Vizita.si
Sindrom policističnih jajčnikov je težava, s katero se spopadajo številne ženske v svojem reproduktivnem obdobju. Je posledica hormonskega neravnovesja in lahko povzroči, da se na jajčnikih razvijejo ciste.

Neplodnost

Previdno ženske z močnimi menstruacijami!

Katja Benčina
01. 05. 2019 10.49
0

Ženske z močnimi menstruacijami bi morale na dodaten pregled, ki kaže, ali se spopadajo s prikritimi stanji, ki povzročajo močne krvavitve in lahko privedejo tudi do neplodnosti.

Močne menstruacije lahko močno vplivajo na kvaliteto življenja ženske.
Močne menstruacije lahko močno vplivajo na kvaliteto življenja ženske.FOTO: iStockphoto
V Veliki Britaniji so na tisoče ženskam z močnimi menstrualnimi krvavitvami ponudili dodatna testiranja za možna prikrita stanja, ki lahko privedejo do neplodnosti. Več kot četrtina žensk v svoji reproduktivni dobi namreč trpi za močnimi menstrualnimi krvavitvami, ki lahko močno vplivajo na kvaliteto njihovega življenja. Čeprav velikokrat zamahnemo z roko, češ da je močna krvavitev nekaj običajnega, je lahko v resnici tudi posledica prikritega zdravstvenega stanja, za katerega še ne vemo. Med njimi sta vzroka za močne krvavitve lahko endometrioza ali policistični jajčniki. Obe stanji lahko povzročata neplodnost.

Prav zato je v Veliki Britaniji nacionalni inštitut za zdravje NICE ženske pozval, naj se ob močnih menstruacijah obrnejo na osebnega zdravnika, ki jih bo napotil na dodatne preiskave, ki so sedaj na voljo za Britanke. Na ta način si želijo na Otoku bolj zgodaj diagnosticirati omenjene bolezni in ponuditi učinkovito zdravljenje.  

Vzrok za močne menstruacije je lahko tudi endometrioza ali sindrom policističnih jajčnikov.
Vzrok za močne menstruacije je lahko tudi endometrioza ali sindrom policističnih jajčnikov. FOTO: iStock

Nacionalni inštitut za zdravje si po novih smernicah želi vsako leto dodatno testirati okoli 15 000 žensk z diagnostično metodo, imenovano histeroskopija. Gre za metodo, kjer s pomočjo tanke kamere (histeroskopom) pregledajo notranjost maternice skozi maternični vrat. Če ob tem odkrijejo nepravilnosti, kot so pregrada maternične votline, miomi, polipi, zarastline ali nepravilne krvavitve, jih lahko nato z operativnimi histeroskopskimi metodami odpravijo.

Profesor Mark Baker iz NICE je za britanski Mail Online pojasnil: ''Močne menstrualne krvavitve so stanje, ki ima lahko velik vpliv na kvaliteto življenja ženske. V številnih primerih lahko namesto z ultrazvokom s pomočjo histeroskopije zagotovimo bolj natančno diagnozo. Ta ukrep bi moral pomagati ženskam z boleznijo endometrija ali drugimi stanji, da jim prej odkrijemo bolezen in da jih bolje zdravimo.''

Kaj je endometrioza?

Endometrioza se kaže s prisotnotjo tkiva maternične sluznice zunaj maternične votline. Vzrok za pojav bolezni ni jasen. Ena od možnosti je, da se lahko celice iz maternične sluznice prek jajcevodov razlivajo v trebušno votlino in se ugnezdijo na jajčnike, črevo, sečni mehur in drugje v mali medenici. Takšna maternična sluznica se povsem normalno odziva na hormonske spremembe, do katerih prihaja med menstrualnim ciklom. Hkrati z menstrualno krvavitvijo se pojavi tudi krvavitev v endometrijska žarišča, od koder kri ne more odteči. Posledica so pojav značilnih cist in prirastlin oziroma brazgotinjenja. Ciste nabreknejo in postanejo občutljive za pritisk. Posledično lahko pride do povečanja jajčnika. Okoli cist nastanejo prirastline, ki lahko ovirajo ovulacijo in s tem zanositev.

Endometrioza se kaže s prisotnotjo tkiva maternične sluznice zunaj maternične votline. Vzrok za pojav bolezni ni jasen.
Endometrioza se kaže s prisotnotjo tkiva maternične sluznice zunaj maternične votline. Vzrok za pojav bolezni ni jasen.FOTO: iStock

Kakšni so simptomi?

- Močne ali nenormalne menstrualne krvavitve.

- Huda bolečina v trebuhu in mali medenici, ki pogosto vodi v boleče spolne odnose.

- Hude krčevite bolečine, ki se pričnejo pred pričakovanim začetkom menstruacije, trajajo ves čas menstruacije in se nato postopoma poležejo.

- Bolečina v predelu sečnega mehurja ali črevesa, lahko se pojavi tudi odvajanje tekočega blata.

Kaj so policistični jajčniki?

Sindrom policističnih jajčnikov je težava, s katero se spopadajo številne ženske v svojem reproduktivnem obdobju. Je posledica hormonskega neravnovesja in lahko povzroči, da se na jajčnikih razvijejo ciste. Te ciste niso nevarne, a povzročajo hormonsko neravnovesje, zaradi česar se ženska lahko spopade z nerednimi menstruacijami, rastjo dlak na obrazu, aknami in debelostjo. Pomembno je, da sindrom policističnih jajčnikov prepoznamo zgodaj, saj lahko na dolgi rok, če ga ne prepoznamo, vodi do sladkorne bolezni tipa 2 ali do srčno-žilnih bolezni.

Kaj povzroča sindrom policističnih jajčnikov?

Zdravniki ne vedo natanko, kaj povzroča sindrom policističnih jajčnikov, a strokovnjaki Klinike Mayo so razvili nekaj možnih teorij in dejavnikov tveganja:

- Prekomerna količina inzulina: Preveč inzulina lahko privede do povečane proizvodnje androgenov – moških spolnih hormonov, kar sčasoma prepreči jajčnikom, da bi prišlo do pravilne ovulacije.

- Vnetja v telesu: Študije kažejo, da imajo ženske s policističnimi jajčniki v telesu manjša vnetja, kar povzroči, da policistični jajčniki proizvajajo androgene.

- Dednost: Policistični jajčniki se pogosteje pojavljajo, če je bolezen v družini. Še posebej, če so se z njimi spopadale mati ali sestre.

Sindrom policističnih jajčnikov je težava, s katero se spopadajo številne ženske v svojem reproduktivnem obdobju. Je posledica hormonskega neravnovesja in lahko povzroči, da se na jajčnikih razvijejo ciste.
Sindrom policističnih jajčnikov je težava, s katero se spopadajo številne ženske v svojem reproduktivnem obdobju. Je posledica hormonskega neravnovesja in lahko povzroči, da se na jajčnikih razvijejo ciste.FOTO: iStock

Kakšni so simptomi?

Simptomi se pojavijo kmalu po tem, ko ženska dobi menstruacijo, a se lahko razvijejo tudi kasneje v poznejših letih. Znaki so lahko pri različnih ženskah drugačni, poslabšajo pa se, če se ženska spopada z debelostjo. Po podatkih Klinike Mayo so simptomi policističnih jajčnikov naslednji:

- Neredne menstruacije

To je eden najpogostejših znakov sindroma policističnih jajčnikov. Nekatere ženske imajo celo cikel na 35 dni ali še dlje in imajo tudi manj kot osem menstruacij na leto. Lahko imajo tudi daljše in močnejše menstruacije ali jim menstruacija izostane za štiri mesece ali celo dlje.

- Odvečne dlake na obrazu, po telesu

Pojavijo se lahko neprijetne temne dlake na bradi, po prsih, na hrbtu, trebuhu in celo prstih na nogah.

- Motnje razpoloženja

Prihaja lahko do depresije ali nenadnih sprememb razpoloženja, ki sicer niso bile značilne za vašo osebnost.

- Akne

Sindrom lahko povzroči tudi mozoljasto in mastno kožo. Mozolji so lahko globoki in boleči.

- Težave z nivojem inzulina

Prekomerna količina inzulina lahko moti normalno delovanje jajčnikov ali sposobnost ovulacije, zato lahko prihaja do težav z zanositvijo.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580