1. Kaj bo z mojim seksi telesom?
Ste morda v zadnjih letih skrbno obiskovale takšne in drugačne telovadbe, da bi si okrepile mišice in izoblikovale telo? Ste trikrat tedensko tekle, kolesarile, plavale, da bi se znebile odvečnih maščobnih blazinic, se celo odpovedovale sladkim in drugim redilnim pregreham – vse to zato, da ste se dobro počutile v svoji koži in da ste imele res lepo, zavidanja vredno postavo? Zdaj pa vas ob misli, da bi za devet mesecev ali celo več postavile svoje vsakodnevne športne aktivnosti na stranski tir ter se pretirano zredile, prime, da bi nosečnost prestavile za nekaj časa? Verjemite, da niste edine. Marsikatera mlada dama, ki je vsa ta leta vestno skrbela za zmerno telesno težo in lepo, izoblikovano telo, ima takšne pomisleke, a naj to ne bo prepreka pri zanositvi. Kajti če nosečnost poteka brez kakšnih težav in če je ženska že pred zanositvijo redno telovadila, ni nobenega razloga, da ne bi tudi med nosečnostjo nadaljevala s športnimi aktivnostmi. Le nekoliko prilagojene bodo morale biti. Zato je najbolje, da se o tem, katere vadbe pridejo v poštev in katere ne, pogovorite s svojim ginekologom, ter morda tudi s kašnim vaditeljem/vaditeljico, ki ima izkušnje za vadbami za nosečnice. Pa tudi pri hrani vam ni treba pretiravati – jejte toliko, kot je treba, da se bo otrok nemoteno razvijal in rasel, in pri vrsti ter količini hrane ne pretiravajte. Po porodu pa se lahko takoj, ko boste spet dovolj pri močeh in ko boste dobili zeleno luč od svojega ginekologa, spet lotite intenzivnejše vadbe.
2. Ali to pomeni konec romantike?
Otrok pomeni za partnerja veliko spremembo, a od vaju je odvisno, ali bo to sprememba na boljše ali na slabše. Če si bosta kljub pomanjkanju spanja, časa in kljub novim odgovornostim ter izzivom, ki jih prinese starševstvo, še vedno znala vzeti čas zase, potem so vaši strahovi odveč. Otrok vaju bo še bolj povezal in nikakor ne bo pomenil konca romantičnih trenutkov v dvoje. Le malo manj spontanih trenutkov v dvoje, morda. Za odhod v kino ali romantično večerjo zunaj boste namreč morali urediti varstvo in zato veliki dogodek načrtovati vsaj nekaj dni vnaprej, še vedno pa si lahko potem, ko otrok zaspi, kar doma pripravita večerjo in romantično vzdušje ter se tako izogneta težavam z iskanjem varstva za vašega najmlajšega.
3. Bom potem samo še mama in nič drugega?
Če ste sicer družabni in obožujete proste večere v družbi najožjih prijateljic, ko klepetate o tem in onem, skupaj gledate romantične komedije in jokate ob njih, se kdaj odpravite v bližnji nočni klub in plešete vsi noč, potem vas verjetno skrbi, da se boste morali potem, ko boste enkrat mama, temu odpovedati. Verjetno je res, da ravno vsak teden ne boste uspeli na druženje s prijateljicami – morda zato, ker boste preutrujene, morda zato, ker boste raje tisti čas namenile svojemu malčku – a na vsake toliko je prav, da otroka pustite partnerju in si privoščite ženski večer ali pa popoldansko nakupovanje. Tako se boste namreč vsaj za nekaj ur odmaknile od dojenja, menjanja plenic in joka ter si v sproščenem okolju, obdane z najožjimi prijateljicami, spet napolnile baterije in si dokazale, da ste še vedno ve. Še vedno tako zabavne in hudomušne, kot ste bile, le da ste zdaj tudi mame, ki pa se od časa do časa znajo 'odklopiti' in poskrbeti tudi zase.
4. Kaj pa potovanja, ki jih tako obožujem?
Verjeli ali ne, tiste, ki so po duši svetovne popotnice in jih odkrivanje novih, oddaljenih dežel izpopolnjuje in osrečuje, si večkrat postavijo vprašanje, ali otrok pomeni konec avanturističnih popotovanj. Verjetno je že tako, da v prvem letu ali dveh otrokovega življenja kakšno daljše potovanje v oddaljene kraje, kjer so temperature bodisi ekstremno visoke ali nizke, popotnikom pa grozijo takšne in drugačne bolezni, res odpade. A pozneje lahko kar skupaj z naraščajem odpotujete v deželo, ki jo želite videti. Res pa je, da kakšno pohajkovanje po divjih tropskih gozdovih in puščavah za nekaj časa odpade in da se boste morali zadovoljiti s takšno lokacijo, ki bo družinam prijazna. To pa še ne pomeni, da si ne morete vzeti kakšnega dneva samo zase in za pohajkovanje po divjini – le stare starše morate vzeti zraven in si tako zagotoviti varstvo ali pa svojega malčka za nekaj ur prepustiti partnerju.
5. Kaj bo z mojimi prostočasnimi aktivnostmi, ki sem se jih hotela lotiti?
Ste že več let govorile, da se boste vpisale na tečaj potapljanja, jezdenja, smučanja, pa je vedno prišlo kaj vmes in ste morali svoje načrte preložiti? Morda ni bilo časa, morda denarja, morda ste se raje vpisale na plesni tečaj in potapljanje, jezdenje, smučanje tako preložile na prihodnje leto. Zdaj pa sta z dragim začela govoriti o naraščaju, kar pomeni, da če boste že ta ali naslednji mesec noseče, seveda tečaj potapljanja in jezdenja spomladi odpade, verjetno pa tudi tečaj smučanja prihodnjo zimo. In potem novi dvomi: 'Kaj če to pomeni, da nikoli ne bom tega naredila zase? Kaj, če se nikoli ne bom spravila potapljat ali jezdit, ko bom enkrat imela otroka, in teh sanj ne bom nikoli uresničila?' A brez skrbi, le si nekaj dovolj goreče želite, boste že našli čas in voljo, da boste to tudi dosegli. Bo pač tisto uro ali dve, ko boste vi na tečaju, na vašega malčka popazil partner, babica, prijateljica, varuška … Kajti če ste mama, to še ne pomeni, da so vaša zanimanja in želje nepomembna. Z malo organizacije in prilagajanje se da marsikaj doseči.
6. Le kako bom zmogla vzgajati najstnika?
Si sebe brez težav predstavljate kot mamo dojenčku oziroma malčku, nikakor pa se ne morete postaviti v vlogo mame 10 let staremu otroku, morda celo najstniku? Vas misel na to, da bo vaš malček nekoč mlad odrasel moški oziroma ženska, ki mu/ji bodo divjali hormoni, grozno straši? Nikar se zato ne počutite slabo, kajti s svojim otrokom boste odraščale in se učile tudi ve. Večji kot bo, lažje si boste predstavljale, kaj to pomeni za vas in kako vzgajati vedno večjega, bolj odraslega otroka. In vsekakor to, da se ne vidite v vlogi mame najstniku in da si lahko zamislite le sebe z majhno štručko v roki, naj ne bo izgovor, da boste nosečnost prestavljale v nedogled.
7. Sem sploh iz pravega testa za mamo, če se sprašujem takšne egoistične stvari?
Marsikatera ženska si zastavi vsaj katerega od zgoraj zapisanih vprašanj, le da te dvome raje zadrži zase, saj se marsikomu zdijo sebični, ko jih izgovori na glas. Vendar vedite, da niste edini, ki se po tiho bojite, kaj bo nosečnost naredila vašemu telesu, kako boste vzgajali najstnika, ali se boste zaradi starševstva prisiljeni odreči svojim konjičkom, zanimanjem, željam … Vso to premlevanje morda zgolj pomeni, da o morebitni nosečnosti in starševstvu razmišljate res poglobljeno in iz vseh možnih zornih kotov, kar morda sploh ni tako slabo. Tako boste namreč že od samega začetka vedeli, kakšni hočete oziroma nočete biti, na katerih področjih se boste morali še posebej truditi, da boste ostali takšni, kot ste, kaj nenazadnje pričakujete tudi od svojega ljubezenskega razmerja potem, ko bo enkrat tukaj otrok. Predvsem pa prisluhnite in zaupajte svojim občutkom. Če vam ti pravijo, da je čas za otroka, in če imate tudi ostale stvari, kot so trdna partnerska zveza, stanovanje, služba, urejene, potem se preprosto prepustite tem občutkom in jim zaupajte.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV