O cistitisu medenih tednov govorimo po pogostih, strastnih spolnih odnosih, pri katerih pride do poškodbe sečnice. K temu lahko pripomore še uporaba kopeli ali mil za intimno nego, ki uničujejo nožnično floro – naravno zaščito pred okužbami.
Simptomi, ki kažejo na vnetje mehurja:
- Pogosto in nujno odvajanje majhnih količin seča;
- pekoča bolečina med uriniranjem;
- huda, zbadajoča bolečina po končanem uriniranju;
- pojav krvi v seču, ki postane rožnat ali rdečkast;
- huda, krčevita bolečina, najpogosteje v spodnjem delu trebuha, ki se lahko seli v ledveni predel ali navzdol v stegna;
- bolečina in tiščanje na vodo tudi ponoči, čeprav je v mehurju zelo malo seča;
- zvišana telesna temperatura in mrzlica.
Kako si pomagati?
Ob prvih znakih vnetja mehurja začnite piti več tekočine, da boste pripomogli k spiranju mehurja. Vsake pol ure spijte kozarec vode ali čaja. Priporočljivo je, da pijete brusnični sok, ki ima antiseptični učinek, ali uživate koncentrat brusnic v obliki prehranskih dopolnil. S pitjem mleka in dodajanjem bikarbonata boste dosegli, da vaš urin postane bazičen, kar bo precej omililo bolečine. Lahko pa si pomagate tudi s paracetamolom, ki ga vzemite vsake štiri ure, ali s toplimi grelnimi blazinami, ki bodo nekoliko omilile bolečine. Izogibajte pa se aspirinu, saj povzroča kislost urina. Na vodo pojdite vsakič, ko začutite, da morate iti, saj boste s spiranjem mehurja krepili naravne obrambne mehanizme telesa. Izogibajte pa se alkoholu, kavi, močnem čaju, sadnim sokovom, umivanju z odišavljenim milom ali penečim kopelim.
Če ti ukrepi ne pomagajo?
V primeru, da ti ukrepi ne pomagajo, se obrnite na zdravnika, ki vam bo pregledal vzorec seča in v primeru potrditve okužbe, predpisal antibiotik. Zelo pomembno je, da antibiotičnega zdravljenja ne prekinete, ko simptomi vnetja izginejo, saj lahko bakterije postanejo odporne na antibiotik in tako okužba preide v kronično.
V redkih primerih antibiotično zdravljenje ni učinkovito. Takrat vas bo zdravnik morda poslal na nadaljnje preiskave za izključevanje stanj, ki bi lahko povzročale nagnjenost k okužbi.
2. Glivična okužba nožnice
Vnetje mehurja lahko zaradi pogostih spolnih odnosov spremlja tudi glivična okužba nožnice. Pri tem ne gre za spolno prenosljivo bolezen, saj so glivice (Candida albicans) pogosto že prisotne v nožnici, ne da bi vam škodile. A ko se v nožnici naravno kislo-bazično ravnovesje poruši, tudi zaradi pogostih spolnih odnosov, se lahko glivice prekomerno namnožijo. To povzroči srbečico, pekočo nožnico, vse skupaj pa lahko spremlja belkast izcedek brez vonja. Stanje se običajno poslabša tik pred menstruacijo in se z začetkom menstruacije izboljša.
Glivična okužba je precej pogosta, saj jo dobijo tri od štirih žensk vsaj enkrat v življenju, zboli pa lahko vsaka ženska, ne glede na leta, preteklost, poklic ali druge okoliščine. Vnetje ni posledica nehigiene, ampak ravno obratno prekomernega spiranja nožnice z mili, ki dodatno pripomorejo k porušitvi ravnovesja v nožnici. Poleg tega so mu bolj izpostavljene ženske s sladkorno boleznijo, tiste, ki nimajo uravnotežene prehrane, trpijo za gripo, vnetji, hudimi prehladi in drugimi okužbami, ki oslabijo naravni sistem obrambe telesa.
Kako si pomagati?
Če se okužba pojavi prvič, se morate posvetovati s svojim ginekologom, v nasprotnem primeru pa se lahko zdravite sami. Zunanjo srbečico lahko zdravite z mazili s klotrimazolom, ki zavira sintezo spojine (ergosterol), nujne za preživetje gliv. Okužbo nožnice pa z vaginalnimi tabletami, ki imajo poleg klotrimazola dodano še mlečno kislino, ki pomaga vzpostaviti naravno kislost nožnice in ravnovesje mikroorganizmov, predvsem laktobacilov.
A v nekaterih primerih se morate nujno posvetovati z zdravnikom:
- če imate glivično vnetje nožnice prvič;
- če ste mlajši od 18 let;
- če po treh dneh zdravljenja ne opazite izboljšanja ali če po sedmih dneh zdravljenja znaki vnetja še niso izginili;
- če se v dveh mesecih znaki ponovijo;
če ste noseči;
- če imate netipične znake, npr. izcedek iz nožnice smrdi po ribah, imate vročino ali hude bolečine v spodnjem delu trebuha.
Na glivično vnetje niso imuni niti moški, ki so večinoma le prenašalci okužbe, znaki pa se razvijejo redko. Če se, so to izpuščaji in srbečica. V tem primeru morajo mazilo s klotrimazolom uporabljati tudi oni. Kljub okužbi spolnih odnosov ni treba prekiniti.
V času okužbe je še dobro, da ne pretiravate s prhanjem in uporabo močnih mil, namesto tamponov uporabljajte vložke in uživajte jogurt ali druge izdelke z mlečnokislinskimi bakterijami. Številnim pomaga tudi, da tampon namočijo v jogurt in ga vstavijo v nožnico – ta način še ni znanstveno dokazan, a mnoge trdijo, da deluje. Izogibajte se sladkarijam in hrani bogati z ogljikovimi hidrati.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV