Močne menstrualne krvavitve so normalne
Z leti, v obdobju menopavze, menstrualne krvavitve postanejo pogostejše ali redkejše, ne nujno pa tudi močnejše, zato trditev, da so močne krvavitve v času menopavze normalne, ne drži. Če se krvavitve okrepijo ali postanejo pogostejše (na približno dva tedna) ali opazite krvavitve tudi med menstruacijama ali po spolnem odnosu, obiščite zdravnika. Močnejše krvavitve so lahko namreč znak fibroidov oziroma benignih tumorjev maternice, anemije, hormonskih težav, sindroma policističnih jajčnikov, redkeje pa gre lahko tudi za raka materničnega vratu, maternice ali jajčnikov.
Če sta vam izostali dve menstruaciji in imate občutek, da vas oblivajo vročinski valovi, še ne pomeni, da ne morete več zanositi, temveč ste v fazi prehoda v menopavzo. Dokler imate menstrualne krvavitve, ne glede na to, kako močne in pogoste ali redke so, obstaja verjetnost, da boste brez zaščite zanosili. Zato ob prvih znakih menopavze nikar ne opustite kontracepcije. Če ne želite zanositi, jo opustite šele, ko bo od zadnje menstrualne krvavitve minilo vsaj leto dni.
Zdravite napačno infekcijo
Ženske ob vsaki srbečici ali izcedku iz nožnice najprej pomislijo na glivično infekcijo in začnejo nanašati protiglivične kreme, ki jih v lekarni dobijo brez recepta. Čeprav so glivične okužbe pogoste, enkrat v življenju za njimi oboli kar 75 odstotkov žensk, predstavljajo le eno od treh najpogostejših okužb. To sta bakterijska vaginoza, ki se pojavi zaradi razmnoževanja določene vrste bakterij ob porušitvi vaginalne flore, in trihomonoza, spolno prenosljiva bolezen, ki velikokrat ostane neodkrita. Obe bolezni potekata s podobnimi simptomi kakor glivična okužba, zato ob pojavu srbečice ali neobičajnega izcedka obiščite zdravnika. Tako vaginozo kakor trihomonozo je namreč enostavno zdraviti z antibiotiki, glivično okužbo pa s protiglivičnimi mazili.
Svežino zagotavljate s pudrom za telo
Vtiranje pudra za telo v predel genitalij za dosego večjega občutka svežine je močno odsvetovano. Še posebej je odsvetovana uporaba pudrov, ki vsebujejo talk, sredstvo proti sprijemanju. Navada naj bi namreč povečala tveganje za invazivno obliko raka na jajčnikih za kar 30 odstotkov. Strokovnjaki menijo, da zato, ker prah lahko pronica v genitalni trakt in povzroči vnetno reakcijo. Če se torej "tam spodaj" znojite in želite območje osušiti, začnite nositi bombažne spodnjice, izogibajte se oprijetih hlač in oblačil iz sintetičnih materialov ter bodite ponoči nagi oziroma vsaj brez spodnjic pod pižamo. Puder za telo pa uporabljajte le za telo – čemur je v osnovi tudi namenjen.
Keglove vaje vas ne zanimajo
Če ste zaradi inkontinence trpeli že med nosečnostjo in po njej, obstaja velika verjetnost, da vas bo ta težava doletela tudi kasneje. Če ste si takrat pomagali s keglovimi vajami, jih izvajajte še naprej. Urinska inkontinenca namreč prizadene več kot 40 odstotkov žensk po 40. letu starosti in skoraj polovico žensk, ki so starejše od 50 let. Težava se pojavi, ko mišice medeničnega dna oslabijo (zaradi nosečnosti, poroda, menopavze ali čezmerne telesne teže) in ne morejo zadrževati vode med telovadbo, kašljanjem ali smejanjem. S keglovimi vajami boste mišice okrepili in preprečili razvoj inkontinence.
Ne uporabljate pregradnih kontracepcijskih sredstev
Starejši od 40 let kondome uporabljajo veliko redkeje kakor mladi, nespametno početje pa močno vpliva na njihovo zdravje. Z virusom HIV je namreč najverjetneje zaradi porasta nezvestobe okuženih vse več oseb, starejših od 40 in 50 let. Ne zbolevajo pa zgolj za virusom HIV, temveč tudi drugimi spolno prenosljivimi boleznimi, kot sta sifilis in klamidija. Uporaba kondomov je tako več kot priporočljiva, tudi če ste starejši, neuporaba pa je primerna zgolj za tiste, ki so v strogo monogamnem razmerju s svojim partnerjem, ki jih zanesljivo ne vara.
Izogibate se seksu
Ko zaradi menopavze upade količina estrogena v ženskem telesu, se vaginalno tkivo splošči in stanjša, zaradi česar je seks lahko boleč, pojavijo pa se tudi neprijetna srbečica, suhost, pekoč občutek in neugodje. Prav zaradi tega se ženske začnejo izogibati seksu, podatki namreč kažejo, da manj kot enkrat na leto seksa približno 50 odstotkov žensk, starejših od 50 let. Vendar redni vaginalni spolni odnosi lahko preprečijo te simptome, saj se z njihovo pomočjo vagina pogosteje vlaži, tkivo pa ohrani elastičnost. Če se vaša nožnica med seksom ne navlaži, začnite uporabljati lubrikante, če pa niste spolno aktivni, začnite uporabljati vlažilna sredstva in se samozadovoljujte z vibratorjem.
Vsak dan uporabljate dnevne vložke
Če so vaše menstrualne krvavitve neredne in se spopadate z inkontinenco ter se želite neprijetnostim izogniti z uporabo dnevnih vložkov, to ni dobra zamisel. S tem ste namreč izpostavljeni večjemu tveganju za infekcije in vnetja. Material, iz katerega je vložek narejen, namreč preprečuje prehajanje zraka, zadržuje vlago in znoj ter tako prispeva k razvoju bakterij in razmnoževanju glivic. Poleg tega lahko drgnjenje vložka ob kožo razdraži vašo vagino. Namesto da redno uporabljate dnevne vložke, si zato raje v torbico spravite rezervne spodnjice in tampone. Če vas muči inkontinenca, izvajajte keglove vaje, če se ne morete upreti dnevni vložkom, pa te menjujte redno, vsaj na vsake štiri ure.
Pozabili ste že, kdo je vaš ginekolog
Ginekologa večina žensk obišče le, ko ga potrebuje – še takrat se temu številne izognejo. Vendar vedite, da so letni pregledi izjemno pomembni. Ginekolog vam bo namreč na letnem pregledu opravil pap test, pregledal dojke ter medenico, s čimer lahko hitro odkrije različne zdravstvene težave kot na primer rakavo obolenje, ciste ali fibroide. Obisk pri ginekologu je lahko tudi odlična priložnost, da se z zdravnikom pogovorite o vseh težavah, ki vam jih je doprinesla menopavza, in povprašate o mogočih rešitvah.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV