Redno si umivajte roke
Bistvenega pomena je, da ženske pred in po menjavi tampona ali vložka temeljito umijejo roke. Kakršna koli bakterija na rokah ali prstih bi se namreč lahko prenesla v nožnično odprtino in povzročila okužbo.
Prhajte se vsak dan
Ženskam je med menstruacijo pogosto neprijetno, saj se počutijo 'nečiste', zaradi česar si želijo pogostejšega prhanja. Priporočljivo je, da se ženske v tem obdobju prhajo približno dvakrat na dan. Uporabljajte mlačno vodo in milo, ki je namenjeno posebej za intimno nego, vedite pa, da notranjega dela vagine ni priporočljivo temeljito izpirati, saj to lahko poruši normalno telesno floro in poveča možnost okužbe. Zadostuje že, če nežno sperete zunanji del sramnih ustnic in ta predel nato rahlo obrišete z brisačo.
Higienski robčki
Na trgu obstaja kar nekaj higienskih in osvežilnih robčkov za intimno nego med menstruacijo. Kljub temu da njihova uporaba ni nujno nepotrebna in je bolj primerno redno tuširanje, jih nikoli ne uporabljajte za čiščenje notranjosti vagine, saj lahko povzročijo različna vnetja.
Spolni odnosi med menstruacijo
Številni pari se tudi sprašujejo, ali so spolni odnosi med menstruacijo varni. So! Pomembno je le, da oba partnerja pred in po spolnem odnosu poskrbita za osebno higieno, kar pomeni, da se je pred in po spolnem odnosu treba oprhati, da ne pride do kakršne koli okužbe.
Kateri izdelki so vam na voljo?
Tampon je narejen iz vate, stisnjene v obliki cevi, ki ga v nožnico vstavimo s pomočjo prstov ali aplikatorja. So zelo diskretni in tudi udobni, saj jih lahko uporabljate med najrazličnejšimi športnimi aktivnostmi, poleg tega pa so tudi zelo zanesljivi. Isti tampon imate v nožnici lahko vstavljen največ osem ur, kljub temu pa je najbolje, če ga zamenjate na štiri do šest ur ali pa pogosteje, v kolikor je to potrebno.
Če ste vajeni spati dlje časa, vam nošenje tamponov ponoči odsvetujemo, saj se pri predolgem nošenju poveča tveganje za razvoj sindroma toksičnega šoka. Prav tako pa uporabo tamponov odsvetujemo ženskam, ki že imajo kakšno vaginalno okužbo, saj bi se ta s pomočjo tampona lahko še bolj razširila.
2. Higienski vložki
Higienski vložki so namenjeni zunanji uporabi, ženska pa ga prilepi na notranji del spodnjih hlačk. So manj agresivni kot tamponi, res pa je, da so lahko nekoliko bolj neudobni, še posebej v poletnih mesecih, saj lahko na notranji strani stegen povzročijo odrgnine. Ne glede na to, da so manj nevarni, jih je kljub temu treba pogosto menjavati, saj se lahko po določenem času razvije neprijeten vonj. Uporaba higienskih vložkov je priporočljiva predvsem v nočnih urah, med spanjem, saj je nevarnost toksičnega šoka veliko manjša.
3. Menstrualna skodelica
Menstrualna skodelica je namenjena večkratni uporabi, namenjena pa je notranji uporabi. Vanjo se nabira in shranjuje menstrualna kri, ko se skodelica napolni, pa jo je treba sprazniti, očistiti in ponovno vstaviti.
Menstrualna skodelica je cenovno najugodnejša rešitev, je zelo diskretna, ženske, ki jo uporabljajo, pa trdijo, da je tudi izjemno udobna.
No, kakor koli že, na trgu je toliko različnih izdelkov, da lahko zadovoljijo željam in potrebam prav vsake ženske. Pravilnega ravnanja ni, kljub temu pa bodite toliko dosledne, da predvsem čim bolj skrbite za intimno nego.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV