Vizita.si
Blaga krvavitev v času ovulacije je posledica rahle nestabilnosti maternične sluznice zaradi upada estrogena.

Bolezni

Je krvavitev sredi cikla lahko nevarna?

K.B.
07. 08. 2014 11.59
0

V sredini cikla v času ovulacije se pri nekaterih ženskah občasno pojavi blaga krvavitev, ki se kaže z madeži na spodnjem perilu. Krvavitev sredi cikla mnoge ženske prestraši, a večinoma gre za povsem nedolžno stvar. V le redkih primerih pa je treba obiskati ginekologa.

Blaga krvavitev v času ovulacije je posledica rahle nestabilnosti maternične sluznice zaradi upada estrogena.
Blaga krvavitev v času ovulacije je posledica rahle nestabilnosti maternične sluznice zaradi upada estrogena.FOTO: iStockphoto
Če ste sredi cikla v času ovulacije opazile blago krvavitev, se nikar preveč ne prestrašite. Gre za povsem običajen pojav, ki je posledica rahlo nestabilne maternične sluznice, do katere pride zaradi nenanega upada estrogena v sredini cikla. V prvem delu cikla namreč prevladuje hormon estrogen, ki zgosti maternično sluznico in jo pripravi na implementacijo.
Če je krvavitev med ciklom močnejša in dolgotrajna ali če jo spremljajo bolečine in druge težave, pa se obrnite na svojega ginekologa.
Če je krvavitev med ciklom močnejša in dolgotrajna ali če jo spremljajo bolečine in druge težave, pa se obrnite na svojega ginekologa. FOTO: iStockphoto

V drugem delu cikla – po ovulaciji – pa je v porastu nivo progesterona, ki pomaga ohranjati debelo maternično sluznico. Ko nivo progesterona znov pade, se maternična sluznica stanjša in prične se menstrualna krvavitev.

''Do krvavitve med ovulacijo pride zaradi strmega upada estrogena, ki doseže najvišjo vrednost v času ovulacije in s tem pride do rahle nestabilnosti maternične sluznice. Krvavitev je običajno kratka, traja nekaj ur do največ 3 dni in ne preprečuje možnosti za zanositev,'' je za za hrvaški spletni portal croportal.net pojasnila ginekologinja dr. Ulla Marton. Poleg tega se med ovulacijo maternični vrat široko odpira, zato se vsa nabrana kri zlahka sprosti.

Kljub vsemu pa je ginekologa treba obiskati, če je krvavitev dolgotrajnejša in močnejša, če prihaja do bolečin ali če se spopadate z nerednimi krvavitvami preko menstrualnega cikla. ''Če bi se krvavitev nenehno ponavljala in trajala več kot tri dni, pa svetujemo obisk ginekologa, ki lahko opravi preiskave, vključno s pap testom, brisom, ki je osredotočen na preiskavo prisotnosti bakterij, ginekološki in ultrazvočni pregled, s katerim skušamo izločiti druge možne motnje, kot so miomi, endometrioza, funkcionalne ciste jajčnika in seveda tudi določitev ravni hormonov v krvi,'' še pojasnjuje ginekologinja.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662