Vizita.si
V prvi fazi menstrualnega cikla ženski apetit pade, zato takrat lahko je bolj lahko hrano.

Prehrana

Kaj bi morale jesti med menstruacijo?

K.B.
06. 03. 2020 14.18
1

Študija danskih strokovnjakov je pokazala, da lahko prilagajanje prehrane glede na menstrualni cikel ženski pomaga izgubiti odvečne kilograme in zmanjša neprijetne simptome PMS-a.

V določenem delu meseca se ženske počutijo čudovite, privlačne, močne, sposobne premikati gore. V drugem delu meseca – v dneh tik pred menstruacijo – pa ravno obratno. Z manj energije, manj privlačno. Takrat se pojavijo boleči krči v spodnjem delu trebuha, slabše počutje in težave s kožo. To je tudi del meseca, ko obstaja največ možnosti, da bodo obljube, da se bomo držale diete, le še preteklost, saj se poveča tudi apetit. Tako ni nenavadno, da bi se takrat najraje zleknile na kavč in pojedle kilogram čokolade. A obstaja zdrav način, kako lahko ženska sledi hormonskim spremembam svojega telesa.

Kot pravijo raziskovalci z univerze Copenhagen, se je v njihovi klinični študiji pokazalo, da so ženske, ki so preizkusile njihovo teorijo, v pol leta v povprečju izgubile štiri kilograme. Za britanski Daily Mail je dietetičarka Limor Baum povedala: ''Ženske bi morale sprejeti dejstvo, da njihovo telo v določenem delu meseca zahteva več hrane. V določenem delu meseca se ženska presnova pospeši in takrat ni nič narobe, če jedo več. A to kljub temu ne pomeni, da lahko takrat posegajo po tortah in cvrtju. Obstajajo druga živila – vključno z ogljikovimi hidrati – ki bodo potešila močen občutek lakote in vam hkrati ne bodo škodila.''

Tu je vodnik skozi mesec:

Prvi del cikla (menstruacija): 1. do 5. dan

Ko se menstruacija začne, ženska občuti olajšanje. Nekaj dni pred tem je bila napeta, razdražena, napihnjena, pojavljali so se krči v trebuhu, težave s kožo, boleče prsi. Zaradi hormonskih sprememb je ženska običajno v tej fazi utrujena.

Hrana

Apetit je v tej fazi manjši kot običajno. Poslušajte svoje telo: uživajte manjše porcije, lahka hrana bo najbolj primerna. Kar jeste, naj vsebuje hranila, ki jih potrebuje vaše telo, saj izgublja več krvi. Prav zato je najpomembnejše železo, ki ga je veliko v rdečem mesu, školjkah, fižolu, stročnicah, zeleni listnati zelenjavi in sezamu.

Takrat potrebujete tudi več vitamina C, ki ga je veliko v pomarančah in rdeči papriki. Prav tako vitamina B, ki ga lahko dobite z uživanjem jajc in polnozrnatih žitaric. Pogosto v tem delu meseca ženskam primanjkuje tudi kalcija, ki ga je veliko v mlečnih izdelkih in polnozrnatih žitaricah.

ZAJTRK: Ovseni kosmiči z jogurtom, jagode in sezamova semena
KOSILO: Solata s čičeriko, rdečo papriko, špinačo in sezamovimi semeni
VEČERJA: Piščanec z rjavim rižem in špinačo
PRIGRIZKI: Suho sadje ali jogurt

VADBA: Po podatkih študije bi morali svojemu telesu privoščiti odmor. Vadba naj vključuje le lahko hojo ali jogo.

2 faza (folikularna faza): 5. do 13. dan

Nivo estrogena začne naraščati, z njim pa ženski libido in energija. Približno deset dni v tej fazi (dolžina je odvisna od osebe do osebe) se ženska počuti izjemno privlačno in močno. Tej fazi rečemo 'folikularna faza', saj takrat folikli v jajčnikih pripravijo jajčece, da ga lahko sprostijo. To se zgodi, ker hipofiza pospešeno proizvaja folikel stimulirajoče hormone (FSH hormone), ki spodbujajo folkle, da dozorijo, počijo in sprostijo jajčece.

HRANA:

Takrat ima ženska več energije, zato čuti tudi večjo moč za telovadbo in delo. Takrat vam bodo naravno ustrezale večje količine hrane kot med menstruacijo. Vitamin B12, ki ga dobite v rdečem mesu, je takrat ključnega pomena za vaše telo, saj ga potrebujemo zaradi povečane aktivnosti telesa. Takrat je priporočljiv tudi kapsaicin, ki odpira arterije in deluje protivnetno, zato vam bo morda ustrezala bolj pekoča hrana. Veliko kapsaicina je v pekočih rdečih paprikah.

