Vizita.si
Raztrganine presredka so pogostejše pri ženskah, ki rojevajo prvič.

Žensko zdravje

Kako preprečiti raztrganine presredka pri porodu?

Nataša Jurca
02. 02. 2012 08.16
8

Raztrganine presredka oziroma perineja so med porodom izjemno pogoste, še posebej pri ženskah, ki rojevajo prvič. Kako se izogniti raztrganinam in kako jih negovati, če do njih pride?

Raztrganine presredka so pogostejše pri ženskah, ki rojevajo prvič.
Raztrganine presredka so pogostejše pri ženskah, ki rojevajo prvič.FOTO: iStockphoto
Raztrganine presredka, ki so lahko blage ali pa poškodujejo celo zaključni del debelega črevesja, so pri ženskah, ki rojevajo prvič, relativno pogoste, saj je njihovo tkivo manj prožno kot pri tistih, ki so že rodile. Da bi te raztrganine, ki lahko terjajo tudi resne zaplete, preprečili, pri nas velikokrat opravijo kirurški rez presredka, tako imenovano epiziotomijo, ki ga je lažje zašiti in se hitreje celi. Kljub temu pa nekatere le utrpijo raztrganine. Kako se izogniti epizietomiji in raztrganinam ter kako negovati slednje?

Če je otrok velik, vaginalno tkivo pa neprožno, so raztrganine neizbežne. V takem primeru veliko pripomore kirurški rez, ki se celi veliko hitreje kot raztrganine.
Če je otrok velik, vaginalno tkivo pa neprožno, so raztrganine neizbežne. V takem primeru veliko pripomore kirurški rez, ki se celi veliko hitreje kot raztrganine. FOTO: iStockphoto
Raztrganine prve stopnje

Gre za najmanj resno obliko raztrganin, pri katerih je poškodovano tkivo okoli vaginalne odprtine. Posledica teh raztrganin je blag pekoč občutek ali pa občutek zbadanja med uriniranjem. Poškodba se zaceli v tednu ali dveh, da bi omilili pekoč občutek pa si lahko med uriniranjem vulvo vlažite z mlačno vodo.

Raztrganine druge stopnje

Raztrganine druge stopnje obsegajo poškodbe vaginalnega tkiva in presredka, mišice med zunanjim delom vagine in anusom, ki podpira maternico, sečni mehur in rektum. Običajno jih je treba zašiti, šivi pa se zacelijo v nekaj tednih. Med okrevanjem je bolečine in neprijeten občutek mogoče lajšati tako, da sedite na mehki podlagi, med uriniranjem vulvo vlažite z mlačno vodo in po uriniranju zunanji del spolovila obrišete tako, da nanj zgolj položite papir (pivnate) in rane ne drgnete. Pazite, da bo rana vedno suha in ne vlažna, saj se šivi tako hitreje celijo, poleg tega pa boste tako zmanjšali tveganje za morebitne infekcije. Med opravljanjem velike potrebe na rani držite čisto gazo in tako preprečite, da bi šivi popokali, če imate težave z zaprtostjo, pa zdravnika povprašajte po zdravilih za mehčanje blata.

Raztrganine tretje stopnje

Gre za poškodbe vaginalnega tkiva, mišic presredka in mišic, ki obdajajo zadnjik. Pri tovrstnih raztrganinah je včasih potreben manjši operativni poseg, celjenje rane pa lahko traja tudi več mesecev. Pojavijo se lahko zapleti, na primer težave z zadrževanjem blata in bolečine med spolnimi odnosi. Dokler se rana celi, upoštevajte enake nasvete kot pri raztrganinah druge stopnje, rano pa lahko hladite s hladnimi obkladki, bolečine pa lahko lajšate tudi s protibolečinskimi tabletami.

Če porod v drugi fazi poteka počasneje, sta tveganje za raztrganine in verjetnost, da bodo morali opraviti epiziotomijo, manjša.
Če porod v drugi fazi poteka počasneje, sta tveganje za raztrganine in verjetnost, da bodo morali opraviti epiziotomijo, manjša.FOTO: iStockphoto

Raztrganine četrte stopnje

So najresnejša oblika raztrganin, pri katerih je poškodovano vaginalno tkivo, poleg tega pa še mišica presredka, mišice, ki obdajajo anus in konec debelega črevesja. Pri tovrstnih raztrganinah je operativni poseg neizbežen, rana pa se celi več mesecev. Zapleti obsegajo fekalno inkontinenco in bolečine med spolnimi odnosi. Način zdravljenja bo določil vaš osebni zdravnik, ta pa vas bo lahko napotil tudi k drugim specialistom, na primer uroginekologu ali kolorektalnemu kirurgu.

Zdrava in raznolika prehrana prispeva k elastičnosti kože.
Zdrava in raznolika prehrana prispeva k elastičnosti kože. FOTO: iStockphoto

Izognite se raztrganinam!

Včasih so raztrganine neizogibne, še posebej, če je otrok velik ali pa je njegov položaj nepravilen. Takrat zdravniki običajno zarežejo v tkivo in opravijo epiziotomijo. Če je ne izvedejo, pa lahko pride do raztrganin.

V vsakem primeru je verjetnost raztrganin mogoče zmanjšati na kar nekaj načinov. Strokovnjaki nosečnicam tako svetujejo, da v zadnjem tromesečju, še posebej štiri tedne pred predvidenim datumom poroda, redno masirajo presredek ter tako nekoliko omehčajo tkivo in ga naredijo bolj prožnega. Tkivo se bo tudi manj verjetno pretrgalo, če bo vaš porod, predvsem v drugi fazi, potekal počasi in nadzorovano, da se bo presredek lahko počasi prilagajal obliki otroka. Nekatere raziskave pa so pokazale, da k počasnejšemu porodu pripomore ležeči položaj na boku med rojevanjem, k zmanjševanju tveganja za raztrganine ali kirurški rez pa tople obloge in masaža presredka tudi med samim porodom. Pomembno pa je tudi, da nosečnica uživa zdravo prehrano, ki prispeva k zdravju kože in njeni elastičnosti in redno izvaja Keglove vaje za krepitev mišic medeničnega dna.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587