Vizita.si
Predmenstrualni sindrom je stanje petih do enajstih dni pred menstruacijo, ko se spreminja nivo estrogena in progesterona, zaradi česar se ženska spopada z različnimi simptomi, med njimi tudi motnjami razpoloženja.

Ginekologija in porodništvo

Imate pod nadzorom svoje hormone?

Katja Benčina
21. 05. 2013 08.02
1

Na žensko telo in razpoloženje močno vplivajo hormoni, pa če se tega zavedamo ali ne. Nivo hormonov se spreminja vsak mesec in še bolj med različnimi obdobji, kot so puberteta, nosečnost, menopavza … Veste, kako imeti hormone pod nadzorom?

Predmenstrualni sindrom je stanje petih do enajstih dni pred menstruacijo, ko se spreminja nivo estrogena in progesterona, zaradi česar se ženska spopada z različnimi simptomi, med njimi tudi motnjami razpoloženja.
Predmenstrualni sindrom je stanje petih do enajstih dni pred menstruacijo, ko se spreminja nivo estrogena in progesterona, zaradi česar se ženska spopada z različnimi simptomi, med njimi tudi motnjami razpoloženja.FOTO: iStockphoto
Že v maternici smo podvrženi hormonom, kot je na primer kortizol, ki potuje po krvnem obtoku matere in vse od takrat hormoni na različne načine zaznamujejo različna obdobja ženskega življenja. Zaradi njih mlado dekle dobi prvo menstruacijo, se pozneje spopada s PMS, v nosečnosti z nosečniško slabostjo in težavami v menopavzi. Kljub vsemu pa hormoni seveda ne prinašajo le težav. Estrogen namreč žensko vse do menopavze varuje pred srčno-žilnimi boleznimi in osteoporozo, skupaj z drugimi spolnimi hormoni pa skrbi za spolno slo, plodnost in še bi lahko naštevali. A težava se pojavi, če nivo teh hormonov niha. Takrat lahko spremembe vplivajo na počutje in razpoloženje ženske. Tu je nekaj nasvetov, kako si pomagati v tem primeru.
Nosečniški hormon HCG je kriv za jutranje slabosti v prvem tromesečju.
Nosečniški hormon HCG je kriv za jutranje slabosti v prvem tromesečju. FOTO: iStockphoto

1. PMS

Predmenstrualni sindrom je stanje petih do enajstih dni pred menstruacijo, ko se spreminja nivo estrogena in progesterona, zaradi česar se ženska spopada z različnimi simptomi. Pojavi se lahko napihnjenost, glavobol, bolečine v križu, diareja, spremembe razpoloženja, občutljive dojke in tudi hitra razdraženost. Simptomi se morda poslabšajo po 40. letu starosti.

Kako ublažiti simptome? Pomagate si lahko že s spremembo življenjskega sloga.Če boste zmanjšali vnos soli, boste zmanjšali možnost zastajanja tekočine in napihnjenosti. Poleg tega si zagotovite dovolj spanca in vadbe v predmenstrualnih dneh, saj boste tako izboljšale svoje razpoloženje in lažje nadzorovale spremembe razpoloženja. Če imate kljub vsemu močne simptome, si lahko pomagate s hormonskimi tabletami z nizko dozo, če tudi to ne pomaga, pa morda trpite za predmenstrualno disforično motnjo. V tem primeru se pogovorite s svojim zdravnikom, ki vam lahko predpiše uporabo antidepresivov.

2. Nosečnost

Modri plus znak na vašem nosečniškem testu kaže na povišanje nosečniškega hormona humanega horionskega gonadotropina HCG, ki nastaja v posteljici in se v seču pojavi od 6 do 7 dni po oploditvi. Njegova količina se podvoji vsake dva do tri dni, drastično pa upade po rojstvu in se lahko v manjši meri proizvaja še tekom dojenja. Prav ta hormon je kriv za jutranje slabosti v prvem tromesečju, poleg tega povzroči porast nivoja estrogena in progesterona, zaradi česar se povečajo prsi, razširijo krvne žile, s tem pa se sprostijo sklepi in mišice, kar lahko povzroči bolečine v hrbtu. Spremenjeni nivo hormonov po rojstvu lahko povzroči muhavost nekaj tednov po porodu.

Kako ublažiti simptome? Slabosti se lahko zoperstavite tako, da uživate majhne in redne obroke, zdravnik pa vam bo morda priporočil tudi uživanje vitamina B6. Če je bruhanje premočno, vam bo predpisal zdravila na recept. V primeru, da se po porodu spopadate z žalostjo in ta ne pojenja, morda trpite za poporodno depresijo, ki je lahko posledica hormonskih sprememb. Ne bojte se o njej spregovoriti s svojim zdravnikom, saj vam lahko predpiše antidepresive ali nizek nivo estrogena. Zdravila vam lahko pomagajo.

V primeru, da se po porodu spopadate z žalostjo in ta ne pojenja, morda trpite za poporodno depresijo, ki je lahko posledica hormonskih sprememb. Ne bojte se o njej spregovoriti s svojim zdravnikom.
V primeru, da se po porodu spopadate z žalostjo in ta ne pojenja, morda trpite za poporodno depresijo, ki je lahko posledica hormonskih sprememb. Ne bojte se o njej spregovoriti s svojim zdravnikom.FOTO: iStockphoto

Klimakterij ali perimenopavza

Dve do deset let pred menopavzo ženska vstopi v klimakterij, ko začnejo jajčniki proizvajati manj estrogena. Ker spremembe nivoja estrogena motijo hipotalamus v možganih, ki je odgovoren za uravnavanje telesne temperature, se pojavijo neprijetni vročinski valovi. Poleg tega se lahko pojavi še nočno potenje, godrnjavost, nespečnost, neredne menstruacije in suha nožnica.

Kako ublažiti simptome? Zoper vročinske valove vam lahko pomaga preprosta vaja, pri kateri vsak dan 15 minut globoko in počasi dihajte. Če k temu dodate še redno vadbo, lahko z naravnimi metodami odpravite oziroma ublažite svoje težave. Poskusite lahko tudi z uživanjem soje, ki vsebuje fitoestreogen. Gre za rastlinski estrogen, ki posnema delovaje človeku lastnega estrogena. Če nič od tega ne pomaga, se obrnite na svojega ginekologa, ki vam lahko predpiše kontracepcijske tablete, antidepresive, zdravila proti vročinskim valovom in estrogensko kremo za odpravo suhe nožnice.

Menopavza je normalen del vašega življenja in večina simptomov sčasoma izzveni.
Menopavza je normalen del vašega življenja in večina simptomov sčasoma izzveni. FOTO: iStockphoto

Menopavza

Če je od vaše zadnje menstruacije minilo že 12 mesecev, potem ste vstopili v menopavzo. To pomeni, da so jajčniki nehali proizvajati estrogen in progesteron. V povprečju ženske v menopavzo vstopijo okrog 51. leta starosti. Dobra novica je, da vam ni več treba uporabljati kontracepcije, slaba pa, da z znižanjem nivoja estrogena izgubite tudi večjo zaščito pred srčno-žilnimi boleznimi, bolj pa ste nagnjeni tudi k osteoporozi. Nekaj let po vstopu v menopavzo boste morda še vedno trpele za vročinskimi valovi, pojavi se lahko tudi pomanjkanje spolne sle. Nekatere ženske v tem času izkusijo tudi začasne težave s spominom.

Kako ublažiti simptome? Nizki odmerki vaginalnega estrogena ali tablet lahko ublažijo suhost nožnice, vročinske valove pa lahko blažite, kot je opisano zgoraj. Če ti kljub vsemu ne pojenjajo, se lahko s svojim zdravnikom pogovorite o možnosti hormonske nadomestne terapije. Kljub najrazličnejšim polemikam o tem, ali je ta terapija primerna ali ne, pa se večina strokovnjakov strinja, da je kratkoročna hormonska nadomestna terapija najbolj primerna za odpravo simptomov, še posebej pri ženskah, mlajših od 60. let. Ni pa nujno, da si pomagate. Menopavza je normalen del vašega življenja in večina simptomov sčasoma izzveni. Pomembno pa je še, da se zavedate, da ste bolj izpostavljene srčno-žilnim boleznim in osteoporozi. Če vas vaš nezdravi življenjski slog do zdaj ni skrbel, je morda zdaj pravi čas, da se začnete bolj zdravo prehranjevati, več gibati in v svoj jedilnik vnašati več vitamina D in kalcija za zdrave kosti.
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650