Vizita.si
Lihen sklerozus se pojavi približno pri vsaki tristoti ženski, redkeje pa tudi prri moških in včasih celo otrocih.

Žensko zdravje

Bolezen, ki razžira spolovila

Nataša Jurca
14. 04. 2011 11.16
0

Lihen sklerozus je kronična kožna bolezen, ki najpogosteje prizadene spolovila in perianalno območje. Oseba se z njo spopada tudi po več let, v tem času pa lahko povzroči trajne brazgotine ali celo razžre spolovilo.

Lihen sklerozus se pojavi približno pri vsaki tristoti ženski, redkeje pa tudi prri moških in včasih celo otrocih.
Lihen sklerozus se pojavi približno pri vsaki tristoti ženski, redkeje pa tudi prri moških in včasih celo otrocih.FOTO: iStockphoto
Lihen sklerozus ali lichen sclerosus je ne prav pogosto bolezensko stanje, ki povzroči nastanek belih lis in stanjšanje kože. Prizadene lahko kateri koli del telesa, a se najpogosteje pojavlja na spolovilih – zunanjosti vagine, kožici penisa in na koži okoli anusa. Lihen sklerozus ne izbira. Prizadene lahko kogarkoli, moške, ženske in včasih tudi otroke, vendar pa se najpogosteje pojavlja pri ženskah po menopavzi. Pri ženskah je bolezen tako kar desetkrat pogostejša kot pri moških in prizadene vsako tristoto žensko. Če bolezni ne zdravimo, lahko pripelje tudi do drugih zapletov.

Kako bolezen prepoznati?

Lihen sklerozus se lahko pojavi na katerem koli delu telesa. Včasih poteka brez simptomov, ko so ti prisotni pa vključujejo hudo srbečico, nelagodje, gladke bele lise na koži, ki lahko zrastejo v debelejše nagubane zaplate, občutljivost prizadete kože, rahlo natrganost kože, v resnih primerih pa tudi krvavenje, razjede in izpuščaje ter boleč spolni odnos.

Neznosna srbečica, razjede, bolečina in druge težave onemogočajo normalno življenje. Ob nezdravljenju bolezen poleg tega lahko razžre spolne organe, zato je potrebno čim prej obiskati zdravnika.
Neznosna srbečica, razjede, bolečina in druge težave onemogočajo normalno življenje. Ob nezdravljenju bolezen poleg tega lahko razžre spolne organe, zato je potrebno čim prej obiskati zdravnika. FOTO: iStockphoto
Lihen sklerozus vulve se kaže z odebelitvijo in nastankom belih lis na zunanjosti spolovila, nikoli pa ne prizadene notranjosti vagine. Lahko se razvije zgolj na majhnem področju – na presredku, velikih ali malih sramnih ustnicah ali klitorisu, velikokrat pa je prizadeta tudi koža okoli anusa, kar otežuje odvajanje blata in povečuje tveganje za zaprtost. Bolezen lahko razžre klitoris, sramne ustnice se lahko zmanjšajo, vhod v vagino pa se zoži. Prizadeta koža lahko postane neznosno srbeča in boleča, včasih se na njej pojavijo izpuščaji ali ranice. Spolni odnosi so za osebe z lihen sklerozusom običajno izjemno neprijetni, saj lahko med njimi pride do pretrganja kože.

Pri moških penilni lihen sklerozus običajno napade kožico na glavici penisa, ki postane trdna in bela. Če je kožica močno zadebeljena, jo je včasih potrebno obrezati. Lahko se zoži tudi uretra oziroma sečevod, kar otežuje odvajanje urina, zato nekateri oboleli moški potrebujejo tudi poseg, s katerim jim razširijo sečevod.

V približno 10 odstotkih primerov lihen sklerozus prizadene področja kože, ki se ne nahajajo v bližini genitalij. Ena ali več lis se jim lahko razvijejo na notranjosti stegna, zadnjici, pod prsmi, na vratu, ramenih ali pazduhah. Te lise spominjajo na cigaretni papirček z nagubano površino in so na otip rahlo voskaste. Le redko so luskinaste ali razžrte. V teh primerih bolezen običajno poteka brez srbečice in ne povzroča nobenih večjih tveganj.

Vzrok ni znan …

Vzrok nastanka lichen sklerozusa ni popolnoma znan. Lahko je posledica genetskih, hormonskih ali infekcijskih dejavnikov. Strokovnjaki verjamejo, da je posledica pomanjkanja spolnih hormonov ali pa prekomernega avtoimunskega delovanja, pri katerem se začne telo proizvajati protitelesa, ki napadajo komponente kože. Lahko pa je lihen sklerozus tudi posledica okvare ščitnice, bolezni ščitnice so odkrili pri 20 odstotkih obolelih za lihen sklerozus, perniciozne anemije, vitiliga, alopecie areate ali luskavice. Včasih se lihen sklerozus pojavi tudi po poškodbi določenega predela.

Bolezen ni nalezljiva in se med spolnim odnosom ne more prenesti na partnerja.

Lihen sklerozus diagnosticira običajno ali dermatolog ali ginekolog. Diagnozo postavi s pomočjo podrobnega pregleda in biopsije tkiva. Biopsija namreč tudi razkrije, ali gre dejansko za lihen ali dermatitis, lihen planus oziroma katero drugo bolezen.

Zdravljenje in zapleti

Če bolezen ni huda, poteka brez simptomov in ni prizadela vaših genitalij, potem zdravljenja morda sploh ne boste potrebovali. V resnici v mnogih primerih bolezen sama izzveni. Če pa je bolezen prizadela vaše genitalije ali okolico anusa oziroma je bolezen na drugih delih telesa napredovala, vam bo zdravnik nedvomno predpisal zdravila.

Eno najpogostejših oblik zdravljenja je zdravljenje s kortikosteroidnimi mazili oziroma kremami. Ta zdravila so običajno zelo učinkovita in pomagajo takoj pregnati zoprno srbečico. Obstajajo pa še druge možnosti zdravljenja, in sicer z zdravili, ki uravnavajo delovanje imunskega sistema, s spolnimi hormoni, ultravijolično zdravljenje za zdravljenje območij, ki se ne nahajajo v bližini spolovil.

Pri moških lahko kožica na glavici penisa otrdi, zaradi česar je lahko, sicer redko, potrebno penis oziroma kožico obrezati.
Pri moških lahko kožica na glavici penisa otrdi, zaradi česar je lahko, sicer redko, potrebno penis oziroma kožico obrezati.FOTO: iStockphoto

Prizadeto spolovilo nežno umivajte vsak dan. Uporabljajte nežno in neagresivno milo , izogibajte se drgnjenju in praskanju. Če se je vaginalna odprtina močno zožila, boste morda potrebovali nežno raztegovanje odprtine z vibratorjem, operacija je izjemno redka rešitev. V najhujših primerih je potrebna popolna odstranitev vulve, a le v primeru, da se razvije rakavo tkivo.

Nezdravljenje bolezni lahko pripelje tudi do določenih zapletov. Pri ženski lahko pride do deformacije spolovila, izginotja ščegetavčka in sramnih ustnic, zoženja vaginalne odprtine in upada spolne sle, pri moških pa lahko pride do zoženja in stanjšanja kožice na glavici penisa, kar povzroča zaplete med erekcijo in uriniranjem. Poleg tega konstantni lihen sklerozus na enem in istem delu telesa povečuje tveganje, da se bodo na tem mestu začele razvijati rakave celice. Prav zato je potrebno ob prvih simptomih in pojavu suma na lihen sklerozus obiskati zdravnika in čim prej pričeti z zdravljenjem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650