Vizita.si
Ženske danes verjamejo, da lahko normalno zanosijo vse do 40. leta starosti.

Žensko zdravje

7 največjih napačnih prepričanj o plodnosti

K.B.
17. 11. 2011 09.11
1

Res je, da se številne zvezdnice in poslovne ženske na račun svoje kariere odločajo za pozno starševstvo, a kljub vsemu se je treba zavedati, da je, ko govorimo o plodnosti, čas dragocen.

Ženske danes verjamejo, da lahko normalno zanosijo vse do 40. leta starosti.
Ženske danes verjamejo, da lahko normalno zanosijo vse do 40. leta starosti.FOTO: iStockphoto
1. 40 so nova 30

V vsej zgodovini človeštva še ni bilo tako veliko žensk, ki bi se za materinstvo odločale tako pozno. Če je leta 1970 v ZDA le en odstotek žensk prvič zanosil po 35. letu starosti, je v letu 2006 ta odstotek narasel za 8-krat. Podobna situacija je tudi v vseh drugih zahodnih razvitih državah. Nova doba je namreč pripomogla k temu, da ženske verjamejo, da lahko normalno zanosijo vse do 40. leta starosti in še dlje. A žal podatki kažejo drugače: Tveganje za neplodnost narašča z leti. Če je to od 20. do 24. leta starosti le 6-odstotno, pa je od 40. do 44. leta že kar 64-odstotno.

Starejše od 35 let in tiste, ki imajo ginekološke ali druge zdravstvene težave, bi morale čim prej k specialistu na oceno plodnosti.
Starejše od 35 let in tiste, ki imajo ginekološke ali druge zdravstvene težave, bi morale čim prej k specialistu na oceno plodnosti. FOTO: iStockphoto

2. Nikamor se ne mudi

Se res nikamor ne mudi? Ko govorimo o plodnosti, je čas dragocen. Raziskava, v kateri je od leta 1940 do leta 1950 sodelovalo 5000 parov, je pokazala, da je 85 odstotkov parov uspelo zanositi v enem letu. A to je pravilo, ki velja za ženske, ki so mlajše od 35 let in so zdrave. Starejše od 35 let in tiste, ki imajo ginekološke ali druge zdravstvene težave (neredne boleče menstruacije, sladkorno bolezen, težave s ščitnico …), pa bi morale k specialistu čim prej na oceno plodnosti. Čeprav se večina težav s plodnostjo zdravi brez težav, pa kljub temu brez obiska specialista skorajda ni mogoče zanositi.

3. Saj so spolni odnosi nekajkrat na mesec dovolj

Hiter tempo življenja in številne obveznosti močno motijo naše spolno življenje. Tako se nekateri pari med rjuhe podajo le nekajkrat na mesec in so nato začudeni, da ne morejo spočeti otroka. O neplodnosti namreč govorimo, ko par po enem letu rednih spolnih odnosov ne more zanositi, pri čemer redni spolni odnosi pomenijo spolne aktivnosti trikrat na teden. Že popolnoma zdrav in ploden par v dvajsetih letih ima le 25 odstotkov možnosti, da zanosi v določenem mesecu, pa četudi ima spolne odnose med ovulacijo. Za zanositev mora namreč par ujeti okno plodnosti oziroma 4 ali 5 dni med žensko ovulacijo. V tem času je priporočljivo, da imata spolne odnose na vsakih 24 ali 48 ur. Tako bo ženska, ki je starejša od 35 let in ima neredne menstruacije, težko zanosila, če spolni odnosi ne bodo dovolj pogosti.

