Vizita.si
Pred neželeno nosečnostjo se lahko zaščitite na številne načine. Kateri vam najbolj ustreza?

Žensko zdravje

Izberite najboljšo obliko kontracepcije zase

Nataša Jurca
26. 11. 2011 07.51
6

Ko govorimo o oblikah kontracepcije, jih je na voljo toliko, da se zlahka zmedemo. Preverite prednosti in slabosti določene oblike ter se na podlagi tega odločite za tisto, ki vam najbolj ustreza.

Pred neželeno nosečnostjo se lahko zaščitite na številne načine. Kateri vam najbolj ustreza?
Pred neželeno nosečnostjo se lahko zaščitite na številne načine. Kateri vam najbolj ustreza?FOTO: iStockphoto
Danes imamo na razpolago toliko različnih oblik zaščite pred neželeno nosečnostjo, da se zlahka zmedemo. Predstavljamo vam nekaj najpogostejših oblik kontracepcije, od kondoma do vaginalnega obročka, vi pa se odločite, katera je najprimernejša za vas.

Kondom

Kondomi so praktično edina oblika zaščite, ki hkrati ščiti pred neželeno nosečnostjo in spolno prenosljivimi boleznimi. Narejen je iz lateksa, za osebe, ki so alergične na to snov, pa obstajajo v lekarnah tudi takšni, ki ne povzročajo alergij. Kupimo jih lahko v najrazličnejših oblikah, barvah in okusih, zagotavljajo pa približno 85-odstotno zaščito. Prednosti kondomov so ugodna cena, lahka dostopnost in zagotovo zaščita pred spolno prenosljivimi boleznimi, ki jo zagotavljajo, poleg tega pa jih je mogoče uporabljati v kombinaciji z drugimi oblikami zaščite. Slabosti so, da je približno ena oseba na 75 alergična na lateks, zato te osebe potrebujejo hipoalergene kondome, ki so nekoliko dražji. Kondomi poleg tega nekoliko oslabijo občutek med samim seksom in imajo tako morda negativen vpliv na kakovost spolnega življenja.

Ženski kondom

Gre za nekakšno cevasto mošnjo, ki je na eni strani odprta, na obeh straneh pa ima raztegljiv prstan. Naloga tega je, da preprečuje zdrs kondoma v vagino. Ženski kondomi so tanki, brez vonja in nekoliko močnejši kot moški kondomi iz lateksa. Ker ženski kondomi preprečujejo stik sluznice s telesnimi izločki, ščitijo pred neželeno nosečnostjo, poleg tega pa zmanjšujejo tveganje za okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi. Njihova zanesljivost je 79-odstotna. Prednost ženskih kondomov je tudi ta, da prevajajo toploto in tako ohranjajo občutek med spolnim odnosom, ne povzročajo hormonskih sprememb in so enostavni za uporabo. Imajo pa tudi določene pomanjkljivosti. Ena največjih je ta, da so lahko med spolnim odnosom "glasni" ali povzročijo kakšno razdraženost. Namenjeni so enkratni uporabi, ne sme pa se jih uporabljati v kombinaciji z običajnim kondomom.

Učinkovitost tabletk je visoka, a le, če jih jemljete redno in po pravilih.
Učinkovitost tabletk je visoka, a le, če jih jemljete redno in po pravilih.FOTO: iStockphoto

Kontracepcijska tabletka

Oralna kontracepcija vsebuje hormona estrogen in progesteron. Estrogen preprečuje proizvodnjo jajčec, progesteron pa preprečuje spermijem, da bi dosegli jajčece. Učinkovitost tabletk je 92-odstotna, njihova prednost pa je, da ob rednem jemanju zagotavljajo stalno zaščito, omilijo mesečne krvavitve, ublažijo akne, preprečujejo določene oblike raka, vnetje v medenici in preprečujejo razvoj cist na jajčnikih. Imajo pa tabletke tudi določene slabosti. Ob nerednem jemanju tako ne zagotavljajo zaščite pred nosečnostjo, lahko povzročijo stranske učinke, kot so slabost, bruhanje, občasne krvavitve med menstruacijama, motnje razpoloženja in v redkih primerih tudi depresijo. Kombinacija estrogena in progesterona rahlo poviša tudi tveganje za nastanek strdkov, infarkt ali kap, še posebej pri kadilkah, starejših od 30 let.

"Jutranja" tabletka

Gre za edino obliko kontracepcije, ki jo vzamemo po seksu, tudi do pet dni kasneje. V njej sta kombinirana enaka hormona kot v kontracepcijskih tabletkah, a v večjih količinah. Učinkovitost jutranje tabletke je 89-odstotna, uporablja pa se jo v res nujnih primerih, če pride do neželenega izliva, raztrganja kondoma itd. Slabosti jutranje tabletke so, da približno 50 odstotkov uporabnic po zaužitju izkuša slabost, ki običajno izgine v 24 urah. Drugi stranski učinki so še bolečine v trebuhu, utrujenost, glavobol, vrtoglavica in mehak občutek v dojkah. Pogosto jemanje jutranjih tabletk lahko privede do nerednega mesečnega perila.

Depo injekcije so najprimernejše za doječe matere, ki so najmanj šest tednov po porodu, in kadilke, ki ne smejo jemati kontracepcijskih tabletk.
Depo injekcije so najprimernejše za doječe matere, ki so najmanj šest tednov po porodu, in kadilke, ki ne smejo jemati kontracepcijskih tabletk. FOTO: iStockphoto

Depo injekcije

Depo injekcije vsebujejo samo en hormon, in sicer hormon gestagen, ki začasno prepreči sproščanje jajčeca, stanjša maternično sluznico in ovira potovanje semenčic. Uporabnice morajo odmerek prejemati vsake tri mesece, menstruacija pa naj bi se vrnila nekaj mesecev po zadnjem odmerku. Injekcije so zelo zanesljive, saj zagotavljajo kar 97-odstotno zaščito, poleg tega pa zmanjšujejo tveganje za vnetja v mali medenici ali vnetja maternične sluznice, zmanjšujejo možnost zunajmaternične nosečnosti ter manjšajo tveganje za raka jajčnikov in maternične sluznice ter so primerne za doječe matere in kadilke, ki ne smejo jemati tabletk. Imajo pa tudi nekatere slabosti, te pa so, da se lahko v začetku pojavijo neredne krvavitve in lahko povzročijo motnje razpoloženja ter kopičenje tekočine v telesu, redkeje pa pridobivanje telesne teže ali upad spolne sle. Slabost injekcije je tudi ta, da učinkujejo dlje časa, zato metoda ni primerna za tiste, ki želite kmalu zanositi. Depo injekcij prav tako ne smejo prejemati ženske, ki so manj kot šest tednov po porodu, ženske z rakom dojk, s boleznimi srca in ožilja, jeter, z žariščno migreno, hudo sladkorno boleznijo, z zelo visokim krvnim tlakom in osteoporozo.

Vaginalni obroček

Vaginalni obroček je majhen plastičen obroček, ki ga je treba vstaviti v nožnico enkrat mesečno in po treh tednih odstraniti. Ponovno se nov obroček vstavi osmi dan po odstranitvi, njegova zanesljivost pa je ob pravilni namestitvi 92-odstotna. Obroček v času vstavitve sprošča hormona estrogen in progesteron, ki preprečujeta sproščanje jajčec in ugnezditev spermijev, ne preprečuje pa obroček okužbe s spolno prenosljivimi boleznimi. Ženske, ki uporabljajo obroček, opažajo manj nepravilnih krvavitev, med stranskimi učinki pa so najpogostejši glavobol, povečano izločanje belega toka ter slabost. Prednost je zagotovo visoka učinkovitost pri zagotavljanju zaščite pred neželeno nosečnostjo, poleg tega pa obroček ne povzroča nabiranja kilogramov. Med spolnim odnosom je obroček mogoče odstraniti za tri ure, nato pa ga je treba ponovno vstaviti. Obroček ni primeren za doječe matere.

Hormonski maternični vložek

Hormonski maternični vložek zagotavlja kar 99,9-odstotno zaščito pred neželenimi nosečnostmi in predstavlja najbolj učinkovito kontracepcijsko metodo. Gre za majhno napravico v obliki črke "T", ki sprošča majhne količine hormona progesterona. Vstavi ga ginekolog, deluje pa tako, da preprečuje spermi, da bi se združila z jajčecem. Poleg izjemne učinkovitosti so prednosti vložka, da zmanjšuje menstrualne krče, omili mesečno krvavitev, traja do sedem let ter ne ovira seksa. Kljub temu lahko po vstavitvi ženske občutijo rahle krče ali bolečino v hrbtenici, v prvih treh do šestih mesecih pa lahko povzroči majhne krvavitve med menstruacijami ali neredne mesečne krvavitve.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574