših čevljev za vaše noge prinašajo tudi degeneracijo hrbtenice in lahko celo privedejo do tega, da boste z leti potrebovali operacijo hrbetnice,'' je za Medical Daily pojasnil dr. Michael Perry iz Laser Spine ameriškega inštituta. ''Čevlji z visoko peto so očitni krivec za večino težav z nogami in hrbtom. Pete povečajo tveganje za padce, zvine gležnja, degeneracijo sklepov v nogah in prinesejo težave z držo.''
3. Premalo spanca
Zdrav posameznik bi na dan moral spati od sedem do devet ur, svetujejo strokovnjaki. A na žalost se ob številnih vsakodnevnih obveznostih mnogi težko držijo tega nasveta. Kljub vsemu pa je cilj dobro doseči, saj pomanjkanje spanja poveča tveganje za debelost, sladkorno bolezen, visok krvni pritisk, hkrati pa vpliva tudi na nevrološki razvoj. Študija, ki jo je opravila Švedska univerza Uppsala University, je pokazala, da lahko že ena noč brez spanca privede do povečanja molekul, ki so biomarkerji za poškodbe možganov.
4. Popoldansko dremanje
Ne le pomanjkanje spanca, tudi prekomero spanje je lahko škodljivo. Kratek popoldanski počitek vas sicer lahko napolni z energijo, a če boste spali predolgo, ima to lahko negativen vpliv na vaš nivo energije. Strokovnjaki tako svetujejo, da skozi dan ne spite dlje kot 30 minut, da ne bi svojega telesa pripravili do tega, da bi šel v globlje faze spanca.
5. Pijte sladkih gaziranih pijač
Danes bi se že vsi morali zavedati nevarnosti pitja sladkih gaziranih pijač. Kljub vsemu pa mnogi še vedno ne poznajo ključnih tveganj, ki jih pitje teh nezdravih pijač prinaša. Sladke gazirane pijače so predvsem nevarne, ker prinašajo zasvojenost in se jim je zato tako težko odpovedati. Študija univerze Harvard je pokazala, da imajo ljudje, ki spijejo le eno pločevinko sladke gazirane pijače na dan, 20 odstotkov večje tveganje za srčni infarkt. Količina sladkorja v eni sami pločevinki je enaka 10 čajnim žličkam sladkorja, kar že predstavlja 100 odstotkov dnevno priporočene količine vnosa sladkorja. Uživanje sladkih gaziranih pijač lahko prav tako poveča tveganje za bolezni pljuč, kot so astma in kronična obstruktivna pljučna bolezen.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV