Vizita.si
Ženske, ki so med ovulacijo pod stresom, imajo za kar 40 odstotkov manj možnosti, da bodo tisti mesec zanosile.

Duševno zdravje

Odkrili še eno negativno posledico stresa

K.B.
16. 09. 2016 08.10
0

Ženske, ki so pod prevelikim stresom, imajo kar 40 odstotkov manj možnosti, da bodo zanosile, je pokazala nova študija. Zdravniki pravijo, da imajo sproščeni in srečni pari veliko več možnosti za spočetje otroka kot pari, ki so pod stresom.

Ženske, ki so med ovulacijo pod stresom, imajo za kar 40 odstotkov manj možnosti, da bodo tisti mesec zanosile.
Ženske, ki so med ovulacijo pod stresom, imajo za kar 40 odstotkov manj možnosti, da bodo tisti mesec zanosile.FOTO: Thinkstock

Že leta in leta zdravniki reproduktivne medicine opozarjajo, da imajo pari, ki so zadovoljni in srečni veliko več možnosti za spočetje otroka kot tisti, ki so pod stresom. Sedaj je to dokazala tudi študija strokovnjakov iz Kentucky univerze v Louisvillu. Pokazala je, da imajo ženske, ki so med ovulacijo pod stresom za kar 40 odstotkov manj možnosti, da bodo tisti mesec zanosile. Ženske, ki so pod stresom večino leta, pa imajo za 45 odstotkov manj možnosti za zanositev. ''Ta odkritja predstavljajo dodatne dokaze na področju, kjer je bilo narejeno še premalo raziskav, in sicer o tem, kako stres vpliva na plodnost,'' je povedala vodja raziskave epidemiologinja dr. Kira Taylor. ''Rezultati kažejo, da morajo ženske, ki želijo povečati svoje možnosti za zanositev sprejeti aktivne ukrepe, s katerimi zmanjšajo nivo stresa.''

V študiji so spremljali 400 spolno aktivnih žensk mlajših od 40 let. Spremljali so nivo stresa na lestvici od 1 do 4, informacije o menstrualnem ciklu, spolnih odnosih, kontracepciji, uživanjem alkohola, kofeina in kajenju. Redno so jim odvzemali tudi vzorce urina in jih spremljali dokler niso zanosile - običajno osem menstrualnih ciklov. Raziskovalce je zanimal nivo stresa v vsaki fazi menstrualnega cikla, še posebej 14 dan, ko nastopi ovulacija. Odkrili so, da je negativni vpliv stresa na plodnost problematičen predvsem v času ovulacije. ''Nekateri posamezniki so skeptični glede tega ali lahko njihovo čustveno in psihološko stane vpliva na plodnost. Upamo, da so rezultati te študije ljudem in strokovni javnosti pomagali odpreti oči, da se bodo zavedali, kako povezano je psihično zdravje s fizičnim. V resnici je ravno tako pomembno kot preostali splošno sprejeti dejavniki tveganja za neplodnost, kot so kajenje, pitje alkohola in debelost,'' je še dodala.

Rezultati študije so bili objavljeni ta teden v strokovni reviji Annals of Epidemiology.

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587