Vizita.si
Predmenstrualni sindrom je lahko velika nadloga. Raziskave kažejo, da se pojavlja pri kar polovici žensk, 40 odstotkom od teh pa celo načenja kakovost življenja.

Žensko zdravje

Lahko vitamin E ublaži nadležen PMS?

E. D.
07. 02. 2011 08.14
0

Marsikateri ženski predmenstrualni sindrom močno zagreni tistih nekaj dni v mesecu. Slabe volje je, razdražljiva in depresivna, bolijo jo prsi in nenehno je lačna. Menda pa obstaja rešitev za to – vitamin E in esencialne maščobne kisline.

Predmenstrualni sindrom je lahko velika nadloga. Raziskave kažejo, da se pojavlja pri kar polovici žensk, 40 odstotkom od teh pa celo načenja kakovost življenja.
Predmenstrualni sindrom je lahko velika nadloga. Raziskave kažejo, da se pojavlja pri kar polovici žensk, 40 odstotkom od teh pa celo načenja kakovost življenja.FOTO: iStockphoto
Tako vsaj trdijo britanski raziskovalci, ki so pod drobnogled vzeli oreščke in tiste dobre maščobe, ki so v njih, ter vitamin E. Kombinacija esencialnih maščobnih kislin in E-vitamina naj bi namreč za kar dve tretjini zmanjšala občutljivost oziroma reakcijo organizma na hormon prolaktin, ki je v predmenstrualnem in menstrualnem času kriv za povečano občutljivost prsi in nihanje razpoloženja. Vendar ne zadostuje, da ženska le občasno je oreščke, zeleno listnato zelenjavo in ribe, temveč so pozitivni učinki teh z esencialnimi maščobnimi kislinami in vitaminom E bogatih živil na (pred)menstrualne težave opazni po treh mesecih rednega uživanja tovrstne hrane, še poudarjajo raziskovalci. Še več – menda celo razvijajo vitaminsko tableto, ki bo poleg E-vitamina vsebovala še esencialne maščobne kisline.
Pri lajšanju simptomov PMS naj bi pomagala tudi telesna aktivnost in dihalne vaje.
Pri lajšanju simptomov PMS naj bi pomagala tudi telesna aktivnost in dihalne vaje. FOTO: iStockphoto

Predmenstrualni sindrom je sicer lahko velika nadloga. Raziskave kažejo, da se pojavlja pri kar polovici žensk, 40 odstotkom od teh pa predmenstrualni sindrom celo načenja kakovost življenja. Gre namreč za skupek sila neprijetnih simptomov:

– razdraženost in napadalnost;

– depresivnost in jokavost;

– hitro spreminjanje razpoloženja;

– glavoboli in motnje zbranosti, lahko celo vrtoglavice in omedlevice;

– nespečnost;

– utrujenost, izčrpanost, nezainteresiranost;

– občutljive, boleče prsi in motnje spolnega poželenja;

- motnje apetita (veliko žensk je tik pred menstruacijo neverjetno lačnih in se kljub ogromnim količinam hrane nikakor ne morejo nasititi);

– prebavne motnje (bodisi driska bodisi zaprtje);

– pekoča zgaga;

– napihnjen trebuh, lahko tudi krči;

– aknavost;

– povečanje telesne teže.

Pri nobeni ženski se ne pokažejo prav vsi simptomi, temveč le nekateri od njih. Poleg tega jih nekatere občutijo nekaj dni pred menstruacijo, druge prvi in drugi dan menstruacije, spet tretje pa skoraj vso drugo polovico menstrualnega cikla.

Britanski raziskovalci pravijo, da kombinacija esencialnih maščobnih kislin in E-vitamina za kar dve tretjini zmanjša nevšečnosti predmenstrualnega simptoma.
Britanski raziskovalci pravijo, da kombinacija esencialnih maščobnih kislin in E-vitamina za kar dve tretjini zmanjša nevšečnosti predmenstrualnega simptoma.FOTO: iStockphoto

Ženska lahko poskuša predmenstrualni sindrom ublažiti s prilagojeno prehrano. Do zdaj je bilo namreč dokazano, da predvsem sadje, zelenjava in polnozrnata živila, bogata s prehranskimi vlakninami, lajšajo simptome PMS, po zadnji britanski raziskavi sodeč, pa bi lahko tudi zmerno uživanje esencialnih maščobnih kislin (torej nenasičenih maščob, kamor sodijo omega-3 in omega-6 maščobe) omililo predmenstrualni sindrom in nevšečnosti, ki jih prinaša. Pomagale naj bi tudi dihalne vaje, kajti z umirjenim, globokih dihanjem lahko sprostimo napetosti v našem telesu, in kakšne druge tehnike sproščanja. Nekatere ženske pa opažajo, da jim v teh kritičnih dneh koristi tudi zmerna telesna aktivnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650