Glivice imajo rade vlažno in toplo okolje, poletni meseci pa spodbujajo njihovo hitrejše razmnoževanje. Zato se nemalo žensk v poletnih mesecih sooča z marsikatero ginekološko težavo – povečanim izločanjem, pordelostjo, srbenjem, bolečinami med spolnim odnosom in pogostim uriniranjem. Ti simptomi so v glavnem povezani z vnetjem nožnice in/ali sečil, stanja, ki pa ga je treba začeti zdraviti čim prej.
Skoraj tri četrtine žensk se je vsaj enkrat v življenju srečalo z glivično okužbo. Bakterije in glive, ki v normalnih pogojih živijo v nožnici, ne povzročajo nelagodja. Normalne vaginalne bakterije s pomočjo hormonov jajčnikov proizvajajo mlečno kislino iz sladkorja in vaginalno okolje se zakisa, ta kislost pa preprečuje razmnoževanje patogenih bakterij in gliv ter varuje nožnico pred vnetjem. Če pa je ravnovesje vaginalne flore moteno, lahko ti povzročitelji postanejo 'sovražniki' in povzročijo vnetje.
Ker imajo lahko glivične in bakterijske okužbe podobne simptome, ni priporočljivo, da si sami postavljate diagnozo in se zdravite brez ginekološkega pregleda, še posebej, če pride do težav po nezaščitenem spolnem odnosu.
Da bi preprečili vnetja, ki jih povzročajo glivice, ki lahko pokvarijo vaše počitnice, ginekologi svetujejo, da ne nosite oprijetih, tesnih oblačil in sintetično spodnje perilo zamenjajte z zračnim, naravnim materialom. Za intimno nego so najboljša mila tista, ki imajo nizek pH – od 4,5 do 5,0. Dobro je tudi, da se izogibate parfumiranim robčkom, razpršilom in dezodorantom, ker lahko povzročijo draženje, ki spodbuja nastanek okužbe.
Kopanje v kopeli zamenjajte s prho, po plavanju pa slecite mokre kopalke in oblecite suhe. Glivične okužbe so se po ameriški študiji zmanjšale tudi pri 90 odstotkih žensk, ki so zmanjšale vnos sladkorja. Zato bodite zmerni s sladkarijami in krepite imunost telesa z zdravim načinom življenja, zdravo prehrano in zmanjševanjem stresa. Ni razloga za paniko, ker vnetja, ki jih povzročajo glivice, čeprav so nadležna, niso nevarna.
Glive lahko povzročijo težave, ko se količina hormonov v telesu spremeni, to pa se zgodi pred in po menstruaciji, med nosečnostjo ter med boleznijo ščitnice in nadledvične žleze ter pri uporabi kortikosteroidov. Pri zdravljenju glivičnih okužb se lahko uporabljajo tudi probiotiki in zeliščni pripravki, kot so olje čajevca, žajbelj, ognjič itd., seveda po posvetovanju z ginekologom.
Vizita e-novice
Vir: miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV