Vizita.si
Zdrava telesna teža, ne previsoka in ne prenizka, je izjemno pomembna za razvoj otroka.

Žensko zdravje

Koliko naj se zredi nosečnica?

Nataša Jurca
04. 07. 2011 09.58
1

Zdrava telesna teža med nosečnostjo je ključna za zdrav razvoj otroka. Predstavljamo vam nekaj nasvetov, koliko naj bi se nosečnica zredila in zakaj je telesna teža pomembna.

Nosečnica
Nosečnica FOTO: iStockphoto
Če vam je to všeč ali ne, med nosečnostjo se nikakor ne boste mogle izogniti nekaj odvečnim kilogramom. Od tega sta namreč odvisna tako razvoj otroka kakor tudi njegova rast. Vendar pa dejstvo, da morate med nosečnostjo jesti za dva, nikakor ne pomeni, da morate količino zaužite hrane podvojiti. Z zdravimi prehranjevalnimi navadami boste med nosečnostjo lahko nadzorovale svojo težo, s tem poskrbele za zdravje svojega otroka in si olajšale borbo s kilogrami po porodu.

Koliko kilogramov je normalno pridobiti?

Koliko teže naj med nosečnostjo pridobi bodoča mamica, je odvisno predvsem od tega, koliko je tehtala pred nosečnostjo, in njenega indeksa telesne mase (ITM). Pomembno vlogo pa igrata tudi zdravstveno stanje nosečnice in otročka, zato se o tem, kaj je normalno in kaj ne, pogovorite z osebnim zdravnikom oziroma vašim ginekologom. Vsekakor pa obstajajo določene usmeritve:

 

Zdrava telesna teža, ne previsoka in ne prenizka, je izjemno pomembna za razvoj otroka.
Zdrava telesna teža, ne previsoka in ne prenizka, je izjemno pomembna za razvoj otroka.FOTO: iStockphoto

Če se v trebuhu nosečnice razvijata dva otročka, je pridobitev telesne teže seveda prilagojena temu. Bodoča mamica bo namreč pridobila še nekaj dodatnih kilogramov. Priporočljive usmeritve so:

Merjenje obsega trebuščka
Merjenje obsega trebuščka FOTO: iStockphoto

Noben ekstrem ni dober

Če ste imeli že pred nosečnostjo prekomerno telesno težo, ste v času, ko v sebi nosite otročka, izpostavljene večjemu tveganju za številne nosečniške zaplete, vključno s sladkorno boleznijo in visokim krvnim pritiskom. Čeprav je pridobivanje teže med nosečnostjo običajno, strokovnjaki za ženske, ki so imele težave s težo že pred nosečnostjo, priporočajo, da se zredijo manj kilogramov kakor druge ženske. Vsekakor se morate o tem pogovoriti z zdravnikom. Poleg tega se zavedajte, da če se boste zredile več, kot je priporočeno, in v nekaj mesecih po porodu teh kilogramov ne boste izgubile, bo odvečna telesna teža dolgoročno vplivala na vaše zdravje. Prekomerno pridobivanje teže med nosečnostjo pa poleg tega povečuje tudi tveganje za razvoj zdravstvenih težav pri porodu otroka in otroško debelost.

Kaj pa pri prenizki telesni teži nosečnice? V tem primeru je pomembno, da med nosečnostjo pridobite primanjkljaj kilogramov. Pri prenizki telesni teži nosečnice obstaja namreč veliko večje tveganje, da se bo otrok rodil prezgodaj ali pa bo njegova telesna teža prenizka.

 

Kam gredo vsi ti kilogrami?

Če otrok tehta od 3 do 3,6 kilograma in ima nosečnica normalno telesno težo ter ITM, se pridobljeni kilogrami razporedijo približno takole:

- otrok: od 3 do 3,6 kg
- povečane prsi: 1 kg
- povečana maternica: 1 kg
- placenta: približno 0,7 kg
- amniotična tekočina: 1 kg
- povečan volumen krvi: od 1,4 do 1,8 kg
- povečan volumen tekočin: od 1,4 do 1,8 kg
- maščobne zaloge: od 2,7 do 3,6 kg

Kako naj poteka rejenje?

V prvem tromesečju večini žensk ni treba pridobiti dodatnih kilogramov, kar je zelo dobra novica za vse, ki vas muči jutranja slabost in zaradi tega ali ne morete jesti ali pa večino zaužite hrane izbruhate. Če ste nosečnost začeli z zdravo telesno težo, je priporočljivo, da se v prvem tromesečju zredite največ 2 kilograma, kar pomeni, da morate zaužiti približno 200 kalorij več na dan kot običajno.

Pridobivanje kilogramov pa je veliko bolj pomembno v drugem in tretjem tromesečju, še posebej, če je vaša telesna teža normalna ali prenizka. To pomeni, da se morate do poroda zrediti od 1,5 do 2 kilograma vsak mesec. To boste dosegle, če boste dnevni vnos povečale za približno 300 kalorij.

Čeprav bi bilo vse te kalorije najlažje dodati z uživanjem hitro pripravljene in mastne hrane, pa to nikakor ni priporočljivo. Tovrstna hrana namreč otroku ne bo zagotovila potrebnih hranilnih snovi, zato izbirajte raje hranljiva in zdrava živila. Običajen kruh in testenine tako zamenjajte za polnozrnate, solato uživajte brez raznih nezdravih prelivov, namesto ocvrtega krompirčka in hamburgerja pa si privoščite raje na manj ali popolnoma brez maščobe pečen krompir in na žaru pečen zrezek. Piškote in druge sladkarije v glavnem zamenjajte za suho ali sveže sadje, predvsem pa uživajte živila, ki vsebujejo več kalcija, železa in drugih hranilnih snovi. Seveda to ne pomeni, da se morate sladicam in drugim priboljškom izogniti, pomembno je le, da jih nimate vsak dan na jedilniku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662