ZAJTRK: Umešana jajca
KOSILO: Mehiški tacos z govedino, pekoča rdeča paprika, paradižnik, čebula, koriander, redkev in metin čaj
VEČERJA: jagnjetina s polnozrnatim kuskusom, paradižnik, meta
PRIGRIZKI: oreščki, semena

VADBA: Izkoristite povišan nivo energije in se veliko gibajte. Intervalni treningi, aerobika, tnz ...

Ne ustrašite se, ko v določenem delu meseca čutite močan apetit. Pomembno je le, da takrat ne posegate po nezdravi hrani, a da izberete zdrava živila.
Ne ustrašite se, ko v določenem delu meseca čutite močan apetit. Pomembno je le, da takrat ne posegate po nezdravi hrani, a da izberete zdrava živila.FOTO: Thinkstock

Ovulacija, 14. dan

Ovulacija nastopi v sredini cikla, približno 14 dni pred naslednjo menstruacijo. Do ovulacije lahko pride vse od 12. do 16. dneva ženskega cikla. Gre za fazo, ko se dozorela jajčeca sprostijo in so pripravljena na oploditev. Jajčece je pripravljeno na oploditev okoli 12 do 24 ur, sperma pa lahko v maternici preživi do pet dni. Ženske so v tej fazi najbolj privlačne, prav tako imajo najvišji libido.

HRANA:

V obdobju ovulacije ima ženska visok nivo energije, celo višji kot v drugi fazi, zato je pomembno, da zdravo je. V tej fazi prihaja do povečane delitve celic, ne glede na to ali želite zanositi ali ne. Poraba cinka je tako večja, zato ga je priporočljivo vnesti dovolj. Veliko ga je v ribah, figah, polnozrnatih žitaricah.

ZAJTRK: Toast z avokadom ali narezana banana in toast
KOSILO: Falafel z zeleno solato, rdečo papriko, sezamova semena in čičerika
VEČERJA: losos z brokolijem, paradižnikom in krompirjem
PRIGRIZKI: sveža riba z ricotta sirom

VADBA:

Ste na vrhuncu, zato poskusite kaj novega. Pojdite čez svoje meje. Tecite kakšen kilometer dlje, prvič poskusite novo obliko vadbe, kot je recimo ples.

Poslušajte svoje telo in hrano prilagodite njegovim potrebam.
Poslušajte svoje telo in hrano prilagodite njegovim potrebam.FOTO: Thinkstock

Lutealna faza, 15 do 28 dni

Ta faza je daljša. V prvih dveh dneh se boste počutile dobro, ostali del cikla je tisti, ki ga je težje prenesti. Takrat se maternica pripravi na morebitno nosečnost in sluznica v maternici postaja debelejša. Nivo estrogena in testesterona se zniža in telo proizvede več progesterona – antianksioznega hormona, zaradi katerega se boste počutile bolj mirno in spokojno, potrebovale boste več počitka. Sledi najtežji del, premenstrualni sindrom (PMS), ko se pojavijo krči, hitri izbruhi jeze ali žalosti, občutljive, napete prsi, glavoboli, utrujenost, šibkost v nogah, močna lakota.

HRANA

V prvih dneh te faze je vaš apetiti neizmerno močan, a kot pravi Limor Baum iz univerze Copenhagen, s tem ni nič narobe. Vaša presnova je takrat na najvišjem nivoju, zato poslušajte svoje telo. Če imate močan apetit, ga upoštevajte, a izbirajte zdrava živila, kot so polnozrnate žitarice, krompir. Pojavlja se tudi močna želja po sladkem, a se izogibajte sladkim pijačam, sladkarijam in tortam. Željo po sladkem potešite s črno čokolado, sadnim smoothijem ali medom.

Med PMS-om je priporočljivo povečati nivo magnezija, omega-3 maščobnih kislin in kalcija. Povečan nivo magnezija vam lahko pomaga lajšati tudi glavobole, ki se lahko pojavijo v tej fazi.

ZAJTRK: Arašidovo maslo na polnozrnatem toastu
KOSILO: Sladek krompir in solata z lečo, orehi in sezamovi semeni
VEČERJA: Curry z rjavim rižem, mango
PRIGRIZKI: Banana z medom in agavo ali oreški in semena

VADBA: Pomembno je, da v tej fazi ostanete aktivne. Gibanje bo pomagalo ublažiti krče, a bodite prijazne s svojim telesom. Idealna oblika vadbe v tem obdobju je joga ali lahko plavanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662