Vizita.si
Cepljenje proti virusom HPV rešuje življenja.

Žensko zdravje

Cepljenje proti virusu HPV: Da ali ne?

Katja Benčina
05. 09. 2011 08.04
4

Starši osnovnošolk se bodo letos spet odločali o tem, ali se bodo njihove hčere v letošnjem letu cepile proti HPV ali ne. Ste med njimi tudi vi in še vedno ne veste natanko, kako bi ravnali?

Cepljenje proti virusom HPV rešuje življenja.
Cepljenje proti virusom HPV rešuje življenja.FOTO: iStockphoto
Okužba s humani papilomskimi virusi (HPV) je ena najpogostejših okužb v svetu in pri nas, saj se kar polovica ljudi, ki so spolno aktivni, enkrat v življenju okuži z njimi. Pri večini sicer okužba spontano mine, a pri nekaterih se razvije trajna okužba, ki povzroči več kot 70 odstotkov primerov raka materničnega vratu, večino rakov zunanjega splovila, nožnice, zadnjika in kar 90 odstotkov genitalnih bradavic. Vse več raziskav kaže, da so HPV virusi tudi pomembni povzročitelji rakov glave in vratu, predvsem pri mlajših osebah. ''Rak materničnega vrati je druga najpogostejša vrsta raka pri ženskah do 45. leta starosti, tako vsako leto pri nas za njim zboli približno 130 žensk. Vsaka četrta ženska zaradi tega raka tudi umre,'' pove prof. dr. Marjetka Uršič Vrščaj, dr. med. z onkološkega inštituta.

Prav zaradi teh zastrašujočih podatkov in dejstva, da zdravila proti okužbi z virusom HPV ne poznamo, imajo pri nas šestošolke tretje leto zapored možnost brezplačnega preventivnega cepljenja, ki lahko prepreči okužbo z najpogostejšimi humani papilomskimi virusi, kot so HPV 6, 11, 16 in 18, ki povzročajo zgoraj omenjene bolezni. Ker ima to cepljenje še razmeroma mlado tradicijo pri nas, starši šestošolk, ki nimajo zadostnih informacij, ne vedo, kako bi ravnali, in tako zavračajo cepljenje, ki rešuje življenja. Zato smo se o tem, kako varno je cepljenje in kakšni so bili rezultati cepljenja do sedaj pri nas in v svetu, pogovarjali s prof. dr. Marjetko Uršič Vrščaj.

''Starši naj se zanašajo predvsem na informacije, ki so strokovno podprte,'' pove prof. dr. Marjetka Uršič Vrščaj.
''Starši naj se zanašajo predvsem na informacije, ki so strokovno podprte,'' pove prof. dr. Marjetka Uršič Vrščaj. FOTO: osebni arhiv

Je cepljenje varno in kako naj se starši odločijo za ali proti cepljenju?

Pomembno je, da so starši pri vseh najrazličnejših informacijah, ki krožijo o cepljenju, predvsem zanašajo na tiste strokovno podprte. In kot kažejo številne raziskave in podatki pridobljeni na osnovi opazovanj pri izvajanju cepljenja, je cepljenje varno in učinkovito. V dveh letih, od kar brezplačno cepimo deklice, pri nobeni od njih ni bilo nikakršnih večjih stranskih učinkov, pojavile so se le rdečina in oteklina na mestu vboda, povišana telesna temperatura, slabost in utrujenost, ki so v nekaj dneh minili, in kolaps, ki je pri tej starosti zaradi občutljivosti pri cepljenju pogost.

Poleg tega so že znani prvi učinki cepljenja v Avstraliji, kjer so prvi začeli tovrstno preventivno cepljenje že leta 2007 in dosegli visoko precepljenost, skoraj 80-odstotno. Podatki kažejo, da se je v letu 2010 zmanjšalo število genitalnih bradavic za kar 60 odstotkov, ne le pri ženskah, ampak tudi pri heteroseksualnih moških. In ker se genitalne bradavice lahko pojavijo že nekaj mesecev po okužbi s HPV, gre namreč pričakovati, da se bo učinkovitost naprej pokazala ravno pri tej bolezni.

Zakaj je cepljenje potrebno že tako zgodaj, torej pri 11 do 12 letih starosti?

Glede na izsledke raziskav je imunski odgovor na cepljenje največji pri deklicah ravno med 9. in 13. letom starosti, zato v tem starostnem obdobju pričakujemo največjo učinkovitost cepljenja. Poleg tega je cepljenje najbolj učinkovito, preden pride do okužbe z virusom HPV in ker se ti virusi najpogosteje prenašajo s kože na kožo in pri spolnih odnosih, je cepljenje najbolj učinkovito pred začetkom spolnih odnosov. Kot kažejo podatki v Sloveniji in drugod v razvitem svetu, ima četrtina mladostnikov spolne odnose že pri 15 letih.

Cepljenje proti HPV je najbolj priporočljivo pred prvimi spolnimi odnosi.
Cepljenje proti HPV je najbolj priporočljivo pred prvimi spolnimi odnosi.FOTO: iStockphoto

Zakaj je za cepljenje potrebna privolitev staršev?

Zahtevana privolitev v cepljenje nikakor ne pomeni dvoma o učinkovitosti ali varnosti cepiva in ne prelaga odgovornosti na starše. Je pa potrebna v vseh državah, kjer izvajajo to cepljenje, saj sodoben pristop v medicini teži k vse večji osveščenosti ljudi. Tako z njim starše obveščamo in osveščamo o načrtovanem cepljenju.

Kako cepivo deluje?

Cepivo povzroči nastanek protiteles proti HPV 6, 11, 16 in 18 pri skoraj 100 odstotkih žensk, ki še niso bile okužene s temi genotipi HPV. Cepivo ne more ozdraviti že prisotne okužbe, prav tako ne more ozdraviti že prisotnih bolezni, ki jih HPV povzroča. Zato je treba zaščito zagotoviti s tremi odmerki cepiva, kjer lahko popolno zaščito dosežemo že mesec po prejetju tretjega odmerka cepiva. Najnovejši podatki kažejo, da se tudi po sedmih letih po cepljenju učinkovitost cepiva ni zmanjšala, tako da vnovično cepljenje ni potrebno.

Ali bodo po cepljenju kljub vsemu potrebni ginekološki pregledi?

Da, saj cepivo ne ščiti pred okužbo z vsemi, sicer redkimi visokotveganimi HPV, ki povzročajo raka materničnega vratu. Prav tako vse deklice morda ne bodo prejele vseh treh odmerkov cepiva ali pa cepivo ne bo delovalo v optimalni obliki, zato je iz varnostnih razlogov nujno, da se deklice pozneje udeležujejo rednih ginekoloških pregledov in odvzemov brisov materničnega vratu, ki jim ga bo priporočal ginekolog. Prve ginekološke preglede in odvzeme brisov v Sloveniji priporočamo po 20. letu starosti.

Kako priporočljivo je samoplačniško cepljenje pri ženskah, ki že imajo spolne odnose, in pri dečkih?

Cepljenje je priporočljivo tudi za ženske, ki so že imele spolne odnose, saj kot kažejo raziskave, pri ženskah do 45. leta starosti približno 70 odstotkov žensk še ni okuženih z virusi HPV, proti katerim deluje cepivo. Poleg tega četudi je ženska okužena z enim virusom, se s cepivom lahko zaščiti pred drugimi genotipi virusa HPV. Tako lahko cepivo tudi pri ženskah, ki so že bile zdravljene zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu, omogoča dodatno zaščito pred novimi genotipi HPV.
Glede na izsledke raziskav in priporočila ponekod po svetu (v ZDA) je cepljenje priporočljivo tudi za dečke. Okužba s HPV pri dečkih namreč povzroča predrakave spremembe in raka penisa, zadnjika, grla in genitalne bradavice. Vendar pa je pri nas in v drugih evropskih državah cepljenje dečkov samoplačniško.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662