Razumevanje simptomov, vzrokov, možnosti zdravljenja in metod preprečevanja lahko posameznikom pomaga pri obvladovanju in zmanjšanju ponovitve vaginalnih glivičnih okužb.
Kaj je vaginalna glivična okužba?
Vaginalna glivična okužba, znana tudi kot vulvovaginalna kandidoza, je glivična okužba, ki jo v prvi vrsti povzroča prekomerna rast Candide, vrste kvasovk. Kandida je naravno prisotna v nožnici, vendar lahko neravnovesje oz. pretirano razmnoževanje povzroči okužbo. Najpogostejša vrsta, odgovorna za vaginalne okužbe s kvasovkami, je Candida albicans.
Vaginalna glivična okužba simptomi
Srbenje in draženje: Vztrajno srbenje v nožnici in okoli nje je značilen simptom glivične okužbe. Lahko ga spremljajo rdečina, oteklina in splošno draženje.
Nenormalen izcedek: Gost, bel in grudast izcedek iz nožnice, ki spominja na skuto, je pogost znak glivične okužbe.
Pekoč občutek: Ženske z glivično okužbo lahko občutijo pekoč občutek med uriniranjem ali med in po spolnih odnosih.
Bolečina in rdečina: Vulva, ki vključuje zunanje dele nožnice, je lahko videti rdeča, otekla in občutljiva.
Vaginalna glivična okužba vzroki
Neravnovesje vaginalne flore: naravno ravnovesje bakterij in kvasovk v vagini je lahko porušeno, kar vodi do prekomerne rasti kvasovk. To neravnovesje lahko povzročijo dejavniki, kot so uporaba antibiotikov, hormonske spremembe (npr. med nosečnostjo), sladkorna bolezen, oslabljen imunski sistem ali pretirana uporaba ženskih higienskih izdelkov - ali pa so le-ti neustrezni.
Visoke ravni estrogena: povišane ravni estrogena, do katerih lahko pride med nosečnostjo ali med jemanjem hormonskih kontraceptivov, lahko prispevajo k prekomerni rasti kvasovk.
Določeni viri vaginalno glivično okužbo povezujejo tudi s pretiranim uživanjem sladkorja, visokimi ravnmi stresa in/ali tudi uporabo antibiotikov.
Vaginalna glivična okužba zdravljenje
Protiglivična zdravila: Protiglivične kreme, mazila ali svečke brez recepta, ki vsebujejo aktivne sestavine, kot so klotrimazol, mikonazol ali tiokonazol, se običajno uporabljajo za zdravljenje vaginalnih glivičnih okužb. Ta zdravila so na voljo brez recepta in lahko olajšajo blage do zmerne okužbe.
Zdravila na recept: V primerih hudih ali ponavljajočih se glivičnih okužb lahko zdravnik ali ginekolog predpiše močnejša protiglivična zdravila v obliki krem, mazil ali peroralnih tablet.
Vaginalne glivične okužbe preprečevanje
Ohranjajte dobro higieno: vaginalni predel naj bo čist in suh. Izogibajte se uporabi ostrih mil, prh ali dišečih izdelkov na področju genitalij, saj lahko porušijo naravno ravnovesje.
Nosite zračna oblačila: izberite spodnje perilo iz naravnih tkanin, kot je bombaž, ki omogoča boljše kroženje zraka in zmanjšuje nabiranje vlage.
Izogibajte se tesnim oblačilom: ozke hlače ali sintetične tkanine lahko ustvarijo toplo in vlažno okolje, kar spodbuja rast kvasovk. Kadar je le mogoče, izberite ohlapna oblačila.
Varna spolnost: uporaba kondomov in dobra higiena pred spolno aktivnostjo in po njej lahko zmanjšata tveganje za glivične okužbe.
Probiotiki: Uživanje hrane ali jemanje dodatkov, ki vsebujejo koristne bakterije (probiotike), lahko pomaga ohranjati zdravo ravnovesje vaginalne flore.
Glivične okužbe nožnice lahko mnogim ženskam povzročijo nelagodje in motijo vsakodnevne dejavnosti. Če simptomi vztrajajo ali se pogosto ponavljajo, je priporočljivo, da se posvetujete z zdravnikom oz. ginekologom za pravilno diagnozo in individualno zdravljenje.
Vizita e-novice
Dodatni viri: webmd, health
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV