Neplodnost je posledica bodisi ženskih ali moških dejavnikov, mnogokrat celo v kombinaciji, včasih pa vzrok sploh ni znan. Vzroke neplodnosti pri ženskah je težko diagnosticirati. Obstaja veliko načinov zdravljenja, ki pa so odvisni od vzroka neplodnosti. Spodaj si lahko preberete vse o moški neplodnosti in zdravljenju le-te, tokrat pa bomo zajeli vse o ženski neplodnosti.
Simptomi
Glavni simptom neplodnosti je seveda nezmožnost zanositve. Predolg menstrualni cikel (35 dni ali več), prekratek (manj kot 21 dni), nereden ali odsoten cikel lahko pomeni, da nimate ovulacije. Drugi znaki ali simptomi se morda sploh ne bodo 'kazali'.
Kdaj k zdravniku?
Kdaj poiskati pomoč, je odvisno od vaše starosti.
Do 35 let večina zdravnikov priporoča, da poskusite zanositi vsaj eno leto pred testiranjem ali zdravljenjem.
Če ste stari od 35 do 40 let, se po šestih mesecih poskusov s svojim zdravnikom pogovorite o svojih težavah.
Če ste starejši od 40 let, vam bo zdravnik morda predlagal testiranje ali zdravljenje takoj.
Če so prisotne izrazite težave s plodnostjo in prej omenjeni simptomi nerednega cikla, če imate ponavljajoče se splave, če se zdravite zaradi raka ali imate endometriozo, bo vaš zdravnik morda zdravljenje predlagal takoj.
Vzroki za neplodnost
Neplodnost pri ženskah je posledica enega ali več dejavnikov.
Motnje ovulacije
Ovulacija redko ali sploh ne povzroča večine primerov neplodnosti. Težave z uravnavanjem reproduktivnih hormonov s strani hipotalamusa ali hipofize ali težave v jajčniku lahko povzročijo ovulacijske motnje.
Sindrom policističnih jajčnikov
Omenjen sindrom povzroča hormonsko neravnovesje, ki vpliva na ovulacijo. Povezan je z odpornostjo proti insulinu in debelostjo, nenormalno rastjo las na obrazu ali telesu in aknami. To je najpogostejši vzrok ženske neplodnosti.
Disfunkcija hipotalamusa
Za spodbujanje ovulacije sta odgovorna dva hormona, ki ju proizvaja hipofiza - folikle stimulirajoči hormon (FSH) in luteinizirajoči hormon (LH). Prekomerni fizični ali čustveni stres, zelo visoka ali zelo nizka telesna teža ali nedavno znatno povečanje ali izguba teže lahko motijo proizvodnjo teh hormonov in vplivajo na ovulacijo. Neredne ali odsotne menstruacije so najpogostejši znaki.
Primarna insuficienca jajčnikov
Imenuje se tudi 'prezgodnja' odpoved jajčnikov, kar je običajno posledica avtoimunskega odziva ali prezgodnje izgube jajčec iz jajčnika, najpogosteje zaradi genetike ali kemoterapije. Jajčnik ne proizvaja več jajčec in zmanjšuje proizvodnjo estrogena pri ženskah, mlajših od 40 let.
Preveč prolaktina
Hipofiza lahko povzroči prekomerno proizvodnjo prolaktina, ki zmanjša proizvodnjo estrogena in lahko povzroči neplodnost. To lahko povzročijo tudi zdravila, ki jih jemljete za druga bolezenska stanja.
Poškodbe jajcevodov (tubularna neplodnost)
Poškodovane ali blokirane jajcevodne cevi preprečujejo, da bi sperma prišla do jajčeca ali pa blokira prehod oplojenega jajčeca v maternico. Vzroki za poškodbe ali blokado jajcevodov so lahko vnetna bolezen medenice, okužba maternice in jajcevodov zaradi klamidije, gonoreje ali druge spolne prenosljive okužbe ter druga podobna stanja.
Endometrioza
Endometrioza se pojavi, ko se tkivo, ki običajno raste v maternici, vsadi in raste na drugih mestih. Ta dodatna rast tkiv, pa tudi njeno kirurško odstranjevanje, lahko povzroči brazgotinjenje, ki lahko blokira jajcevodne celice in prepreči združevanje jajčeca in semenčic. Endometrioza lahko moti implantacijo oplojenega jajčeca. Zdi se, da stanje vpliva na plodnost na manj neposreden način, kot je poškodba sperme ali jajčeca.
Vzroki maternice ali materničnega vratu
Več materničnih ali vratnih vzrokov lahko moti vsaditev jajčeca ali poveča tveganje za splav. Benigni polipi ali tumorji (miomi ali miomi) so v maternici pogosti. Nekateri lahko blokirajo jajcevodne cevi ali motijo implantacijo, kar vpliva na plodnost. Vendar pa mnoge ženske, ki imajo fibroide ali polipe, zanosijo.
Težave z maternico, prisotne od rojstva, na primer nenavadno oblikovana maternica, lahko povzročijo težave pri zanositvi ali ostanku nosečnosti. Stenoza materničnega vratu, zožitev materničnega vratu, je lahko posledica dedne malformacije ali poškodbe materničnega vratu.
Nepojasnjena neplodnost
V nekaterih primerih vzrok neplodnosti nikoli ni ugotovljen. Kombinacija več manjših dejavnikov pri obeh partnerjih lahko povzroči nepojasnjene težave pri plodnosti. Vendar kljub temu ne smete odlašati z zdravljenjem neplodnosti.
Nekateri dejavniki lahko povzročijo večje tveganje za neplodnost, vključno z naslednjimi:
Starost. Kakovost in količina jajčec pri ženskah se s starostjo zmanjšujeta. Sredi 30-ih se je hitrost izgube foliklov poveča, kar povzroči manj in slabšo kakovost jajčec. To otežuje spočetje in povečuje tveganje za splav.
Kajenje. Poleg poškodbe materničnega vratu in jajcevodov kajenje poveča tveganje za spontani splav in zunajmaternično nosečnost. Prav tako naj bi kajenje 'staralo' jajčnike in prezgodaj izčrpavalo jajčeca. Pred začetkom zdravljenja neplodnosti prenehajte kaditi.
Prekomerna telesna teža. Prekomerna telesna teža ali znatna podhranjenost lahko vpliva na ovulacijo. Doseganje zdravega indeksa telesne mase (BMI) lahko poveča pogostost ovulacije in verjetnost nosečnosti.
Spolno prenosljive bolezni. Spolno prenosljive okužbe, kot sta klamidija in gonoreja, lahko poškodujejo jajcevodne cevi. Nezaščiten spolni odnos z več partnerji poveča tveganje za spolno prenosljivo okužbo, ki lahko kasneje povzroči težave pri plodnosti.
Alkohol. Prekomerno uživanje alkohola lahko zmanjša plodnost.
Vizita e-novice
Vir: mayoclinic / thehealthy / adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV