Vizita.si
Med dojenjem lahko pride do različnih težav, tudi do vnetja ali mastitisa.

Žensko zdravje

10 razlogov, zakaj čutite bolečino pod levo dojko

N.R.A.
12. 08. 2024 04.37
0

Ne sklepajte prehitro. Bolečina pod levo dojko se lahko pojavi zaradi številnih razlogov, med njimi pa jih je večina prehodne narave.

Seveda je vznemirjajoče, če boli kateri koli del telesa, še posebej zaskrbljujoče pa je za ženske, če čutijo bolečino pod levo dojko. Konec koncev je veliko pomembnih organov in struktur na tej strani telesa: srce, pljuča, želodec, vranica, rebra in ostalo.

Prsi
Prsi FOTO: Shutterstock

Bolečina pod levo dojko je odvisna od številnih dejavnikov

Gastroenterologinja Samantha Nazareth, dr. med., poudarja, da je vse odvisno od konteksta. ''Od tega, koliko je stara oseba, kaj je počela, kakšni sta vrsta in stopnja bolečine, kakšna je posameznikova zdravstvena anamneza, katera zdravila jemlje in če bolečino spremljajo tudi drugi simptomi.''

Ganljiva izpoved: ''Nisem samo preživela, sem zmagovalka''
Preberi še
Ganljiva izpoved: ''Nisem samo preživela, sem zmagovalka''

 

Bolečina lahko izvira tudi iz težav s hormoni ali pa vas boli zaradi telovadbe, pravi Jayne Morgan, dr. med., kardiologinja.

Bolečina je lahko povezana z neko osnovno zdravstveno težavo

Včasih je lahko bolečina povezana z osnovno zdravstveno težavo, zato bi bilo dobro, da vas pregleda zdravnik in se prepričate, za kaj točno gre. Pomembno je, da spremljate svoje telo in ste pozorni na znake. 

Pokazale svoje brazgotine, da bi pomagale drugim
Preberi še
Pokazale svoje brazgotine, da bi pomagale drugim

V nadaljevanju predstavljamo 10 možnih razlogov, zaradi katerih morda čutite bolečine pod levo dojko. 

1. Bolečine v mišicah

Če po intenzivni vadbi, ki vključuje prsne mišice ali druge mišice na predelu, ki ga običajno ne uporabljate, opazite nelagodje pod levo dojko, obstaja velika verjetnost, da vas bolijo mišice. Vaše mišice so lahko občutljive na dotik, bolečina pa je lahko topa, napeta in boleča. Če je bolečina blaga, bo izginila v nekaj dneh do tednih in se verjetno ne bo razširila na druge dele telesa.

Rak dojke
Rak dojkeFOTO: Shutterstock

2. Refluks kisline

Do refluksa kisline pride, ko kislina teče iz želodca nazaj v požiralnik. Občutek je kot stiskanje ali pekoč občutek v levem in srednjem prsnem košu, ki se lahko razširi na vrat, hrbet, čeljust ali roke.

10 razlogov, zakaj vas srbijo prsi in bradavice
Preberi še
10 razlogov, zakaj vas srbijo prsi in bradavice

3. Kostohondritis

Kostohondritis se pojavi, ko imate vnetje v hrustancu, ki povezuje vaša rebra s prsnico (to področje je znano kot kostohondralni sklep). Bolečina, ki običajno prizadene spodnji del prsnega koša, se lahko zdi topa in stiskajoča, občuti pa se močneje, če se dotaknete območja, globoko vdihnete ali zakašljate.

4. Tietzejev sindrom

Ta sindrom se pogosto zamenjuje s kostohondritisom, ker ga zaznamuje tudi vnetje kostohondralnega sklepa. Imata skoraj enake simptome, vendar se bolečina, ki jo povzroča Tietzejev sindrom, običajno čuti bližje rami in prizadene zgornji del prsnega koša. Opazili boste lahko tudi otekanje prsnega koša, ki ga pri kostohondritisu ni.

Srčni napad
Srčni napadFOTO: Shutterstock

5. Plevritis

Če čutite ostro, zbadajočo bolečino v prsnem košu ali ramenih, ko globoko vdihnete, obstaja možnost, da je to posledica plevritisa, ki je vnetje sluznice vaših pljuč (poprsnice).  Bolečina lahko spremlja virusno okužbo ali je posledica poškodbe prsnega koša ali pljučnice. V tem primeru boste imeli tudi vročino in kašelj.

9 najpogostejših mitov o prsih, ki nikakor niso resnični
Preberi še
9 najpogostejših mitov o prsih, ki nikakor niso resnični

6. Hiatalna kila

Redkejši vzrok bolečine pod levo dojko je hiatalna kila, ko se vaš zgornji del želodca izboči skozi diafragmo, ki ločuje vaš trebuh in prsni koš. Boleč občutek se lahko občuti kot vlečenje ali trganje diafragme tik pod levo dojko.

7. Perikarditis

Perikarditis je vnetje zunanje ovojnice srca, imenovane tudi perikard. Bolečina v prsih se pojavi, ko se otekle in razdražene plasti osrčnika drgnejo druga ob drugo. Drugi simptomi, ki jih lahko občutite, so kašelj, utrujenost, otekanje nog, nizka temperatura, hiter srčni utrip, težko dihanje v ležečem položaju in otekanje trebuha.

Srce
SrceFOTO: Adobe Stock

8. Pljučna embolija

Pljučna embolija je krvni strdek v pljučih. Vrsta bolečine je različna, vendar je običajno ostra in zbadajoča ter se pojavi nenadoma, dodatno pa se lahko poslabša z globokimi vdihi.

9. Angina

Angina se nanaša na bolečino v prsnem košu ali za levo dojko, ki jo povzročajo zamašene arterije in je lahko opozorilni znak srčnega napada, pojasnjuje dr. Morgan. Na splošno lahko prizadene tiste, ki imajo zamašitev koronarnih arterij, ki so odgovorne za transport kisika do srca. Ne glede na to, kako dolgo traja, nemudoma poiščite zdravniško pomoč, če menite, da je vaše nelagodje povezano z angino pektoris, saj bi lahko signaliziralo srčni napad.

Kaj je kardiomiopatija?
Preberi še
Kaj je kardiomiopatija?

10. Srčni infarkt

Če čutite, kar bi opisali kot novo bolečino v prsih, ki vključuje pritisk ali nelagodje v predelu, ki se poslabša z aktivnostjo, obstaja skrb, da bi lahko šlo za srčni napad, pravi dr. Nazareth. Enako nelagodje lahko čutite tudi v ramenih, rokah, hrbtu, vratu in čeljusti.

Ko začutite bolečino pod levo dojko, poslušajte svoje telo in spremljajte, kaj vam sporoča. Če ste v dvomih, bodite previdni in se pogovorite s svojim zdravnikom.

Vir: womenshealth

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602