Tako kot menopavza ima tudi perimenopavza – obdobje pred menopavzo – svoje simptome, ki jih lahko prepoznamo. Gre namreč za obdobje priprave telesa na trajni izostanek mesečnega perila. Eden od prvih znakov, da ste v tem obdobju, so lahko krajši menstrualni cikli ali vse daljši menstrualni cikli, kjer včasih traja tudi mesec ali več, preden nastopi naslednja menstruacija. Cikli se lahko tudi daljšajo, dokler popolnoma ne izostanejo. Kot je za revijo Megazine Health pojasnila Michelle Warre, direktorica newyorškega Medicinskega centra za menopavzo in hormonske spremembe žensk, lahko to prehodno obdobje traja od dve do pet let. Ko ženski menstruacija izostane 12 mesecev zapored, pravimo, da je prešla v menopavzo.
Tu je nekaj simptomov, prek katerih lahko prepoznate, da ste v obdobju perimenopavze in da se lahko o svojih simptomih pogovorite z osebnim zdravnikom.
Neredni menstrualni cikel
Večina žensk v obdobje perimenopavze vstopi okoli 47. leta, včasih tudi prej. Najprej opazijo neobičajne menstrualne cikle, ki so postopni, zato jih včasih ni najlažje prepoznati. Telo se namreč počasi pripravlja na menopavzo. Do spremembe mesečnega cikla pride zaradi porasta ali upada hormona estrogena. Menstrualni cikli so lahko različno dolgi, včasih menstruacija izostane.
Močnejše krvavitve
Blago krvavenje, ki traja šest ali več dni, ali obilno krvavenje, ki traja tri ali več dni, je pogost pojav pri ženskah, ki so v perimenopavzi. Do močnejših krvavitev prihaja zaradi zadebeljene sluznice maternice. Večina žensk v starostni dobi od 42 do 52 let je spoznala, da so bile krvavitve, ki so trajale deset ali več dni, v resnici prehod v menopavzo.
Vročinski valovi in nočno potenje
Navali vročine, ki v trenutku preplavijo celo telo, so simptom, s katerim se spopada okoli 75 odstokov žensk pred nastopom menopavze. Tudi močno znojenje, do katerega pride predvsem ponoči, je eden izmed dobro poznanih simptomov. Oba pa sta lahko izjemno neprijetna, saj se ženske zaradi njiju ponoči zbujajo, slabo spijo in so zato čez dan izjemno utrujene. Strokovnjaki do sedaj niso uspeli odkriti, zakaj prihaja do omenjenih simptomov, a najverjetneje so povezani s padcem estrogena, zaradi česar telo ne more več vzdrževati stalne telesne temperature. Nekaterim ženskam pomaga, če se za nekaj časa izogibajo kofeinu, alkoholu in začinjeni hrani. Druge popolnoma prilagodijo svojo prehrano.
Sprememba razpoloženja
Jeza, živčnost in razdražljivost so občutki, s katerimi se ženske v tem obdobju pogosteje spopadajo. Povezani so z upadom nivoja estrogena.
Suha nožnica, podvrženost okužbam
Znižan nivo estrogena povzroči tudi, da vaginalno tkivo začne izgubljati vlažnost in elastičnost. Prav zato so lahko spolni odnosi bolj boleči in neprijetni. Ker nožnica ni dovolj vlažna, je ženska tudi bolj izpostavljena infekcijam. O tej težavi se ne bojte spregovoriti s svojim ginekologom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV