Vaginalno zdravje predstavlja pomemben del ženskega splošnega zdravja. Težave, ki lahko doletijo vaš spolni organ, namreč vplivajo na spolnost, željo po seksu in sposobnost doživljanja orgazma. Nenehne vaginalne težave pa lahko vplivajo tudi na druga področja vašega življenja, saj lahko povzročijo stres, privedejo do težav v razmerju in vplivajo na samozavest. Kako prepoznati znake in simptome vaginalnih težav ter kako zaščititi zdravje vaše vagine?
Na zdravje vagine vpliva marsikaj
Nezaščiten seks. Z nezaščitenimi spolnimi odnosi tvegate okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi.
Agresiven seks. Med agresivnim spolnim odnosom si lahko poškodujete medenični predel, poleg tega pa lahko tovrsten način seksa pripelje tudi do poškodb ali raztrganin vaginalnega tkiva.
Določena bolezenska stanja. Sladkorna bolezen in Sjogrenov sindrom sta avtoimunski motnji, ki lahko povzročita izsušenost vagine.
Zdravila in ženski higienski izdelki. Dolgoročna raba antibiotikov povečuje tveganje za vaginalne glivične okužbe, nekateri antihistaminiki, ki jih jemljemo za zdravljenje alergij, pa lahko privedejo do izsušenosti vagine. Nevarna je tudi nepravilna raba ženskih tamponov, ki ob neredni menjavi lahko povzročijo toksični šok – redek, a življenjsko ogrožajoč zaplet bakterijske okužbe.
Izdelki za preprečevanje neželene nosečnosti. Spermicidna sredstva in vaginalni obročki lahko razdražijo vaginalno področje, uporaba diafragme pa povečuje tveganje za toksični šok.
Nosečnost in porod. V času nosečnosti ženska izgubi menstruacijo, ta pa se ji povrne šele po porodu. Med nosečnostjo se tako poveča vaginalni izcedek. Med porodom lahko poleg tega pride do vaginalnih raztrganin, pri neustrezni negi katerih lahko pride do infekcije, zmanjša pa se lahko tudi čvrstost vaginalnih mišic.
Psihološke težave. Anksioznost in depresija ter zdravila za zdravljenje depresije (antidepresivi) pogosto vplivata na spolno slo, posledica česar je lahko nelagoden občutek in bolečina med spolnim odnosom. Travma, ki je na primer posledica spolne zlorabe ali boleče prve izkušnje s spolnostjo, pa lahko prav tako povzroči bolečine pri seksu.
Starost. Po vstopu v menopavzo začne vagina izgubljati svojo elastičnost, hormonske spremembe pa lahko povzročijo tudi izsušenost vagine, zaradi katere je spolni odnos neprijeten in boleč, in upad spolne sle.
Prepoznajte simptome!
Da je z zdravjem vaše vagine nekaj narobe, ne boste težko ugotovile. Pozorne bodite na spremembo barve, vonja ali količino vaginalnega izcedka, še posebej, če imate povišano telesno temperaturo, pordelost ali srbečico v predelu vagine in vaginalne krvavitve med dvema menstruacijama, po seksu ali po menopavzi. Zdravnika obiščite tudi, če imate nenavadno boleče menstruacije, na predelu vagine opazite kakšno tvorbo ali bulico, v vagini občutite nekakšen pritisk ali pa imate boleče spolne odnose. Bolečina je namreč lahko tudi posledica cist.
Skrbite za zdravje vagine
Čeprav na nekatere dejavnike, ki škodijo zdravju vagine, ne moremo vplivati, imamo na nekatere izjemno velik vpliv. Osnovno pravilo je, da se pri spolnih odnosih vedete odgovorno, kar pomeni, da se zaščitite pred spolno prenosljivimi boleznimi. Pred okužbo s HPV se lahko zaščitite tudi s cepivom, prav tako pa obstajajo tudi cepiva, ki nudijo zaščito pred okužbo s hepatitisoma A in B.
Če uporabljate tampone, jih redno menjujte, spolne igračke redno čistite, predvsem pa vagine ne drgnite s pretirano dišečimi mili in po njej ne pršite raznih dišav. Umivajte se z nežnimi mili, najbolje tistimi, ki so namenjena intimni higieni, ali samo z vodo. Da vam ne bi težav povzročala inkontinenca, pa redno delajte Keglove vaje za krepitev mišic medeničnega dna.
Bodite previdni pri uporabi antibiotikov. Če se kot stranski učinek pojavijo vaginalne težave, se z zdravnikom odkrito pogovorite o možnostih zamenjave zdravila. Omejite tudi količino alkohola, ki ga zaužijete, in opustite kajenje. Alkohol in druge prepovedane substance namreč povzročajo spolno disfunkcijo oziroma upad spolne sle, nikotin pa prav tako. Poleg tega so ljudje pod vplivom opojnih substanc izpostavljeni večjemu tveganju za tvegano in neodgovorno spolno vedenje.
K pravočasnemu odkrivanju vaginalnih težav veliko pripomorejo tudi redni pregledi pri ginekologu, zato se jim nikar ne izogibajte. Če imate kakšno težavo, se o njej odkrito pogovorite z osebnim zdravnikom ali ginekologom, ki vam bosta znala najbolje svetovati.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV