Pri menoragiji je lahko vaš tok tako močan, da boste morali zamenjati tampon ali vložek vsako uro cel dan. Morda imate tudi tako hude krče, da ne morete opravljati svojih običajnih dejavnosti.
Močne menstruacije so lahko posledica materničnih ali hormonskih težav ali drugih stanj, kot so motnje strjevanja krvi ali rak. Če redno menjate vložek ali tampon vsako uro ali več, se posvetujte s svojim zdravnikom.
Menoragija med puberteto
Med puberteto je precej običajno, da imate neredne menstrualne cikluse, ko je vaša menstruacija en mesec manjša, naslednji mesec pa močnejša. Toda mladostnice običajno nimajo dovolj močnih menstruacij, da bi jih šteli za menoragijo. Če to storite, se posvetujte s svojim zdravnikom, da ugotovite, kaj bi lahko povzročalo tako močne menstruacije.
Vaš zdravnik se bo običajno z vami pogovoril o vaši zdravstveni anamnezi, menstrualnem ciklu, zdravilih, ki jih jemljete, spolni anamnezi in o tem, ali ste imeli kakšno nosečnost. Zdravnik vam bo morda naročil tudi spremljanje menstruacij, vključno s tem, kako pogosto jih imate in številom dni, ko imate močne krvavitve.
Pogosti vzroki za obilne menstruacije
Težave s hormoni. Vsak mesec se v vaši maternici nabere sluznica, ki jo izločite med menstruacijo. Če vaše ravni hormonov niso uravnovešene, lahko vaše telo naredi sluznico predebelo, kar povzroči močno krvavitev, ko odvržete debelejšo sluznico. Če nimate ovulacije, lahko to poruši tudi hormonsko ravnovesje v telesu, kar povzroči debelejšo sluznico in močnejšo menstruacijo.
Izrastki v maternici. Polipi so izrastki znotraj sluznice vaše maternice. Fibroidi so benigni (nerakasti) tumorji, ki rastejo v maternici v rodnem obdobju. Oboje lahko povzroči, da so vaše menstruacije veliko močnejše ali trajajo dlje, kot bi morale.
Nekatere vrste kontracepcije. Mnoge ženske uporabljajo majhno napravo za kontracepcijo. Če vaša nima hormonov, lahko povzroči močnejše menstruacije.
Težave, povezane z nosečnostjo. V redkih primerih se po srečanju sperme in jajčeca rastoča kroglica celic vsadi zunaj maternice namesto v notranjost. To imenujemo zunajmaternična nosečnost. To ne more biti vzdržna nosečnost in lahko povzroči resne zdravstvene težave, kot je močna krvavitev, ki jo lahko zamenjate za obilno menstruacijo. Vzrok močne krvavitve je lahko tudi spontani splav.
Rak. Redko lahko rak maternice, materničnega vratu ali jajčnikov povzroči čezmerno krvavitev, ki se lahko zdi kot obilna menstruacija.
Motnje strjevanja krvi. Niso pogosti, vendar motnje krvavitve, kot je Willebrandova bolezen, ki se pojavljajo v družinah, otežijo, da nekdo ustavi krvavitev, ko je bil prerezan. Prav tako lahko povečajo vašo menstruacijo in trajajo dlje.
Adenomioza. To se zgodi, ko se žleze v maternični sluznici vraščajo v steno maternice, kar povzroči boleče menstruacije in močne krvavitve.
Določena zdravila. Sredstva za redčenje krvi, zdravila za boj proti vnetjem, kot so nesteroidna protivnetna zdravila in nekatera hormonska zdravila, kot so kontracepcijske tablete, lahko povzročijo močne menstruacije.
Druge zdravstvene težave, vključno z: endometriozo, težave s ščitnico, medenična vnetna bolezen, bolezni ledvic, bolezen jeter, sindrom policističnih jajčnikov, debelost in inzulinska rezistenca.
Zdravljenje menoragije
Zdravila so običajno prva vrsta zdravljenja, ki vam ga bo zdravnik predpisal za zmanjšanje močne menstrualne krvavitve. Te vključujejo hormonska zdravila, nekatere vrste kontracepcije, protivnetna zdravila in podobno.
Ali je menoragija nevarna?
Menoragija običajno ni nevarno stanje. Nekatera stanja, ki povzročajo močne menstrualne krvavitve, kot so endometrioza, maternični fibroidi in sindrom policističnih jajčnikov, lahko otežijo zanositev. Če eno od teh stanj povzroča menoragijo in želite zanositi, se posvetujte s svojim zdravnikom o možnostih zdravljenja.
Vizita e-novice
Vir: webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV