Vizita.si
Kontracepcijske tabletke so najpogostejša oblika zaščite pred neželeno nosečnostjo.

Žensko zdravje

Najpogostejši stranski učinki kontracepcije

Nataša Jurca
28. 03. 2011 08.08
1

Kontracepcijske tabletke, na primer kombinirane, progestinske ali pa v obliki jutranjih tabletk, so najpogostejša oblika preprečevanja neželene nosečnosti. Imajo kar nekaj stranskih učinkov, zato preverite, kateri so najpogostejši.

Kontracepcijske tabletke so najpogostejša oblika zaščite pred neželeno nosečnostjo.
Kontracepcijske tabletke so najpogostejša oblika zaščite pred neželeno nosečnostjo.FOTO: iStockphoto
Kontracepcijske tabletke, ki jih za preprečevanje neželene nosečnosti uporablja precejšnje število žensk, imajo kar nekaj stranskih učinkov. Ti so lahko blagi ali resni, pogosti ali redki. Preverite, kateri stranski učinki mučijo največ žensk.

Pridobivanje telesne teže

Nekatere ženske po začetku jemanja tabletk opazijo pridobivanje telesne teže. Danes rejenje ni tako pogosto, saj so današnje tabletke veliko bolj blage kar se tiče vsebnosti hormonov kakor včasih. Vendar pa je pridobivanje telesne mase pogostejše pri ženskah, ki jemljejo kombinirane tabletke, saj se jim rahlo poveča apetit. Če vas muči ta težava, pazite bolj na prehrano in spremenite prehranjevalne navade. Izogibajte se odvečnim in nepotrebnim prigrizkom, uživajte manjše porcije in začnite jesti manj kalorično hrano. Seveda pa se lahko tudi pogovorite z zdravnikom in ga prosite za menjavo tabletk.

Blage krvavitve med jemanjem tabletk so lahko posledica vaše pozabljivosti, kajenja ali jemanja določenih zdravil. Lahko pa se krvavitve pojavijo tudi, če ste šele začeli z jemanjem tabletk.
Blage krvavitve med jemanjem tabletk so lahko posledica vaše pozabljivosti, kajenja ali jemanja določenih zdravil. Lahko pa se krvavitve pojavijo tudi, če ste šele začeli z jemanjem tabletk. FOTO: iStockphoto
Madeži sredi cikla

Medtem ko jemljete kontracepcijske tabletke, se vam sredi cikla lahko pojavijo krvavi madeži na spodnjicah. Razlogi za to so različni. Tovrstni madeži se najpogosteje pojavljajo v prvih treh mesecih jemanja kontracepcijskih tabletk, ko se telo še privaja nanje, lahko pa je razlog za to tudi vaša pozabljivost, če ste pozabili vzeti kakšno tabletko takrat, ko bi jo morali, ali pa kajenje. Kajenje in tudi jemanje določenih zdravil lahko namreč vplivata na absorpcijo kontracepcijskih tabletk.

Če so madeži vaša težava, se o tem pogovorite z zdravnikom, ki vam bo morda predlagal zamenjavo tabletk. Če na primer uporabljate tabletke, ki vsebujejo majhne količine hormonov, boste morda prejeli močnejše, če uživate večfazne tabletke, pa boste morda prejeli enofazne.

Zmanjšanje libida

Kontracepcijske tabletke lahko povzročijo tudi zmanjšanje spolne sle. Obstaja kar nekaj študij, ki dokazujejo, da hormonske spremembe, predvsem zmanjšanje količine moških hormonov, ob jemanju tabletk vplivajo na zmanjšanje libida. Večini žensk bo v tem primeru pomagala zamenjava tabletk – jemati naj bi začele tiste, ki vsebujejo večjo količino moških spolnih hormonov. Če vam tudi to ne bo pomagalo, začnite razmišljati o zamenjavi kontracepcijske metode.

Depresija

Zaradi jemanja kontracepcijskih tabletk se lahko pojavijo nihanja v razpoloženju in celo depresija. Če ste imeli težave z depresijo že pred začetkom jemanja tabletk, ste izpostavljeni večjemu tveganju, da se boste s tovrstnimi težavami srečevali tudi med jemanjem tabletk. Nekaterim ženskam pomaga, če jemljejo tabletke, ki jih tvori zgolj progestin, če vam to ne pomaga, pa bo za vas verjetno primernejšo obliko zaščite predstavljala katera druga metoda – na primer diafragma ali pa kondom.

Glavoboli

Ženske, ki jih že pred začetkom jemanja mučili migrenski glavoboli, naj bodo previdne glede jemanja hormonskih metod preprečevanja nosečnosti. Če glavobole doživljate pogosto in jemljete tabletke, bi bilo morda bolje zamenjati način preprečevanja nosečnosti. O manjšem številu glavobolov poročajo ženske, ki jemljejo tabletke, ki vsebujejo zgolj progestin, tiste, ki prejemajo progestogenske injekcije, uporabljajo intra-uterinske zaščitne metode ali pregradne metode, kot je na primer kondom.

Progestinske tabletke naj ne bi povzročale glavobolov, prav tako pa tudi ne progestogenske injekcije in intra-uterinske ter pregradne metode zaščite.
Progestinske tabletke naj ne bi povzročale glavobolov, prav tako pa tudi ne progestogenske injekcije in intra-uterinske ter pregradne metode zaščite.FOTO: iStockphoto

Akne

Akne sicer niso pogost stranski učinek kontracepcijskih tabletk, saj veliko deklet in žensk tabletke uporablja za prav nasprotni učinek. Kljub temu so lahko akne posledica progestinskih tabletk. V tem primeru strokovnjaki svetujejo prehod na kombinirane tabletke. Za težave z aknami zdravniki najpogosteje predpisujejo tabletke diane in dianette. 

Slabost

Kot stranski učinek jemanja kontracepcijskih tabletk se lahko pojavi tudi slabost. Ta se običajno pojavi zgolj v začetku jemanja tabletk, le redkokdaj pa tudi potem, ko jemanje tabletk postane stalna praksa. V slednjem primeru poskusite tabletke jemati skupaj s hrano. Če vam to ne bo pomagalo, se obrnite na svojega zdravnika in se z njim posvetujte o zamenjavi metode preprečevanja nosečnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650