Čeprav ti niso dobro vidni, pa se lahko pred rakom na jajčnikih zavarujemo tako, da smo nanj bolj pozorni, če smo v bolj tvegani skupini in če opazimo simptome, podobne simptomom sindroma razdraženega črevesja. Sindrom razdraženega črevesja se namreč le redko pojavi po 50. letu starosti, poleg tega se simptomi pojavijo in kmalu izzvenijo, pri raku na jajčnikih pa ti simptomi običajno vztrajajo.
Če torej naslednje simptome prvič zaznate šele po 50. letu starosti, je dobro, da obiščete svojega zdravnika:
- napihnjenost in povečan trebuh,
- nenehne bolečine v trebuhu,
- sitost po zelo majhnem obroku,
- težave pri hranjenju,
- pogosto uriniranje in drugi simptomi sečil,
- spremembe v odvajanju blata,
- bolečine v hrbtu in pogosta utrujenost.
Seveda ni nujno, da gre ob teh simptomih za raka na jajčnikih, a se kljub vsemu za vsak primer oglasite pri zdravniku, ki bo preveril, za kaj gre. Poleg tega je treba vedeti tudi, da lahko za rakom na jajčnikih zbolijo tudi mlajše ženske. Pojavlja se namreč v vseh starostnih obdobjih. Pri ženskah, mlajših od 20 let, so najpogostejši tumorji zarodnega epitelija, epitelijski rak na jajčnikih pa je najpogostejši pri ženskah, starejših od 50 let.
Poznamo več oblik raka na jajčnikih
Epitelni tumor – ta se navadno pojavi na površju jajčnika in gre za najpogostejši tip tumorja, ki se pojavi pri kar 90 odstotkih primerov.
Mejno maligni tumorji – gre za epitelne tumorje z nizkim malignim potencialom, ki se prav tako razrastejo na površju jajčnika. Ker so nizko maligni, jih lahko zdravimo samo z operacijo.
Tumorji zarodne celice – to je rak zarodnih celic, ki bi postale jajčece. Ta rak se pojavi le pri od 5 do 10 odstotkih primerov.
Stromalni tumorji celic – gre za raka na vezivnem tkivu, ki drži jajčeca skupaj in proizvaja ženske spolne hormone. Ta oblika raka je izjemno redka in se pojavlja pri le 5 odstotkov primerov.
Dejavniki tveganja
Raku na jajčnikih so bolj izpostavljene ženske, ki:
- niso bile nikoli noseče v svojem plodnem obdobju,
- so starejše od 50 let,
- so imele prednice z rakom na jajčnikih ali rakom na debelem črevesju in danki, maternici ali prsih,
- ki uporabljajo ali so uporabljale nadomestno hormonsko terapijo, ki vsebuje estrogen, več kot deset let,
- ki so prestale stimulacijo jajčnikov v postopku umetne oploditve (gre za sum, za potrditev te teorije bodo potrebne še dodatne preiskave),
- imajo prekomerno telesno težo z ITM več kot 30,
- so imele prvo menstruacijo zelo zgodaj ali pa so imele pozno menopavzo,
- so trpele za endometriozo.
Poleg tega lahko ukrepate še tako, da opravite gensko preiskavo, ki bo pokazala, ali ste v tvegani skupini. V nekaterih družinah se dedno prenaša gen BRCA1, ki poveča verjetnost za razvoj raka na jajčnikih in dojkah. Prisotnost tega gena lahko dokažejo z genskimi preiskavami, ni pa nujno, da se bo zaradi prisotnosti rak res razvil. Če je več vaših krvnih sorodnic zbolelo za rakom na jajčnikih in/ali dojkah, se posvetujte z zdravnikom.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV