Da bi prišli do odgovora na vprašanje, ki med znanstveniki s področja medicine že dolgo buri duhove, so opravili raziskavo, s katero so ugotovili, da veliko bolj kot PMS na tako imenovane živčne izpade vplivata stres in pomanjkanje podpore – občutek osamljenosti. Ugotovitve so znanstveniki objavili v kanadski strokovni reviji Gender Medicine.
Na temo mesečnega perila so opravili več kot 40 raziskav in pri nobeni niso našli niti enega trdnega dokaza, ki bi napeljeval na to, da je PMS krivec za spremembe v razpoloženju. Dr. Sarah Romans pravi, da je največja težava v tem, da ženske za svoje slabše razpoloženje že v osnovi krivijo "tiste dni" v mesecu, čeprav je za takšno stanje v resnici lahko kriva cela vrsta drugih razlogov. "Teh razlogov pa v prepričanju, da je tako ali tako kriv PMS, niti ne raziščejo," pove svoje mnenje Romansova.
Poglejmo si nekatera dejstva
V preteklosti se je s to temo ukvarjalo že veliko znanstvenikov, zdravnikov in podobnih strokovnjakov. Dejstvo je, da v 36 odstotkih vseh opravljenih raziskav nikoli niso našli povezave med razpoloženjem in PMS. Na podlagi nekaterih odkritij so našli povezavo med negativnim razpoloženjem in predmenstrualnim obdobjem, vendar pa je bilo ob tem za slabše duševno stanje krivih še veliko drugih dejavnikov. Da povezava med razpoloženjem in PMS obstaja, namiguje le 13 odstotkov primerov.
"Mislim, da je PMS postal moderna različica stare teorije o ženski histeriji, povezani z reproduktivnimi organi," trdi dr. Romansova. Prepričana je, da bi bilo treba vzroke za takšno razpoloženje iskati v slabšem fizičnem zdravju, stresu, osamljenosti in pomanjkanju socialne podpore.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV