Vizita.si
Boleč mehur

Žensko zdravje

Kaj razkrivajo težave z mehurjem?

Ni.J.
03. 10. 2011 08.11
0

Težave z mehurjem običajno pripisujemo starejšim in slabotnim, vendar se lahko pojavljajo pri osebah vseh starosti in osebah, ki so na prvi pogled povsem zdrave.

Težave z mehurjem lahko kažejo tudi na druge zdravstvene težave, zato jih nikar ne prezrite.
Težave z mehurjem lahko kažejo tudi na druge zdravstvene težave, zato jih nikar ne prezrite.FOTO: iStockphoto
Težave z uhajanjem urina in pogostejša potreba po uriniranju lahko kažejo na težave z organi v medenici in težave s sečili, lahko pa so vsi ti problemi in še nekateri drugi znak večje sistemske težave. Predstavljamo nekaj bolezni, katerih simptomi so povezani z mehurjem.

Nenadzorovana sladkorna bolezen

Ko je krvni sladkor slabo nadzorovan, lahko pride do poškodb živcev in s tem do izgube občutka v okončinah. Vendar pa se lahko zaradi visokega krvnega sladkorja poškodujejo tudi živci, ki so zadolženi za pošiljanje signalov mišicam in uravnavajo uriniranje. Če imate neodkrito sladkorno bolezen ali to slabo nadzorujete, lahko opazite pogostejšo potrebo po odvajanju urina in težave z zadrževanjem urina. Količine urina lahko postanejo tudi obilnejše, saj se telo želi z urinom znebiti odvečne glukoze. V primeru tovrstnih težav obiščite zdravnika, ki vam bo pokazal pravilen način, kako nadzorovati krvni sladkor s pomočjo prehrane in gibanja.

Eden od simptomov hipotiroidizma je nenadna potreba po uriniranju, ki ji sledi nenadzorovano uhajanje urina.
Eden od simptomov hipotiroidizma je nenadna potreba po uriniranju, ki ji sledi nenadzorovano uhajanje urina. FOTO: iStockphoto

Poslabšano delovanje ščitnice

Poslabšano delovanje ščitnice oziroma hipotiroidizem pomeni upočasnitev delovanja žleze ščitnice, ki sicer pomaga uravnavati metabolizem. Bolezen lahko povzroči tudi težave pri prenašanju živčnih signalov do mišic, pogosteje pri ženskah kot pri moških. Osebe s temi težavami se soočajo z urgentno inkontinenco oziroma pretirano aktivnim mehurjem, pri katerem oseba občuti nenadno potrebo po uriniranju, mehur pa nezavedno izloči urin. Inkontinenca je sekundarni simptom hipotiroidizma. Primarni simptomi so izjemna utrujenost, občutek 'zmrzljivosti', pridobivanje telesne teže, izsušenost kože in včasih izpadanje las. O svojih težavah spregovorite z zdravnikom. Zdravljenje hipotiroidizma običajno omili inkontinenco.

Kronično vnetje sečil

Infekcije sečil so druga najpogostejša skupina infekcij pri ljudeh. Pojavljajo se pri moških in ženskah, a pri slednjih pogosteje. Pri tovrstnih infekcijah se oboleli srečujejo s težavami pri odvajanju urina, pekočim občutkom, neprestanim tiščanjem na vodo, njihov urin pa je velikokrat rdeče barve ali moten, včasih močno smrdeč. Pri nekaterih se pojavijo še vročina, lokalizirana bolečina in občutek pritiska. Če gre za bakterijsko infekcijo, vam bo zdravnik predpisal ustrezne antibiotike. Osebe, ki imajo kronične infekcije sečil, imajo običajno tudi druge zdravstvene težave, ki ta vnetja povzročajo, na primer diabetes, lahko pa je vzrok tudi nosečnost. Velikokrat so za ponavljajoča se vnetja krive tudi nekatere navade. Tako naj ženske s kroničnim vnetjem raje kot tampone uporabljajo higienske vložke, izogibati se je potrebno prekomernemu izpiranju genitalij z močnimi mili, urinirati je potrebno pred in po spolnem odnosu in se izogibati alkoholnim pijačam ter kofeinu.

Intersticielni cistitis

Intersticielni cistitis pomeni kronično vnetje mehurja, ki vključuje razdraženost sluznice in sten mehurja, saj kislina v urinu povzroča tanjšanje in razžiranje sten sečnega mehurja. Natančen vzrok za to vrsto cistitisa ni popolnoma znan, povezujejo pa ga z motnjami spanja, migrenskimi glavoboli, depresijo in drugimi bolečinskimi sindromi kot na primer fibromialgijo, sindromom razdražljivega črevesja, sindromom kronične utrujenosti … Motnja se kaže s simptomi, kot so povečana potreba po uriniranju (več kot sedemkrat dnevno), bolečina med uriniranjem in na splošno v predelu medenice. Bolečina niha, lahko je vezana na menstruacijo, seks, stres in bolezni, včasih je podobna tisti, ki se pojavi ob infekciji sečil, le da izvidi testov ne pokažejo prisotnosti nobene bakterije. Bolezen lahko diagnosticira le urolog s cistoskopijo, zdravljenje pa ponavadi obsega prehranske spremembe, kot na primer izogibanje živilom, ki dražijo mehur (kavi, drugim kofeinskim napitkom in kislim jedem).

Težave z mehurjem so pogost pokazatelj težav s prostato. Ker so simptomi podobni, bolezni prostate pa različne po resnosti, je obisk zdravnika več kot priporočljiv.
Težave z mehurjem so pogost pokazatelj težav s prostato. Ker so simptomi podobni, bolezni prostate pa različne po resnosti, je obisk zdravnika več kot priporočljiv. FOTO: iStockphoto

Težave s prostato

Prostata igra pomembno vlogo tako pri reprodukciji kakor tudi uriniranju. Z leti se ta žleza lahko poveča in začne pritiskati na uretro ter povzroči nastanek benigne hiperplazije prostate. Težava je zelo pogosta pri moških, starejših od 50 let, prav tako pa je pogost tudi rak prostate. Še ena pogosta težava, ki se tiče prostate, pa je prostatitis oziroma vnetje prostate, ki pa se običajno pojavlja pri mlajših moških. Vsem tem boleznim je skupen simptom nenadna potreba po odvajanju urina, tudi ponoči. Urin mnogim kaplja tudi zatem, ko so že zaključili z odvajanjem, pojavijo se jim težave z začenjanjem uriniranja, poleg tega pa potrebo po odvajanju seča čutijo pogosteje, tako podnevi kot ponoči. Ker se težave s prostato med seboj močno razlikujejo v resnosti, je potrebno o vsaki težav z odvajanjem seča čim prej obvestiti zdravnika.

Vaginalni prolaps

Do vaginalnega prolapsa pride, ko vaginalna stene zaradi zrahljanih vezi in pritiska maternice, mehurja ali črevesa po porodu, menopavzi ali kirurški odstranitvi maternice zdrsne s prvotnega položaja, včasih v vaginalno odprtino. Do tega pride, ker mišice medeničnega dna in vezi, ki podpirajo mehur, oslabijo zaradi preobremenjenosti. Dvigovanje težkih predmetov, kronični kašelj, debelost in menopavza lahko prav tako vodijo v prolaps. Ob tej težavi se lahko pojavijo težave z mehurjem, največkrat pogosto tiščanje na vodo in urgentna inkontinenca, občutek polnosti mehurja tudi po uriniranju, neprijeten občutek ali bolečina v vagini, medenici ali spodnjem delu hrbta ter občutek teže in pritiska v predelu vagine. V primeru blagega prolapsa začnite krepiti mišice medeničnega dna s Keglovimi vajami, v primeru hujšega prolapsa lahko pomagajo terapija z nadomeščanjem estrogena, električna stimulacija ali operativni poseg – kot zadnja rešitev.

Rak

Rak se lahko razvije v mehurju, ledvicah ali uretri oziroma sečevodu. V primeru raka se pojavijo kri v urinu, ki postane rožnate, rjavkaste ali rdeče barve, bolečina med uriniranjem, pogosto tiščanje na vodo, ne glede na to, ali se je v mehurju nabralo kaj urina ali ne. Pogosteje pri moških pa lahko tumorji preprečujejo normalno odvajanje urina in povzročijo inkontinenco. V primeru, da opazite naštete simptome, poiščite zdravniško pomoč. Morda se bo izkazalo, da nimate raka, a vendar je obisk pri zdravniku ob pojavu težav z mehurjem priporočljiv v vsakem primeru.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650