Vizita.si
ciste

Žensko zdravje

Najpogostejši simptomi okužbe mehurja

N.R.A.
14. 07. 2023 05.00
0

Z okužbo mehurja, cistitisom, ki povzroča pogosto in boleče odvajanje seča, se sooča marsikatera ženska (a tudi moški!). Največkrat je posledica okužbe ali drobnih poškodb sluznice med telesno vadbo ali med daljšim spolnim odnosom, velikokrat pa zdravniki niti ne poznajo razloga.

Ženska s termoforjem
Ženska s termoforjem FOTO: iStockphoto

Najpogostejši povzročitelj cistitisa je bakterija E. coli, ki je del črevesne flore. Težave povzroča le, kadar skozi sečnico prodre v mehur. Cistitis je pogostejši pri ženskah, ker je ženska sečnica krajša, bakterije pa tako lažje prodrejo do mehurja. Poleg E. coli so povzročitelji še spolno prenosljive bolezni, kot sta herpes in trihomonas.

Včasih je cistitis posledica uporabe antiseptičnih sredstev v kopelih ter dezodorantov ali mil za intimno nego, ki uničujejo nožnično floro, naravno zaščito pred okužbami. V menopavzi pomanjkanje estrogena vodi v tanjšanje sluznice sečnice in mehurja, kar vpliva na razvoj menopavzalnega cistitisa. Pojavlja se tudi ob nekaterih vrstah zdravljenja raka, ob obsevanju, še posebej zaradi raka materničnega vratu ali prostate, ali ob kemoterapiji ter zdravljenju z zdravili, ki se izločajo z urinom.

Simptomi, ki lahko kažejo na ciste z rakavimi tvorbami
Preberi še
Simptomi, ki lahko kažejo na ciste z rakavimi tvorbami

Cistitisi so pogosti pri bolnikih s sladkorno boleznijo, saj prisotnost glukoze v seču prispeva k razmnoževanju bakterij, ter pri bolnikih z avtoimunskimi boleznimi, ki so denimo okuženi s HIV. 

Kakšni so simptomi?

Najpogostejši simptomi so pogosto in nujno odvajanje manjših količin seča, pekoča bolečina med uriniranjem, huda, ostra in zbadajoča bolečina po končanem uriniranju, pojav krvi v seču, ki postane rožnat ali rdečkast, huda, krčevita bolečina v spodnjem delu trebuha, ki seva v ledveni predel in navzdol v stegna, bolečina in tiščanje na vodo tudi ponoči, čeprav je v mehurju zelo malo seča, ter tudi povišana temperatura in mrzlica. 

Simptomi so lahko zelo neprijetni.
Simptomi so lahko zelo neprijetni. FOTO: Dreamstime

Kako si lahko pomagamo?

Če vam našteti ukrepi ne bodo pomagali, čim prej poiščite zdravniško pomoč. Ob prvem znaku cistitisa začnite piti več tekočine, saj boste s tem pripomogli k spiranju mehurja. Vsake pol ure spijte kozarec vode ali čaja. Priporočljivo je pitje brusničnega soka, saj ima antiseptični učinek. S pitjem mleka in dodajanjem bikarbonata v pijače se lahko doseže, da seč postane bazičen – bolniki poročajo, da s tem omilijo bolečine. Izogibajte se alkoholu in kavi, navsezadnje tudi sadnim sokovom.

Na vodo pojdite vsakokrat, ko začutite, da vas tišči. S spiranjem mehurja boste okrepili naravne obrambne mehanizme telesa. Bolečine blažite s paracetamolom, ki ga lahko vzamete na vsake štiri ure – aspirinu se izogibajte, saj povzroča kislost urina. Poskrbite, da vam bo toplo. Tudi grelna blazina ali termofor omilita bolečine. Izogibajte se odišavljenim milom, dezodorantom in penečim kopelim, saj ti proizvodi povzročajo dodatno draženje sluznice intimnih predelov.

Bolečine
Bolečine FOTO: Shutterstock

Kdaj po zdravniško pomoč in kaj bo storil zdravnik?

Zdravnik se večinoma odloči za preiskavo urina, s katero bo potrdil okužbo. Ko boste oddali vzorec, vam bo predpisal antibiotik. Zelo pomembno je, da antibiotičnega zdravljenja ne prekinete, ko simptomi cistitisa izzvenijo, ampak zdravljenje nadaljujete po zdravnikovih navodilih. Če težave kljub antibiotičnemu zdravljenju ne bodo izzvenele, vam bo zdravnik morda priporočil nadaljnje preiskave za izključevanje stanj, ki bi lahko povzročala nagnjenost k okužbi. Če s preiskavami ne potrdimo okužbe, gre morda za preveč aktiven sečni mehur, kar je pogosto odsev čustvenih težav. 

Kako lahko cistitis preprečimo? 

Pijte veliko vode. Ob prvih znakih cistitisa začnite piti več tekočine. Poskrbite, da ne pride do dehidracije. Če imate pogoste cistitise in sumite, da so ti posledica uporabe diafragme, se z zdravnikom posvetujte o drugih oblikah kontracepcije. Pazite, da se boste po odvajanju blata vedno brisali od spredaj nazaj, saj s tem preprečite prenos črevesnih bakterij v sečila. Ne pretiravajte s higieno intimnih predelov! Izogibajte se uporabi antiseptičnih sredstev. Nosite bombažno perilo in uporabljajte ščitnike perila iz naravnih materialov. Če ste dovzetni za cistitis, bo ta bolezen del vašega življenja, zato se boste morali naučiti spopadati z njo.

Vir: Dr. Miriam Stoppard, Zdravstveni vodnik za vso družino

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574