Pojav poraščenosti na aeroli oziroma koži okrog bradavice pri ženski je normalna. Če vas motijo zaradi estetskih razlogov, si lahko pomagate preprosto s pinceto in jih odstranite. A če dlake na prsih bolj spominjajo na moške dlake in so močnejše ter temnejše, gre morda za kaj bolj resnega. Takšne spremembe so namreč običajno posledica porušenega hormonskega ravnovesja oziroma čezmerne količine testosterona.
Do tega lahko pride še posebej v obdobju menopavze, ko se zaradi padca ravni estrogena zviša raven moških spolnih hormonov, lahko pa je tudi posledica sindroma policističnih jajčnikov, pri katerem jajčniki začnejo tvoriti preveč testosterona. Tako se v njih razvijejo benigne ciste oziroma majhni folikli. Sindrom se pojavi pri 15 do 20 odstotkih ženk, kaže pa se kot povečana telesna teža, čezmerna poraščenost, akne, boleči spolni odnosi, neredne menstruacije in zmanjšana plodnost. Diagnozo potrdi ginekolog , ki vas napoti na ultrazvočno preiskavo jajčnikov in krvne raziskave. Potek bolezni pa je odvisen od prizadetosti jajčnikov. Zdravnik vam bo lahko predpisal zdravila za spodbujanje normalne menstruacije in zdravila, ki zavirajo delovanje moških spolnih hormonov. Če se pojavijo še težave z neplodnostjo, je potrebno zdravljenje neplodnosti pri specialistu.
Sicer pa je čezmerna poraščenost lahko posledica jemanja nekaterih zdravil, ki zavirajo delovanje imunskega sistema, anoreksije in drugih hormonskih bolezni. Tako v tem primeru nikar ne oklevajte s preventivnim pregledom pri svojem ginekologu in tirologu.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV