Zakaj nastanejo menstrualni krči?
Ko zrelo jajčece po jajcevodu pripotuje v maternico, se v primeru, da ni oplojeno, začne proces luščenja maternične sluznice. Da naše telo sploh lahko iz maternice iztisne menstrualno sluz, so potrebni menstrualni krči. Ti so pri nekaterih ženskah manj boleči in moteči, pri drugih pa povzročajo hude bolečine – odvisno od tega, koliko je maternični vrat občutljiv na širjenje in odpiranje in ali je proces luščenja sluznice usklajen s procesom odpiranja materničnega vratu. Če ta dva procesa nista pravilno usklajena, so namreč krči najbolj boleči.
Večja verjetnost je tudi, da se bodo močni krči pojavili pri ženskah, katerih telo v času menstruacije izloča večje količine prostaglandinov, ki so pomembni za krčenje maternice in se sicer sproščajo med porodom. Tako so menstrualne bolečine pravzaprav podobne porodnim bolečinam, le da so manj intenzivne.
Kako blažimo bolečine?
'Naravno zdravilo za menstrualne krče je porod,'' pripoveduje ginekologinja dr. Jasna Kuhelj Recer. ''Ženske po porodu praviloma nimajo več bolečih krčev, ker je bil maternični vrat med porodom že bolj odprt in se elastično tkivo ponovno lažje odpre.'' Vse tiste, ki še niste matere in vas pestijo hudi menstrualni krči, pa lahko bolečine lajšate na več načinov:
- S toplimi obkladki ali toplo kopeljo, v katero lahko kapnete tri kapljice eteričnega olja kamilice ali majarona (omenjeni dišavi naj bi sprostilno vplivali na vas);
- Z zeliščnimi čaji, kot sta metin in kamilični, čeprav nekatere ženske pravijo, da jim pomaga tudi ingverjev čaj;
- Z masažo spodnjega dela trebuha, križa in stegen;
- S sprostitvenimi vajami, ki izhajajo iz joge in pri katerih zgolj blago raztegujete trebuh, ter sprostitvenim dihanjem, ki je podobno kot pri popadkih;
- S hormonskimi tabletkami;
- Z zdravili proti bolečinam oziroma s t. i. antiprostaglandini, ki jih začnete jemati tik pred menstruacijo in jih nato jemljete še prva dva do tri dni krvavitve.
Hudi krči lahko vodijo v neplodnost
Čeprav so krči povsem naravni del menstrualnega cikla in si večina žensk zaradi njih ne rabi delati skrbi, pa lahko v nekaterih primerih kažejo tudi na resnejše težave. Če se namreč menstrualni krči iz meseca v mesec stopnjujejo in če je za lajšanje bolečin ob vsakem mesečnem perilu potrebna vedno večja količina protibolečinskih sredstev, je to lahko znak, da se je pri ženski začel proces prehajanja v neplodnost. "Proces traja približno od osem do dvanajst mesecev. Zanj je značilno, da se bolečine vsak mesec okrepijo, potrebni so čedalje močnejši analgetiki, pridružijo se rjavi izcedki pred ali po menstrualni krvavitvi,'' razlaga dr. Kuhelj Recer. Vedno hujše bolečine se pojavljajo zato, ker ob menstruaciji del izluščene menstrualne sluzi uhaja nazaj v jajcevode. Če sluz oziroma kri pride do jajčnikov, se lahko začne proces brazgotinjenja in posledično neplodnosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV