Vizita.si
Hormonsko neravnovesje pogosto vodi do sprememb razpoloženja, občutkov jeze, žalosti ali pa nenadnih sprememb razpoloženja, ko smo v enem trenutku veseli, nato pa nenadoma zapademo v žalost.

Bolezni

Nikar ne ignorirajte znakov hormonskega neravnovesja

K.B.
13. 08. 2018 12.28
0

Hormonsko neravnovesje se pogosto kaže s spremembami razpoloženja, jezo, občutki frustracije in nenavadnimi čustvi, katerih izvor nam ni znan. A hormoni igrajo ključno vlogo v našem zdravju in lahko vplivajo na plodnost, razpoloženje in ovulacijo. Prav zato je dobro, da čim prej prepoznamo znake hormonskega neravnovejsa.

Hormonsko neravnovesje pogosto vodi do sprememb razpoloženja, občutkov jeze, žalosti ali pa nenadnih sprememb razpoloženja, ko smo v enem trenutku veseli, nato pa nenadoma zapademo v žalost.
Hormonsko neravnovesje pogosto vodi do sprememb razpoloženja, občutkov jeze, žalosti ali pa nenadnih sprememb razpoloženja, ko smo v enem trenutku veseli, nato pa nenadoma zapademo v žalost.FOTO: iStock

Hormonsko ravnovesje se pogosto poruši v puberteti, v perimenopavzi in v menopavzi, prav tako tudi, ko imamo nezdrave življenjske navade, pogosto tudi zaradi stresa, menstruacije, kontracepcijskih tabletk in med nosečnostjo. Tu je šest znakov, ki kažejo na to, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem:

Preberite še: Ženske v menopavzi poskusite tofu

Če redno telovadite in zdravo jeste, a vseeno pridobivate odvečne kilograme, se lahko spopadate s hormonskim neravnovesjem.
Če redno telovadite in zdravo jeste, a vseeno pridobivate odvečne kilograme, se lahko spopadate s hormonskim neravnovesjem. FOTO: iStock

1. Nenehna lakota

Hormonsko neravnovesje pogosto vodi do pridobivanja odvečne telesne teže predvsem zaradi hudih občutkov lakote. Še posebej nam takrat paše sladkor, predvsem ker hormonsko neravnovesje povzroči visok nivo hormona grelina, ki stimulira apetit. Nenehna lakota in močan apetit sta tako lahko znaka hormonskega neravnovesja.

2. Spremembe razpoloženja

Hormonsko neravnovesje pogosto vodi do sprememb razpoloženja, občutkov jeze, žalosti ali pa nenadnih sprememb razpoloženja, ko smo v enem trenutku veseli, nato pa nenadoma zapademo v žalost. Spremembe razpoloženja lahko opazimo tudi med menstrualnim ciklom in v menopavzi, a niso tako intenzivne. Progesteron je hormon sreče, ki lahko ob hitrem padcu povzroči občutke žalosti.

Preberite še: V hipu do večje pomirjenosti in sproščenosti

3. Nenehno pridobivanje telesne teže

Če redno telovadite in zdravo jeste, a vseeno pridobivate odvečne kilograme, se lahko spopadate s hormonskim neravnovesjem. Ko so hormoni uravnoteženi, presnova določa izgubo telesne teže, a ko pride do hormonskega neravnovesja, telo ne kuri pravilno kalorij in prične pridobivati telesno težo. Takrat se prične maščoba predvsem nabirati predvsem na področju trebuha.

Preberite še: Se boste zaradi krompirja zredili?

4. Utrujenost

Nenehna utrujenost je lahko posledica visokega nivoja kortizola v krvi. Gre za hormon, ki se običajno poviša, ko smo pod stresom.  

Nespečnost je pogost simptom hormonskega nervanovesja, še posebej med in po menopavzi. Običajno se pojavi od 2 do 4 ure zjutraj.
Nespečnost je pogost simptom hormonskega nervanovesja, še posebej med in po menopavzi. Običajno se pojavi od 2 do 4 ure zjutraj.FOTO: iStock

5. Izguba libida

Hormonsko neravnovesje zmanjša spolno slo, saj so ključni hormoni, ki spodbujajo libido takrat neuravnovešeni. Gre za estrogen, progesteron in ščitnične hormone. Pojavi se lahko tudi suha nožnica, zaradi česar je spolni odnos lahko neudoben in boleč.

6. Nespečnost

Nespečnost je pogost simptom hormonskega nervanovesja, še posebej med in po menopavzi. Običajno se pojavi od 2 do 4 ure zjutraj. Hormonsko neravnovesje lahko povzroči tudi nočno potenje, saj se poviša nivo kortizola, znižan nivo estrogena in progesterona pa vplivata na kvaliteto spanca.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662