Vizita.si
Vzroki za spolne motnje žensk so lahko telesni ali psihični.

Žensko zdravje

Zakaj ženskam ni do seksa?

Eva Doljak
01. 07. 2011 13.28
10

Spolne motnje pri ženskah so pogostejše, kot se morda zdi na prvi pogled, kajti mnoge o težavah še vedno nočejo spregovoriti. Pa vendar tuje študije kažejo, da sta pri ženskah najpogostejši spolni motnji upad spolne želje ter težave z doseganjem orgazma.

Vzroki za spolne motnje žensk so lahko telesni ali psihični.
Vzroki za spolne motnje žensk so lahko telesni ali psihični.FOTO: iStockphoto
Če ženski ni do seksa ali če nikakor ne more doseči orgazma, lahko to močno načne tako njeno samozavest kot tudi njen partnerski odnos. Še posebej, če o težavah noče povedati svoji boljši polovico oziroma če ji ta ne verjame in misli, da le išče izgovore in da je v resnici težava drugje. Kakor koli, spolne motnje žensk so verjetno veliko pogostejše, kot se zdi na prvi pogled, ker o njih še vedno marsikatera pripadnica nežnejšega spola noče spregovoriti in ne poišče strokovne pomoči.

Pa vendar tuje študije kažejo, da pri ženskah med spolnimi motnjami daleč prednjačita dve, in sicer na prvem mestu upad spolne želje ter na drugem mestu težave z doseganjem orgazma. Temu sledijo še nekatere druge spolne motnje, ki so nekoliko redkejše, na primer huda bolečina pri spolnih odnosih in vaginizem, pri katerem je spolni odnos onemogočen zaradi krča nožnice.

Specialistka psihiatrije, ki se ukvarja z zdravljenjem težav na področju spolnosti, partnerskih problemov, Irena Rahne Otorepec, dr. med., opozarja, da mnogokrat laično mešamo spolne motnje in spolne težave, ki so veliko pogostejše kot prave spolne motnje. Da namreč govorimo o spolno motnji, mora biti izpolnjenih nekaj kriterijev. ''Eden od simptomov je pogostost – ali se neka težava pojavlja pri vsakem spolnem odnosu – koliko časa traja, kako intenzivna je, kako vpliva na sam partnerski odnos in na samospoštovanje ženske, se pravi, kako doživlja to težavo. Lahko ji na primer predstavlja hud distres in prav ta distres je po ameriški klasifikaciji nujen, da ne nekaj sploh kvalificira kot spolno motnjo,'' pojasni sogovornica.

Vzroki za spolne motnje žensk so lahko organske ali psihične narave. Mnogokrat so povezane z depresijo ali s tesnobnimi stanji, še pogosteje pa do težav v postelji privedejo težave v partnerstvu – prepiri, nezaupanje, varanje, oddaljevanje … Za spolne motnje je lahko pri ženski krivo tudi to, da se sramuje same sebe in svojega telesa. ''Mnogokrat so na delu še stališča, vzgoja, prepričana in teh psihosocialnih vplivov je bistveno več oziroma so veliko močnejši, en manjši delež vzrokov pa predstavljajo te telesne bolezni, ki doprinesejo k spolnim motnjam,'' še doda Irena Rahne Otorepec, dr. med. ''Na primer pri ženski, ki ima operacije na genitalijah ali pa ki ogreva po raku dojke, se to zelo zareže v njeno identiteto ženskosti. Pravzaprav lahko izgubi telesni in psihološki vidik ženskosti.''

Mnogo žensk o težavah v spolnosti noče spregovoriti niti s partnerjem.
Mnogo žensk o težavah v spolnosti noče spregovoriti niti s partnerjem.FOTO: iStockphoto

Težave z upadanjem spolne želje, doseganjem orgazma, bolečinami med spolnim odnosom imajo lahko ženske ne le po kakšnem operativnem posegu ali raku na rodilih, temveč lahko do težav privedejo tudi kakšne drugi telesne težave. ''Najpogostejši ginekološki vzroki za spolne motnje so še razne spremembe v mali medenici, kot so recimo tumorji oziroma tumorske tvorbe, spremembe zaradi endometrioze, potem pelvične varice, razne vnetne spremembe … '' pojasni specialistka ginekologije asist. Gabrijela Simetinger, dr. med., ter dodaja, da imajo težave s spolnostjo mnogokrat tudi ženske po porodu. Sploh mlade mamice, ki so pravkar rodile prvega otroka in morda še niso najbolj vešče oziroma vajene vseh izzivov materinstva, ki imajo polne roke dela z otročkom, ki so neprespane in utrujene, potožijo o upadanju spolne sle, pravi. V tem primeru je dovolj že pogovor, če so vzroki telesni, jih poskuša ginekolog odpraviti operativno ali z zdravili. Če pa je spolne motnje krivo to, da se s parterjem ne razumeta, da ima ženska predsodke o seksu ali nizko samopodobo, lahko pomaga odkrit pogovor s partnerjem ali psihoterapija. Njen uspeh je odvisen od simptomov, njihove intenzivnosti in od tega, koliko časa težave trajajo ter kako močno vplivajo na par. Strokovnjaki pa še pravijo, da so rezultati psihoterapije precej boljši, če v njej sodelujeta oba partnerja.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587