Vizita.si
Menstruacija, ki je močnejša in daljša, lahko zahteva posvet pri ginekologu ali zdravniku.

Ginekologija in porodništvo

Če imate takšne menstruacije, se obrnite na zdravnika

Katja Benčina
15. 04. 2014 08.04
6

Če morate med krvavitvijo vsako uro zamenjati vložek ali tampon ali vaša krvavitev traja dlje kot sedem dni, potem je dobro, da se oglasite pri svojem zdravniku ali ginekologu. Študije kažejo, da kar 80 odstotkov žensk ne poišče pomoči zaradi premočnih menstruacij.

Menstruacija, ki je močnejša in daljša, lahko zahteva posvet pri ginekologu ali zdravniku.
Menstruacija, ki je močnejša in daljša, lahko zahteva posvet pri ginekologu ali zdravniku.FOTO: iStockphoto

Močna menstrualna krvavitev oziroma menoragija je pogosta težava, ki se pojavi predvsem pri ženskah, ki se bližajo menopavzi (hormonske spremembe), ženskah z vstavljenim materničnim vložkom in pri ženskah s fibromiomi, zaradi katerih se lahko poveča notranja površina maternice in s tem površina sluznice. Raziskave so pokazale, da ima 25 odstotkov žensk z močnimi krvavitvami takšne motnje in se te niti ne zavedajo. Težava pri močnih krvavitvah je lahko anemija, ki je pogosti pokazatelj takih stanj ali pa bolezenski vzrok, ki bi moral biti pod nadzorom zdravnika.

Na menoragijo lahko posumite, če so vaše menstrualne krvavitve močnejše in daljše kot običajno. Vzrok za to, da mnoge ženske ne poiščejo pomoči, je zagotovo tudi ta, da je mejo med močnejšo menstrualno krvavitvijo, kot jo je ženska vajena in neobičajno obilno menstruacijo, težko določiti. Pri običajni menstruaciji ženske izgubijo med 30 in 50 mililitri krvi, pri menoragiji pa vsaj 80 mililitrov.

Zdravljenje je odvisno od vzroka za pojav močne menstrualne krvavitve in ga po pregledu določa ginekolog. Če odkrije, da se spopadate le z nekoliko močnejšimi in bolečimi menstruacijami in da ste sicer popolnoma zdravi, pa vam lahko pridejo prav naslednji nasveti. Za preprečevanje močnih in bolečih menstruacij je pomembna zdrava prehrana. Dobro je, da zmanjšate količino zaužitega rdečega mesa, perutnine in jajčnih rumenjakov, poleg tega pa zmanjšate količino zaužitega predelanega mesa – pravzaprav vse, kar vsebuje velike količine sladkorja in soli. V svojo prehrano pa vnesite več svežega sadja in zelenjave, ki vsebuje kalcij, magnezij in kalij. Pomembna je tudi telesna dejavnost, ki prispeva k splošni krepitvi zdravja in izboljšuje odpornost telesa.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662