Res je, da je ženski reproduktivni sistem veliko bolj kompliciran kot moški, prav zato je več možnosti, da gre kaj narobe. A realnost pokaže, da težava pogosto izvira tudi iz moškega.
Res je, da je ženski reproduktivni sistem veliko bolj kompliciran kot moški, prav zato je več možnosti, da gre kaj narobe. A realnost pokaže, da težava pogosto izvira tudi iz moškega.FOTO: iStockphoto

4. Težava je samo v ženski

Res je, da je ženski reproduktivni sistem veliko bolj kompliciran kot moški, prav zato je več možnosti, da gre kaj narobe. A realnost pokaže, da težava pogosto izvira tudi iz moškega. Kar pri 25 do 35 odstotkih parov, ki ne morejo spočeti otroka, je vzrok premajhna količina semenčic v semenski tekočini ali pa katere druge abnormalnosti, kot so nezdrava semenčica in podobno. In če ima poleg tega težave še ženska, je to lahko kombinacija, pri kateri so možnosti za zanositev majhne ali celo – brez pomoči specialista – nemogoče. Prav zaradi teh razlogov je izjemno pomembno, da so tudi moški vključeni v ocenjevanje plodnosti oziroma gredo tudi oni na analizo semena. Če se izkaže, da gre za večje težave, je nato nujen posvet z urologom ali nadaljnje testiranje.

Pri številnih starejših materah, ki so že vstopile v menopavzo, umetna oploditev poteka z darovanim jajčece, kjer se mora par sprijazniti z dejstvom, da otrok ni genetsko njun.
Pri številnih starejših materah, ki so že vstopile v menopavzo, umetna oploditev poteka z darovanim jajčece, kjer se mora par sprijazniti z dejstvom, da otrok ni genetsko njun. FOTO: iStockphoto

5. Samo sprostiti se moram

Vsekakor je stres dejavnik, ki je lahko povezan z neplodnostjo. In čeprav natančno biološko še ni pojasnjeno, na kakšen način, je najverjetneje težava v snoveh, ki se sproščajo med stresom, in sicer kortizol, epinefrin, melatonin, opioid in nekatere druge. Temu bi lahko pritrdila tudi zadnja izraelska raziskava, ki je pokazala, da so ženske, ki so prestale umetno oploditev, dosegale boljše rezultate, če so 15 minut pred oploditvijo opazovale nastop klovna in se od srca nasmejale. Takšen celovit pristop, ki upošteva fizični in duševni vidik, je tako v zadnjih letih vse bolj priljubljen. Kljub vsemu pa ta povezava še vedno sproža številne polemike.

Akupunktura je najbrž najboljši primer, ki je spet sprožil številna vprašanja. Leta 2008 je več raziskav potrdilo, da ima akupunktura pozitivne učinke pri neplodnih pacientih, zato so jo številni specialisti začeli uporabljati v svojih zdravljenjih. A leta 2010 so tri nove študije pokazale, da uporaba akupunkture ni povečala števila nosečnosti. Tako danes specialisti svojim pacientom svetujejo, naj sicer zmanjšajo količino stresa, saj je to vsekakor dobro za ravnovesje telesa, a je vprašanje, koliko bo to vplivalo na njihovo plodnost.

6. Umetna oploditev pomeni, da bom postala 'oktomama'

Ko je Nadya Suleman leta 2009 po umetni oploditvi rodila osmerčke, je postala sinonim za vse, kar je strašnega ali neprijetnega pri tem postopku. A če se boste odločili zanjo, to še ne pomeni, da morate narediti prizidek k hiši. Čeprav je bila vedno največja nevarnost umetne oploditve prav večplodna nosečnost, pa so organizacije za neplodnost v zadnjih dvajsetih letih s številnimi ukrepi močno zmanjšale njihovo število.

7. Zvezdniki imajo otroke pri 40 in 50 letih, torej jih imam lahko tudi jaz tako pozno

Zvezdnice se vse pogosteje odločajo za otroke po 40. letu starosti. A žal gre v večini primerov za nosečnosti s pomočjo darovanega jajčeca, kjer se mora par nato spopasti s številnimi čustvenimi izzivi, saj otrok genetsko ni njun. Poleg tega zdravljenje neplodnosti žal vedno ne more premagati vseh težav reproduktivnega staranja. Mlajša kot je ženska, bolj uspešno je. S staranjem pa uspešnost upada, tako v prvem ciklusu zdravljenja uspe zanositi le 9 odstotkom žensk, starejših od 43 let, nato pa ostaja kar 50-odstotna nevarnost, da se bo nosečnost zaključila s prezgodnjim splavom.

Kako povečati možnost zanositve, preverite tukaj.

 Ste se nam že pridružili na naši  Facebook strani? To lahko storite s klikom na 

 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587