Čeprav žensko telo proizvaja jajčeca tudi v tridesetih in štiridesetih letih starosti, so zaloge jajčec takrat že skorajda izpraznjene. Telo iz zaloge avtomatično izbira najboljša jajčeca, zato njihova kakovost z leti upada. Ženska zato po tridesetem letu težje zanosi, vzporedno s tem pa se povečuje tudi možnost za rojstvo nezdravega otroka.
Škotska raziskava, ki so jo opravili na univerzi v Edinburghu, je prva, ki se je osredotočila na zmanjševanje zalog jajčec. Ženska naj bi se namreč že rodila z določeno vsoto jajčec, ki se v obdobju do menopavze popolnoma izprazni.
Povprečna ženska naj bi se tako rodila s 300 tisoč jajčnimi celicami, ki se z leti porabljajo. Raziskava pa je pokazala, da se zaloge praznijo veliko hitreje, kot je bilo sprva ugotovljeno. Do tridesetega leta naj bi imela ženska le še 12 odstotkov jajčec, do štiridesetega pa samo še 3 odstotke. Raziskovalci zato opozarjajo, da se ženske motijo, ko mislijo, da so ves čas enako plodne. Plodnost se namreč naglo zmanjšuje.
Študija temelji na podatkih 325 žensk različnih starosti iz Velike Britanije, ZDA in drugih evropskih držav. Ženskam so ocenili zalogo potencialnih jajčec, te podatke pa so nato uporabili za izdelavo grafa, iz katerega je razviden upad zaloge jajčec v življenju povprečne ženske.
Raziskava je poleg hitrega krčenja zalog jajčec pokazala tudi, da obstajajo ogromne razlike med velikostmi zalog jajčec pri posameznih ženskah. Nekatere so imele na začetku več kot 2 milijona jajčec, druge pa le 35 tisoč jajčec. Strokovnjaki pa opozarjajo tudi na dejstvo, da ženske ne bi smele predolgo odlašati z zanositvijo – tem prej, tem bolje.
Rezultati raziskave bi po mnenju raziskovalcev lahko pomagali tudi pri ugotavljanju, katere ženske so izpostavljene zgodnejši menopavzi in kdaj je najprimernejši čas za zamrznitev jajčec pri ženskah z rakom na jajčnikih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV