Ko ženska v prsih odkrije bulico ali zatrdlino, četudi je majhna, takoj pomisli na eno stvar: rak! Gre za popolnoma razumljivo reakcijo, saj je rak dojke najpogostejši rak med ženskami v Sloveniji, kjer vsako leto odkrijejo približno 1200 novih primerov. Prav zato je pomembno, da si redno pregledujete dojke in se v primeru zatrdline v dojkah odpravite na pregled, ki razkrije, ali gre za nevarno tvorbo.
Kljub vsemu pa naj vas pomirimo, da je le 10 odstotkov zatrdlin v prsih posledica rakavega tkiva, zato nikar takoj ne pomislite na najhujši možen scenarij. Možni so še številni drugi vzroki, ki jih je za britanski Daily Mail Health razkril kirurg dr. Simon Marsh londonske klinike za zdravje dojk.
1. Zatrdlina ovalne oblike, ki se pod kožo ob dotiku premika
Fibroadenom lahko prizadene ženske katere koli starosti, najpogosteje pa se pojavi med 20-im in 30-im letom starosti. Oblikuje se, ko se zdrava žleza in vezivno tkivo dojke zlepijo skupaj. Zatrdlina je običajno široka od enega do dveh centimetrov in se ob dotiku premika na manjšem področju pod kožo. ''Občuti se kot zmrznjena zrna graha zlepljena skupaj, a v resnici ne vemo, zakaj se pri nekaterih ženskah pojavijo, pri drugih ne,'' pove dr. Marsh.
Še ena možna teorija je, da imajo določene ženske tako imenovano ''občutljivo tkivo'' v prsih, ki reagira na spremembe nivoja hormonov in lahko sproži rast fibroadenoma. Lahko se pojavi kjer koli v dojki, a najpogosteje se pojavi v zgornjem zunanjem delu. Pri nekaterih pacientih lahko zraste precej velik fibroadenom. ''Pri tistih v zgodnjih najstniških letih ali zgodnjih 20-ih letih lahko naraste celo do 8 ali 12 centimetrov,'' doda.
Zdravljenje: Fibroadenomi ne povečajo tveganja za razvoj raka, zato ne potrebujejo zdravljenja. A v nekaterih primerih so boleči, zaradi česar jih ženskam lahko odstranijo.
2. Trda zatrdlina, ki se pojavi po večji modrici
Možen vzrok: Maščobna nekroza (odmrla maščoba)
''Na otip so lahko trdne in čvrste tako kot rak. A če ženska pojasni, da je pred kratkim imela nesrečo, kjer ji je varnostni pas povzročil hude modrice na prsih, zdravniki vemo, da gre najverjetneje za maščobno nekrozo,'' pojasni dr. Marsh. Ko oteklina zaradi modrice izgine, lahko maščobno tkivo zatrdi in se oblikuje v bulico, ki je tipično od 2 do 3 centimetrov velika in je včasih boleča.
Zdravljenje: Maščobna nekroza je na mamografu lahko vidna kot rak, zato v tem primeru opravijo biopsijo. Če je postavljena diagnoza maščobna nekroza, lahko zatrdlino brez težav pustijo v dojki in ta sčasoma izgine – a včasih traja tudi do nekaj let.
3. Boleča, mehka bulica, ki se pojavi nenadno
Možen vzrok: Cista
Ciste so žepki polni tekočine, ki se pojavijo preko noči. Pod površino se ob dotiku nekoliko premikajo in so običajno nekoliko občutljive na otip. Koža okoli njih je včasih nekoliko rdeča, pogosteje pa se pojavijo pri ženskah od 40. do 60. leta starosti (to je lahko posledica hormonskih sprememb, ki povzročijo spremembo teksture tkiva v prsih in zbiranje tekočine na določenem predelu). Ciste se pojavljajo kjer koli v dojkah. Nekoliko drugačne verzije cist imenovane galaktocole se lahko pojavijo pri doječih materah, kjer so ciste v tem primeru polne mleka.
Zdravljenje: Zdravnik lahko tekočino iz ciste izčrpa s pomočjo majhne igle. ''Nekatere ženske ne marajo igel in se raje odločijo, da cista ostane, kjer je,'' pove zdravnik. Sicer pa se tretjina cist zmanjša samih po sebi, druga tretjina ostane enake velikosti, tretja tretjina pa se v nekaj mesecih poveča.
Ciste so redke po 70. letu starosti, če se pojavijo, običajno tekočino iz cist pošljejo na preiskavo, saj je cista pri tej starostni skupini lahko posledica manjše rakave tvorbe, ki proizvaja tekočino.
4. Majhne zatrdline, ki se premikajo pod kožo
Možen vzrok: lipom
Lipom se pojavi, ko se maščobne celice zrastejo skupaj pod kožo. Vzrok je neznan, a običajno je stanje dedno. Te neboleče bulice so na otip mehke in jih lahko najdemo kjer koli v telesu, razen na dlaneh in podplatih, saj tam ni maščobnih področij.
Zdravljenje: Majhni lipomi, ki segajo do dveh centimetrov, so neškodljivi in ne potrebujejo zdravljenja. Večje pa običajno odstranijo, saj bi lahko v primeru, da bi dodatno rasli, pritiskali na okoliško tkivo in povzročali bolečino. Običajno odstranitev opravijo v lokalni anesteziji.
5. Vroče, rdeče, boleče zatrdline med dojenjem
Možen vzrok: Prsni ognojek
Prsni ognojek se pojavi, ko med dojenjem pridejo bakterije iz dojenčkovih ust do prsnega tkiva in pride do vnetja. To povzroči ognojek – majhen žepek poln gnoja, ki lahko doseže od 5 do 10 centimetrov velikosti. Lahko se pojavijo tudi pri mladih ženskah, ki nimajo otrok, čeprav je to izjemno redko. Vzrok v tem primeru ni jasen.
Zdravljenje: Gnoj lahko zdravnik v lokalni anesteziji s pomočjo igle izčrpa iz ognojka. V nekaj tednih bi se ognojek moral pozdraviti, postopek pa je morda potrebno nekajkrat ponoviti.
6. Trda, okrogla zatrdlina, ki se premika pod kožo
Možen vzrok: Filodni tumor
Filodni tumorji so izjemno podobni fibroadenomom, a se običajno pojavijo pri ženskah med 30-im in 40-im letom starosti. V povprečju zrastejo od 2 do 5 centimetrov in so sestavljeni iz žleznega in vezivnega tkiva dojk, ki pomaga podpirati dojko in ji daje obliko. Lahko jih odkrijemo kjer koli v dojki, a običajno se pojavi na zunanjem zgornjem predelu v bližini pazduhe. ''Večina teh zatrdlin je benignih in niso škodljive, le deset odstotkov pa je rakavih,'' pove dr. Marsh in doda, da je teh deset odstotkov imenovanih maligni filodni tumor, ki ima malo možnosti, da se širi v telo.
Zdravljenje: Zatrdlino običajno odstranijo kirurško, tkivo pa testirajo, da vidijo ali je rakavo.
7. Majhna, toga zatrdlina pod prsno bradavico
Možen vzrok: Adenom prsi
Adenomi so kepe žleznih celic, ki so tik za prsno bradavico in proizvajajo mleko med dojenjem. Zatrdlina je na otip mehka in okrogla, tako kot fibroadenom, a se ne premika. Lahko zraste na velikost frnikole in je občasno boleča.
Zdravljenje: Ob tej zatrdlini je potrebno z biopsijo dokazati, da gre za benigno tkivo. ''Včasih je težko z gotovostjo določiti za kakšno tkivo gre in v primeru kakršnega koli dvoma, je tkivo potrebno odstraniti,'' pojasni dr. Marsh.
8. Mehka bulica, ki v premer ne meri več kot 4 do 6 centimetrov
Možen vzrok: Hamartom
Hamartom občutimo kot normalno mehko prsno tkivo in gre v resnici za benigno rast različnega prsnega tkiva, ki raste na neorganiziran način (v nasprotju z rakom, kjer gre za prekomerno rast nenormalnih celic). Ta tip bulic se lahko pojavi kjer koli v telesu, celo v pljučih. Lahko je podedovan, a njegov natančen vzrok ni znan. Pojavi se lahko pri kateri koli starosti.
Zdravljenje: Zdravniki hamartom ne odstranjujejo, razen če postane prevelik in boleč. V tem primeru je potrebna kirurška odstranitev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV