Vizita.si
Zaradi mokrih kopalk se nam lahko poslabša imunski sistem in zato smo bolj izpostavljeni infekcijam.

Žensko zdravje

Mokre kopalke vzrok vaginalnih infekcij

Katja Benčina
12. 08. 2010 08.51
0

Mokre kopalke po kopanju, naporna dolga potovanja in slaba higiena lahko povečajo možnosti za vaginalne infekcije. Kako rešiti te težave, preverite spodaj.

Zaradi mokrih kopalk se nam lahko poslabša imunski sistem in zato smo bolj izpostavljeni infekcijam.
Zaradi mokrih kopalk se nam lahko poslabša imunski sistem in zato smo bolj izpostavljeni infekcijam.FOTO: iStockphoto
Čeprav je vaginalna bakterijska flora nenehno pripravljena na zaščito vagine ne glede na zunanjo temperaturo, vlago ali druge pogoje, pa so ženske zaradi nekaterih drugih dejavnikov poleti bolj izpostavljene vaginalnim infekcijam. V tem letnem času se namreč pogosto poveča spolna aktivnost, lahko pride do nepravilne uporabe tampona, ki ga uporabimo pred kopanjem, posedanja z mokrimi kopalkami, dolgega zadrževanja v mrzli vodi, kopanja v umazanih bazenih, napornih potovanj in podobno. Vse to zmanjša odpornost imunskega sistema in zato smo takrat bolj izpostavljeni infekcijam. Najpogostejše infekcije so naslednje:
Če opazite katerega od naštetih simptomov je najbolje, da se takoj odpravite h ginekologu.
Če opazite katerega od naštetih simptomov je najbolje, da se takoj odpravite h ginekologu. FOTO: iStockphoto

- Bakterijska vaginoza

Gre za najpogostejšo okužbo nožnice, ki jo povzroči bakterija Gardnerella vaginalis. Ta se običajno prenaša prenaša prek spolnih odnosov, ni pa nujno. Prepoznate jo lahko po spremenjenem izcedku bele, sive ali rumenkaste barve, izrazitem vonju po ribah – vonj je še močnejši po spolnih odnosih ali umivanju z milom, pekočem občutku, srbečici in rahli pordelosti in zatečenosti nožnice. Okužbo zdravimo z antibiotiki.

- Vaginitis

Vaginitis se pojavi zaradi porušenega bakterijskega ravnovesja v nožnici. Do tega pride zaradi neprimerne telesne teže, uporabe neprimernih higienskih sredstev, antibiotikov, kontracepcijskih tablet, zaradi sladkorne bolezni, nosečnosti ali rizične okužbe. Prepoznate ga po zelo povečanem izcedku, spremembi barve ter vonja izcedka in razdraženosti, srbenju ali pekočem občutku.

- Glivično vnetje

V nožnici so glive kvasovke nenehno prisotne, če pa se te preveč namnožijo, lahko pride do glivičnega vnetja. To se kaže kot bel sirast nožnični izcedek, močno srbenje, zatečena in boleča nožnica in boleči spolni odnosi. Najpogosteje se pojavi po daljšem jemanju antibiotikov, v nosečnosti, zaradi sladkorne bolezni ali dolgotrajnega potenja. To vnetje zdravimo z vaginalnimi in oralnimi zdravili.

- Trihomoniaza

Okužbo povzroči organizem Trichomonas vaginalis, opazni znaki okužbe pa se lahko pojavijo šele po določenem času. Trihomoniaza se prenaša prek spolnih odnosov, kaže pa se kot voden, rumenkast ali zelenkast izcedek, ki je lahko tudi penast, neprijeten vonj, bolečina in srbenje pri uriniranju. Simptomi okužbe so najmočnejši po končani menstruaciji, zdravi pa se z antibiotiki.

- Klamidijska okužba

Klamidijsko okužbo povzroča bakterija Chlamydia Trachomatis. Ta se kaže z izcedkom iz nožnice, s pekočim uriniranjem, z močnejšimi menstrualnimi in zunajcikličnimi krvavitvami, z bolečino v spodnjem delu trebuha ali z bolečinami pri spolnih odnosih. Ta okužba sicer ne ogroža življenja, lahko pa prepreči spočetje otroka.

- Kandidoza nožnice

Je zelo pogosta in precej neprijetna okužba, ki jo povzroči okužba z glivico Candida albicans. Tri četrtine žensk vsaj enkrat zboli za njo. Kaže se kot srbečica, gost belkast izcedek, ki zaudarja, otekanje sramnih ustnic, bolečine pri spolnem odnosu. Pojavi se, če se poruši ravnovesje med bakterijami in glivicami, ki so normalno naseljene v nožnici. Posledica je razraščanje glivice kandide. Do tega lahko pride zaradi hormonskih sprememb, sladkorne bolezni, uporabe antibiotikov in podobno. Zdravimo jo z uporabo krem ali vaginalet, ki se jih vstavi neposredno v nožnico in z uporabo tablet. Domača zdravila so pripravljena na osnovi jogurta, ki se jih vnaša v nožnico.

Če opazite katerega od naštetih simptomov, je najbolje, da se takoj odpravite h ginekologu. Ker pa je to včasih, ko smo na potovanju ali v tujini nemogoče, se lahko obrnete na splošnega zdravnika, ki vam bo predpisal prava zdravila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662