Vizita.si
Vaginizem je nehoten krč mišic medeničnega dna, ki obkrožajo nožnico. Krč je lahko celo tako močan, da se nožnično ustje povsem zapre.

Žensko zdravje

Ko spolni odnos prepreči krč nožnice

Eva Trček
23. 10. 2009 09.11
0

Se vam vsak poskus spolnega odnosa s partnerjem ponesreči, ker vas zgrabi nehoten krč nožničnih mišič? Ste že skoraj obupali, ker ne veste, kako odpraviti težave? Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako se znebiti krčev v nožnici.

Vaginizem je nehoten krč mišic medeničnega dna, ki obkrožajo nožnico. Krč je lahko celo tako močan, da se nožnično ustje povsem zapre.
Vaginizem je nehoten krč mišic medeničnega dna, ki obkrožajo nožnico. Krč je lahko celo tako močan, da se nožnično ustje povsem zapre.FOTO: iStockphoto

Nehoten krč nožnice imenujemo vaginizem

Izraz vaginizem označuje nenaden in nehoten krč mišic medeničnega dna, ki obkrožajo nožnico. Krč je lahko celo tako močan, da se nožnično ustje povsem zapre in posledično je onemogočeno prodiranje moškega spolnega uda v nožnico, vstavljanje tampona ali ginekološki pregled. A krč nožnice je le redko povezan z vstavljanjem tampona ali ginekološkim pregledom. Največkrat se pojavlja pri poskusu spolnega odnosa in je povezan s strahom pred bolečino. ''Najpogosteje je to primarna motnja, kar pomeni, da ženska še nikoli ni imela dokončanega spolnega odnosa v smislu penetracije,'' pojasnjuje specialistka psihiatrije in seksologinja dr. Irena Rahne-Otorepec in dodaja: ''Vaginizem se pogosto pojavlja pri mladih ženskah, ki imajo glede spolnosti veliko nerazčiščenih pojmov, napačna stališča, in so tudi drugače na tem področju precej zavrte in lahko tudi nepoučene. Pogosteje ga opažamo pri tistih ženskah, ki imajo fobijo pred spolnim odnosom ali pa spolno travmo v preteklosti ter pri tistih, ki imajo katero od tako imenovanih anksioznih motenj.'' Zato je zelo pomembno, kaj je mlada ženska slišala o prvi spolni izkušnji in kako se nanjo pripravi ter kakšne so njene informacije o spolnosti nasploh. Če ženska sliši, da je spolnost običajno boleča, bo ob spolnem odnosu pričakovala bolečino, prav tako njene mišice medeničnega dna. Če na prvo spolno izkušnjo ne bo pripravljena in ne bo dovolj sproščena, ali če se v fazi predigre ne bo dovolj vzburila, potem bo dobila manj ugodno izkušnjo. In če si bo to bolečo izkušnjo vtisnila v spomin, bo naslednjič pričakovala podobno. Rezultat bodo skrčene mišice in neuspešni ter boleči poskusi penetracije.

Vzroki so organski ali psihični

Vaginizem je lahko posledica povsem organskih dejavnikov, kot so anatomske posebnosti nožnice (na primer nožnica je preozka za prodiranje penisa), premalo elastična deviška kožica, vnetja v predelu nožnice in podobno. Največkrat pa je nehoten krč nožničnih mišic povezan s strahom pred spolnimi odnosi, strahom pred prodiranjem penisa in strahom pred bolečino. Pri nekaterih pripadnicah nežnejšega spola pa je vzrok za vaginizem celo podoživljanje boleče spolne izkušnje iz preteklosti, kot je spolna zloraba ali posilstvo. ''Ženske imajo torej izkušnjo bolečine ob poskusu penetracije in zato gredo v naslednje spolne odnose že s strahom pred ponovno bolečino in zato niso sproščene. Krč mišic je tako nekakšna zaščita pred bolečino,'' razlaga dr. Rahne-Otorepec. Izjemoma je vaginizem povezan tudi s pomanjkanjem spolne sle. Ženska, ki se zaveda, da je za uspešen partnerski odnos pomembna tudi zadovoljujoča spolnost, zaradi pomanjkanja zanimanja za spolnost čuti pritisk in strah, kar lahko vodi v vaginizem. A večina žensk z vaginizmom čuti željo po spolnosti in se nanjo tudi odziva – v predigri brez poskusa penetracije lahko brez težav uživajo in z neposrednim draženjem klitorisa celo dosežejo orgazem.

Kako odpraviti nehoten krč nožnice?

Vaginizem sicer za fizično zdravje ženske ni nevaren, lahko pa na njej pusti psihične posledice. Ves čas jo spremlja občutek strahu pred bolečimi spolnimi odnosi in občutek tesnobe. Temu se pogosto pridruži tudi strah, da jo bo zato, ker se izogiba spolnim stikom oziroma ker ne more izvesti spolnega akta, partner zapustil. Seveda so težave s seksom obremenjujoče tudi za moškega, ki je nepotešen ali pa ima občutek, da ga partnerka ves čas zavrača. A vaginizem je možno odpraviti in ženska lahko veliko naredi kar sama:

Vaginizem sicer za fizično zdravje ženske ni nevaren, lahko pa na njej pusti psihične posledice in nenazadnje vpliva tudi na partnerski odnos.
Vaginizem sicer za fizično zdravje ženske ni nevaren, lahko pa na njej pusti psihične posledice in nenazadnje vpliva tudi na partnerski odnos. FOTO: iStockphoto

- Pomembno je, da se ženska dobro zaveda svojega telesa in da se natančno seznani z anatomijo svojih zunanjih in notranjih spolovil ter potekom mišic okoli nožnice. Vedeti mora tudi, kaj se dogaja med vzburjenjem, spolnim odnosom, orgazmom. Le tako bo namreč lahko doumela povezavo med svojo psiho in telesom ter povezala psihično sproščenost s sproščenimi mišicami medeničnega dna.

- Izvaja lahko vaje stiskanja in sproščanja mišic medeničnega dna, s katerimi si bo natrenirala mišice in jih bo bolj nadzorovala.

- ''Pomembno je tudi, da se ženska nauči širiti vhod nožnice preko stopenj: najprej s tamponi, s prsti, nato s prsti partnerja,'' pravi dr. Rahne-Otorepec. In vse dokler prisotnost prsta v nožnici še vzbuja občutek nelagodja, penetracija in spolni odnosi niso priporočljivi, saj se lahko spet pojav vaginizem. V tujini za postopno širjenje nožnice obstajajo celo t. i. vaginalni dilatatorji različnih dimenzij, s katerimi ženska vadi širjenje nožnice od najmanjšega diametra do največjega tako, da si vstavlja posamezen dilatator za na primer 15 minut dvakrat dnevno. Postopoma prehaja na vse večje dimenzije in si tako vse bolj razteza ter širi nožnico.

- Pri odpravljanju vaginizma igra pomembno vlogo tudi predigra oziroma primerna stimulacija še pred samim poskusom penetracije. Seveda pa bo predigra toliko boljša, če bosta tako ženska kot njen partner dobro vedela, kaj ji ugaja in kaj ne. ''Če nam je spolnost v užitek, bo potek spolnega odnosa drugačen, kot pa če nam predstavlja strah, nelagodje,'' razlaga specialistka psihiatrije in seksologinja dr. Irena Rahne-Otorepec. Tako lahko ravno primerno vzburjenje, dobro poznavanje svojega telesa in samega poteka spolnega odnosa ne le kurativno, ampak že preventivno pomaga v boju proti vaginizmu.

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587