Vizita.si
Če sta partnerja trdno prepričana, da je čas za otroka, in sta o radostih in odgovornostih starševstva dobro premislila, bosta nosečnost in starševstvo lepa izkušnja.

Žensko zdravje

Kdaj je pravi čas za otroka?

Eva Doljak
27. 10. 2010 08.09
0

Če čakate na idealni trenutek za otroka, se verjetno zanj ne boste nikoli odločili, kajti v prav vsakem življenjskem obdobju boste našli kakšen razlog, zaradi katerega bi samo še malo počakali. Prav pa je, da o nosečnosti in otrocih dobro razmislite in se nanje kolikor se le da tudi pripravite.

Če sta partnerja trdno prepričana, da je čas za otroka, in sta o radostih in odgovornostih starševstva dobro premislila, bosta nosečnost in starševstvo lepa izkušnja.
Če sta partnerja trdno prepričana, da je čas za otroka, in sta o radostih in odgovornostih starševstva dobro premislila, bosta nosečnost in starševstvo lepa izkušnja.FOTO: iStockphoto
Ljudje smo različni in na to, s kom in kdaj si bomo ustvarili družino, gledamo povsem drugače. Nekateri so s partnerjem oziroma partnerico le krajši čas – morda le nekaj mesecev, leto ali dve – in so trdno prepričani, da je že napočil čas za potomce. Spet drugi so skupaj že osem, deset, petnajst let, pa z zanositvijo še vedno odlašajo. Nekateri so odločeni, da otrok sploh ne bodo imeli, nekateri si jih srčno želijo, pa jih nikakor ne morejo spočeti. Zgodbe so različne, a skoraj ga ni človeka pod soncem, ki tega, ali imeti otroke ali ne, kdaj in s kom si ustvariti družino ter ali bo kos vlogi starša, ne bi vsaj enkrat v življenju vzel v razmislek.
Nosečnica mora skrbeti za zdravo, uravnoteženo prehrano.
Nosečnica mora skrbeti za zdravo, uravnoteženo prehrano. FOTO: iStockphoto

Pomembna je čustvena zrelost in finančna samostojnost

Že res, da otrok v prvih mesecih življenja razen oblačil, plenic in kakšne igrače ne potrebuje kaj dosti materialnih stvari, posteljico, voziček in drugo potrebno opremo pa si lahko sposodite od kakšnega sorodnika ali prijatelja, pa vendar vas bo otrok nekaj stal. Prej ali sej boste morali plačati vrtec ali varuško, ko dojenje ne bo več dovolj, bo potreboval hrano, večji kot bo, več igrač in pripomočkov, ki mu bodo pomagali pri napredovanju in razvoju, bo potreboval. Zato je še kako dobrodošlo, da imata bodoča starša vsaj neko minimalno stopnjo finančne neodvisnosti in varnosti. Saj ne, da naj bi se za otroka odločali na podlagi finančnega stanja in materialnih dobrin, s katerimi razpolagate, tudi vrtoglavo visoki mesečni prihodki ne smejo biti odločilen dejavnik za potomce. Pa vendar je lepo, če med nosečnostjo in v prvih mesecih, ko se preizkušate v vlogi starša, ne rabite skrbeti, ali boste prišli skozi mesec ali boste imeli dovolj denarja za plačilo računov, najemnine, za obrok stanovanjskega kredita …

Še bolj pomembno pa je, da ste na nosečnost in otroka ter na odgovornost, ki pride z njim, čustveno pripravljeni. Zavedati se morate, da bo kar nekaj let to malo bitjece močno odvisno od vas in da ga boste vedno dajali pred svoje želje in potrebe – tudi, potem ko bo že zrasel in si ustvaril svoje življenje. Najprej ga boste devet mesecev nosile pod srcem ter varovale po najboljših močeh, po rojstvu pa se bo ta skrb in obveznost samo še potencirala. Le zrel in odgovoren človek bo lahko kos vsem izzivom, ki jih prinaša otrok.

Raziskave kažejo, da je tako za dobro počutje bodoče mamice kot tudi ploda pomembna dobra telesna pripravljenost.
Raziskave kažejo, da je tako za dobro počutje bodoče mamice kot tudi ploda pomembna dobra telesna pripravljenost.FOTO: iStockphoto

Pred zanositvijo opustite nezdrave razvade

Če ste se odločili, da je vendarle napočil čas za otroke, je dobro, da se odpoveste slabim navadam, ki bi morda utegnile vplivati na vašo ali partnerjevo plodnost. Odrecite se kajenju in prevelikim količinam alkohola, če se le da, se izognite stresu. Kajti marsikateri par, ki je imel zelo naporno in stresno življenje, nikakor ni mogel zanositi, ko pa so se zadeve nekoliko umirile in sta partnerja lažje zadihala ter se razbremenila, jima je kmalu uspelo spočeti otroka. Poleg tega se ne obremenjujte, če vam v prvih nekaj mesecih ne uspe zanositi. Šele če po enem ali dveh letih rednih spolnih odnosov še vedno niste noseči, se lahko po nadaljnje nasvete obrnete na zdravnika.

Starševstvo prinese velike radosti, a tudi ogromno odgovornosti.
Starševstvo prinese velike radosti, a tudi ogromno odgovornosti. FOTO: iStockphoto

Telesno dobro pripravljenim nosečnicam je lažje

Raziskave kažejo, da sta tako za dobro počutje bodoče mamice kot tudi ploda pomembna dobra telesna pripravljenost in zdrava, uravnotežena prehrana. Nikar si ne delajte utvar, da morate jesti za dva, in zato skozi ves dan vase bašete, kar koli vam pride pod roke. Zdaj je skoraj bolj kot kadar koli prej pomembno, da jeste preudarno, zdravo, uravnoteženo. Nosečnica, ki se dobro prehranjuje in je hkrati v dobri formi ter telesno aktivna, bo lažje prenašala vsa bremena in napore, ki jih prinaša nosečnost. Med vadbo se namreč pospeši krvi obtok, poveča se dovod kisika v možgane otroka in nosečnice, sproščajo se hormoni sreče, ki prav tako blagodejno vplivajo na oba. Sploh če nosečnost poteka normalno, brez kakšnih težav in zapletov, se lahko ženska ukvarja s športi, s katerimi se je ukvarjala že pred nosečnostjo. Paziti mora le, da se ne bo preveč naprezala, da ji srčni utrip in tlak ne podivjata ter da vedno, ko se preveč zadiha ali začuti kakršno koli nelagodje oziroma celo bolečino, naredi premor. Če pa se ženska pred tem ni nikoli ukvarjala s športom, ni najbolje, da se ravno med nosečnostjo loti novih športnih aktivnosti. Sicer pa so za nosečnice priporočljivi športi hitra hoja, plavanje, ples, ki pa nikakor ne sme biti predivji, tudi pilates in joga, posebej prilagojena za nosečnice, prideta v poštev. Nosečnica pa se mora izogibati športom, pri katerih lahko pride do hudih padcev in posledično poškodb, kot so kolesarjenje, smučanje, rolanje, jahanje in tudi obremenitvenim vajam pri fitnesu – posebej tistim za krepitev trebušnih mišic.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587