Raziskave kažejo, da lahko ženske, ki so danes v menopavzi, občutijo intenzivnejše simptome kot prejšnje generacije, piše krenizdravo. Toda ali je to posledica dejanskih sprememb simptomov ali preprosto zato, ker ženske bolj glasno govorijo o svojih izkušnjah? Nekateri špekulirajo, da bi lahko igrali vlogo okoljski dejavniki, kot sta predelana hrana ali mikroplastika, medtem ko drugi menijo, da so prejšnje generacije preprosto zadrževale svoje težave zase.
Več kot 75 odstotkov žensk poroča o simptomih, kot so vročinski oblivi, nočno potenje, zmanjšan libido in težave s kognitivnimi funkcijami. Čeprav menopavza prizadene skoraj polovico prebivalstva, je razumevanje tega naravnega procesa staranja javnosti še vedno omejeno.
En uporabnik Reddita je omenil tiho trpljenje svoje matere in opozoril, da je bila videti čustveno odsotna in da se je leta izogibala govoriti o svoji izkušnji menopavze.
Simptomi menopavze bi lahko bili danes pri ženskah vsekakor intenzivnejši
Znanstvene študije ponujajo nekaj dokazov, da so simptomi menopavze pri ženskah danes lahko intenzivnejši. Švedska študija denimo je primerjala pogostost vročih oblivov pri ženskah, rojenih leta 1918 in 1930, s tistimi, rojenimi v letih 1954 in 1966.
Rezultati so pokazali, da je 35 odstotkov mlajših žensk doživljalo vroče navale dnevno v primerjavi s 24 odstotki starejših generacij, tudi po prilagoditvi dejavnikov, kot so kajenje, stres in visok indeks telesne mase.
Dr. Nanette Santoro z Univerze v Koloradu za Healthnews poudarja, da je težko ugotoviti, ali so se simptomi menopavze sčasoma dejansko poslabšali, ker ženske običajno poročajo same. To primerja s poskusom merjenja, ali se je porod v desetletjih spremenil, saj različne ženske v različnih kontekstih poročajo o edinstvenih izkušnjah. Čeprav danes obstajajo bolj natančne metode za merjenje simptomov, kot so vročinski oblivi, so v širši uporabi šele zadnjih 20–30 let.
Dr. Jewel M. Kling s klinike Mayo nakazuje, da lahko vse večja ozaveščenost in zmanjševanje stigme v zvezi z menopavzo prispevata k povečanemu poročanju o simptomih. Kljub temu stigma še vedno obstaja in raziskava iz leta 2023 je pokazala, da se več kot 37 odstotkov Američank sramuje svojih simptomov menopavze, medtem ko jih je več kot 82 odstotkov poročalo, da se počutijo stigmatizirane. Te občutke so pogosteje doživljale mlajše, visoko izobražene ženske, ki vstopajo v perimenopavzo. Po drugi strani pa ženske, ki so danes v menopavzi, pogosto menijo, da ne bi smele trpeti v tišini.
Dejavniki, ki vplivajo na simptome
Strokovnjaki ne izključujejo generacijske note. Dr. Santoro denimo opozarja na pomembne spremembe v populaciji, kot je epidemija debelosti, ki bi lahko vplivala na intenzivnost simptomov, kot so vročinski utripi. Trenutno je približno 40 odstotkov Američanov debelih, v primerjavi s 15 odstotki v poznih sedemdesetih letih. Debelost je povezana s hujšimi vročinskimi utripi med perimenopavzo, čeprav lahko ti simptomi izzvenijo po menopavzi.
Dr. Kling dodaja, da lahko številni dejavniki, kot so rasa, etnična pripadnost in zgodovina travme, vplivajo tudi na simptome menopavze. Življenjske navade, vključno s telesno težo, stopnjo aktivnosti, prehrano, kajenjem in uživanjem alkohola, lahko dodatno vplivajo na njihovo resnost.
Potrebnih je več raziskav, da bi raziskali vlogo okoljskih dejavnikov, kot so kemikalije, ki povzročajo endokrine motnje, in prehrana, na izkušnje v menopavzi.
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV