Ta bolezen je pogostejša kot sladkorna ali najpogostejši rak – rak dojke, je na današnji novinarski konferenci opozorila Bokal Vrtačnikova, ki je predstojnica kliničnega oddelka za reprodukcijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. Endometrioza je pogosto povezana z neplodnostjo. Pri obravnavi neplodnih parov naletijo na endometriozo pri 20 do 40 odstotkih bolnic, je navedla.
A gre vseeno za slabo prepoznano bolezen, tudi ginekologi pogosto spregledajo osnovni simptom endometrioze –hudo kronično bolečino, ki se pojavlja v različnih delih ciklusa, opozarja ginekolog Andrej Vogler. Zato do diagnoze pri posameznih bolnicah traja tudi več kot deset let. Ženske pogosto slišijo, da si domišljajo, pošiljajo jih celo k psihiatru, saj na prvi pogled nimajo težav, ki bi pojasnjevale bolečino, je opisal.
Endometrioza se lahko razraste tudi na sečilih ali črevesju. Pri endometriozi sečevodov imajo bolnice pogosto težave z odvajanjem vode, endometrioza mehurja pa poteka tiho, a lahko privede tudi do odpovedi ledvic, je opozoril Vogler.
Predstojnik kliničnega oddelka za abdominalno kirurgijo v UKC Ljubljana Franc Jelenc pa je izpostavil, da je pri endometriozi črevesja pogosta bolečina ob odvajanju blata, kjer se lahko pojavlja tudi kri.
Ker prepoznavanje bolezni traja predolgo in tudi zdravljenje ni dovolj uspešno, če obravnava ni interdisciplinarna, so januarja lani na ginekološki kliniki ustanovili dnevni center za endometriozo, in to za celotno državo. V ekipi so ginekologi, abdominalni kirurg in urolog.
V prvem letu delovanja so rezultati centra dobri, je poudarila Bokal Vrtačnikov. Kar 58,6 odstotka žensk je po operaciji endometrioze zanosilo naravno, skupaj s tistimi, ki so zanosile s pomočjo umetne oploditve, pa je odstotek zanositev kar 87,8-odstoten.
V dnevnem centru je pomoč ob desetletnih težavah z neznosnimi bolečinami v predelu trebuha našla tudi Polona Šterk Košir. Ta je na novinarski konferenci opisala svojo izkušnjo. Po desetletju nepojasnjenih bolečin, njena ginekologinja ji je ves čas svetovala le uporabo protibolečinskih tablet, je na ginekološki kliniki dobila diagnozo - endometrioza. Po dveh operacijah je tudi uspešno zanosila. Kot je poudarila bolnica, endometrioza pomeni telesne in tudi psihične težave, saj "te ljudje ne razumejo, ne verjamejo, da je s tabo nekaj narobe".
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV