Vizita.si
Jana je s svojo pozitivno energijo in odločnostjo premagala raka dojke. S svojim sedanjim videzom, lasmi in večjimi dojkami je več kot zadovoljna!

Rakave bolezni

Kljub raku dojke ostaja pozitivna

Nataša Jurca
12. 10. 2011 10.09
3

Manekenka in modna oblikovalka Jana Koteska se je z rakom dojke srečala pri 27 letih. Po bolezni je uspešno okrevala, danes pa bolezen jemlje kot pozitivno izkušnjo.

FOTOGALERIJA: Europa Donna
Jana Koteska
Jana KoteskaFOTO: osebni arhiv

Manekenka in modna oblikovalka Jana Koteska se je z rakom dojke srečala pri komaj 27 letih. Kljub temu, da je bolezen resna in dolgotrajna, je v njej našla tudi nekaj dobrega. "Od lanskega leta so mi lasje že precej zrasli in v tej novi podobi se odlično počutim," pravi. "Rak dojke je bil zame en velik projekt. Čeprav res ni vse tako lahko, kot se sliši, pa je meni osebno bolezen prinesla veliko dobrega. Ob bolezni sem na primer spoznala veliko dobrih ljudi, ki so mi pomagali."

Jana je s svojo pozitivno energijo in odločnostjo premagala raka dojke. S svojim sedanjim videzom, lasmi in večjimi dojkami je več kot zadovoljna!
Jana je s svojo pozitivno energijo in odločnostjo premagala raka dojke. S svojim sedanjim videzom, lasmi in večjimi dojkami je več kot zadovoljna!FOTO: Aljoša Kravanja

Jane ne veseli le to, da je med okrevanjem spoznala veliko dobrih ljudi, temveč je zadovoljna tudi s "posledicami" bolezni. "V svoji fazi zdravljenja raka in rekonstrukcije dojk sem jaz že kar dobra," pove o težavah, ki jih prinaša rekonstrukcijska operacija po odstranitvi dojk zaradi raka. Po tovrstnih operacijah se bolnice namreč srečujejo z bolečinami, otrdelostjo dojke in občutkom nelagodja. "Jaz imam že obe novi dojki. Sta celo malenkost večji od mojih prejšnjih, tako da sem zelo zadovoljna z njima. Vse pohvale kirurgom in ekipi," dodaja z nasmeškom na obrazu.

Jana je zdravnika obiskala takoj, ko je začutila bulo na prsih. Ta jo je napotil na preiskave, te pa so potrdile, da ima raka na dojkah. ''Čeprav sem vedela, da nekaj ni v redu z menoj, pa sem mislila, da je rak na dojkah bolezen starejših. To je bila resnično težka preizkušnja, od katere pa sem se veliko naučila,'' je povedala pogumna Jana, ki se je takrat odločila, da kljub grozljivi diagnozi ne bo obupavala nad svojim življenjem, ampak se bo raje soočila z boleznijo in jo premagala. ''Po diagnozi se je kmalu pričelo zdravljenje in takoj, ko sem se počutila nekoliko boljše, sem pričela delati stvari, ki so me veselile.''

Na vprašanje, kaj bi svetovala drugim bolnicam, Jana odgovarja, da ima vsaka bolnica zagotovo svoj nasvet. "Toliko kot je zgodb, toliko je nasvetov. Jaz sem upoštevala to, da se nisem nikoli dala 'motiti'. Še naprej sem opravljala vsa dela in hodila na vse dogodke, kolikor sem le lahko. Mislim, da je ta vklop v normalno življenje izjemno pomemben. Pomembno je, da se ne zapreš vase, si cele dneve doma in jokaš, ker je to le še slabše za tvoje zdravje. Meni je bilo izjemno pomembno tudi to, da sem svojo izkušnjo delila z drugimi. Če vse skrivaš, lahko te stvari pripeljejo tudi v kakšne govorice, tega pa res nihče noče."

Predsednica slovenskega združenja Europa Donna dr. Mojca Senčar in kirurg dr. Uroš Ahčan se močno zavedata, kako pomemben je videz bolnice po bolezni za izboljšanje kvalitete življenja.
Predsednica slovenskega združenja Europa Donna dr. Mojca Senčar in kirurg dr. Uroš Ahčan se močno zavedata, kako pomemben je videz bolnice po bolezni za izboljšanje kvalitete življenja.FOTO: Aljoša Kravanja
Kot pravi, od bolezni naprej njeno življenje ni nič kaj drugačno, saj je bila že prej pozitiven človek. "Se mi pa zdi, da zdaj vsak dan živim še bolj kvalitetno kot prej. Majhne stvari, ljubezenske in vsakdanje težave, s katerimi se morda ukvarjajo moje vrstnice, se meni zdijo zelo stranskega pomena. Ugotovila sem, kaj je zares pomembno v življenju. To so družina, ljubezen in pa ljudje okoli tebe, ki jih imaš rad."

Rak dojke je vedno pogostejši

Rak dojke se kaže se s simptomi kot so zatrdlina v dojki ali pazduhi, izcedek, vdrtje bradavice ter pordelost in oteklost dojke, kasneje pa se lahko pojavijo tudi bolečina v kosteh, prsih ali pa občutek nelagodja v dojki, kožne razjede, oteklost roke zraven prizadete dojke ter nepojasnjeno izgubo telesne teže. Je najpogostejša oblika raka pri ženskah, število obolelih pa na žalost narašča iz leta v leto. “To je rak, ki ga v celoti ne moremo preprečiti. Zadnji statistični podatki kažejo, da zboli v Sloveniji 1146 žensk letno in devet moških. Približno šest odstotkov vseh obolelih žensk je mlajših od 40 let,“ poudarja prim. Mojca Senčar, dr.med., predsednica slovenskega združenja Europa Donna, ki deluje že 14 let in šteje preko 2700 članov.

Kljub vse večji incidenci pa rak postaja vedno bolj ozdravljiva bolezen. “Zato je še kako pomembno, da se ženske že od poznih najstniških let zavedamo, da lahko, če bomo dočakale enkrat 75 let, enkrat zbolimo za rakom dojke,“ pravi Senčarjeva in dodaja, da bi zato z osveščanjem in zavedanjem o bolezni dojk morali začeti že nekje v zadnjih letnikih srednje šole. “Ženske naj bi si dojke pregledovale od zgodnjih najstniških let naprej, po 50. letu pa bi morale temu priključiti še redno presajevalno mamografijo. Tako bomo raka dojke odkrili zgodaj in bomo lahko praktično zdrave tudi, če smo že prebolele raka dojk.“

Rekonstrukcija vrača nasmeh na obraz

Po uspešnem zaključku zdravljenja se za rekonstrukcijske operacije odloča vse več žensk. “Rekonstrukcij je vedno več, ženske se v vedno večji meri odločajo zanje. Če smo v začetku opravili 20 najtežjih rekonstrukcij, s telesom lastnim tkivom, in se lani pohvalili z rezultatom 105, imamo do sedaj za seboj že 112 operacij, od tega samo en resen zaplet,“ pojasnjuje prof. dr. sc. Uroš Ahčan, dr. med., predstavnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko in estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike UKCL. Kar se tiče samih operacij pa po besedah dr. Ahčana živimo na sončni strani Alp: “Imamo mnogo več možnosti, znanja in volje kot v drugih državah, da ženskam v Sloveniji danes lahko ponudimo najboljše tehnike rekonstrukcije, najboljše metode, najnovejše ugotovitve iz zakladnice znanja.“

Postopek rekonstrukcije se najprej začne s konzilijem, na katerem strokovnjaki bolnici najprej predstavijo vse možnosti zdravljenja, nato pa bolnica sama pove, ali ima morda kakšno mnenje o rekonstrukciji. “Bolnico nato pregledamo in ocenimo, kakšne so njene telesne danosti in predlagamo vrsto rekonstrukcije. Bolnica sama pa je tista, ki med mnogimi različnimi tehnikami in metodami izbere tisto, ki se ji zdi najboljša,“ pravi dr. Ahčan. Nato pa kirurgi v timskem duhu in kar se da hitro opravijo poseg. “Na tem mestu naj se pohvalim, da smo pri najtežji rekonstrukciji, torej s prostim prenosom tkiva iz trebuha in mikrokirurško tehniko, poseg skrajšali iz osmih do dvanajstih ur na povprečno 4,7 ure,“ še pravi in dodaja, da je cilj kirurgov napraviti novo dojko, ki bo simetrična, telesu skladna. “Predvsem pa želimo s posegom privabiti ponovno nasmeh na obraz. Vsi pa vemo, da je smeh najboljši modni dodatek,“ zaključuje.

Videz je še kako pomemben!

Ker je rak dojke ozdravljiva bolezen, ženske nismo zadovoljne več samo s tem, da živimo z boleznijo, ampak zagotovo želimo tudi čim bolj kakovostno živeti in ohraniti svojo telesno in psihično integriteto,“ pravi dr. Senčarjeva. “Zato je še kako pomembno, da smo ves čas, tudi v času bolezni, urejene, saj je to izjemno pomembno za našo samozavest.“ Za urejenost pa lahko vse ženske skrbijo z nakupom izdelkov iz kolekcije Pink Ribbon, in s tem istočasno prispevajo sredstva, kar 20 odstotkov od maloprodajne cene, za združenje Europa Donna.

Zbiranje sredstev sicer poteka v sklopu Global Breast Cancer Awareness kampanje, ki poudarja predvsem kolektivno moč pri spodbujanju moških in žensk, da čim več govorijo o pomenu zdravja dojk in zgodnjega odkrivanja raka dojke. “Povežimo se z vsemi, ki jih poznamo. Komunicirajmo o pomembnosti zdravja dojk in zgodnjega odkritja in tako premagajmo to bolezen, z upanjem ustvariti prihodnost brez raka dojk,“ je o namenu kampanje še povedala Snežana Kneževič. Z omenjeno kampanjo je leta 1992 začela gospa Evelyn Lauder, ki je skupaj z urednico ameriškega Self Magazina Alexandro Penney sooblikovala rožnato pentljo 'pink ribbon', ki je postala svetovni simbol zdravja dojk. Do danes je bilo po svetu razdeljenih že več kot 115 milijonov rožnatih pentelj.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662