Vizita.si
Rožnati oktober

Žensko zdravje

Vse, kar morate vedeti o rožnatem oktobru

N.R.A.
04. 10. 2023 05.00
0

Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. Raku, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah.

Oktober je praktično tu in mislimo, da se vsi zavedate, da oktober velja za rožnati mesec – mesec osveščanja o raku dojk. Gre za vsakoletno kampanjo, ki je resnično pomembna in pomaga osveščati o raku dojk. Zato se bolj poučimo o tej temi in razumimo zgodovino in pomen tega meseca.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je rak dojk najpogostejši rak pri ženskah tako v razvitem kot v manj razvitem svetu. Leta 2011 je po vsem svetu zaradi raka dojk umrlo več kot 508.000 žensk.

V Sloveniji naj bi vsako leto za rakom dojk zbolelo skoraj 1300 žensk in okoli 10 moških. Rak dojk velja za visoko ozdravljivega, če je le odkrit dovolj zgodaj. Zato, kot poudarjajo strokovnjaki, je za zmanjševanje umrljivosti za tem rakom pomembno predvsem zgodnje odkrivanje bolezni, prepoznavanje simptomatike in takojšnje in učinkovito, bolnici prilagojeno zdravljenje. 

Namen rožnatega oktobra je osveščanje širše javnosti o pojavu raka dojk in opozarjanje na pomen zdravega načina življenja, zgodnjega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja bolezni.

Rožnati oktober
Rožnati oktoberFOTO: Profimedia

ZGODOVINA

Mesec osveščanja o raku dojk, v Združenih državah imenovan tudi nacionalni mesec osveščanja o raku dojk, je letna mednarodna zdravstvena kampanja, ki jo vsak oktober organizirajo velike dobrodelne organizacije za boj proti raku dojk, da bi povečale ozaveščenost o bolezni in zbrale sredstva za raziskovanje njenega vzroka, preprečevanja diagnoze in za samo zdravljenje.

Veste vse o raku dojke?
Preberi še
Veste vse o raku dojke?

Obeleževanje dogodka je bilo v preteklosti v tujini mnogokrat deležno kritik zaradi korporativne vpletenosti farmacevtskih podjetij, pa tudi primerov t. i. "roza pranja", povezanega z dogodki.

Rožnati mesec se prvikrat omenja kot partnerstvo med American Cancer Society in farmacevtskim oddelkom Imperial Chemical Industries. Začetni cilj je bil promovirati mamografijo kot najučinkovitejše orožje v boju proti raku dojk.

Rožnati oktober
Rožnati oktoberFOTO: Profimedia

SIMBOLIZEM ROŽNATEGA TRAKU 

Danes, ko razmišljamo o rožnatem mesecu in osveščanju o raku dojk, ga pogosto povezujemo z rožnato pentljo. Začelo se je leta 1991. Charlotte Haley je začela pošiljati breskove pentlje, da bi povečala osveščenost o raku dojk. Kasneje istega leta je Fundacija Susan G. Komen začela deliti rožnate pentlje udeležencem dirke v New Yorku. Toda šele leta 1993 je Evelyn Lauder ustanovila The Breast Cancer Research Foundation in rožnati trak naredila za svoj simbol, s katerim še danes povezujemo osveščenost o raku dojk. Roza pentlja izraža podporo in solidarnost ženskam s to obliko raka. In roza barva je bila izbrana zaradi ženskih asociacij.

RAK DOJKE TUDI V SLOVENIJI NAJPOGOSTEJŠI RAK PRI ŽENSKAH 

"Primerljivo z ostalimi evropskimi državami je tudi v Sloveniji rak dojk najpogostejši rak pri ženskah. Kar pa ne pomeni, da za rakom dojk zbolevajo izključno ženske, saj je med obolelimi dober odstotek moških. V letu 2018 je za rakom dojk zbolelo 1.527 oseb, med temi 1.516 žensk in 11 moških, umrlo pa 473 žensk in 5 moških," imajo zapisano na spletni strani Nacionalnega inštituta Slovenije.

Rožnati mesec - bistveno je, da smo ženske same ozaveščene
Preberi še
Rožnati mesec - bistveno je, da smo ženske same ozaveščene

PREVENTIVA

30–50 % smrti zaradi raka lahko preprečimo z izogibanjem ključnim dejavnikom tveganja in vpeljavo učinkovitih preventivnih ukrepov. V okviru zdravega življenjskega sloga so zato pomembni:

– zdrava in uravnotežena prehrana, 

– redna in razgibana telesna dejavnost, 

– vzdrževanje primerne telesne teže in

– skrb za duševno zdravje.

Boj proti raku dojk
Boj proti raku dojkFOTO: iStock

NIJZ še poudarja, da dodatno breme raka zmanjšujemo tudi in predvsem z zgodnjim odkrivanjem raka in učinkovito obravnavo tistih, ki že zbolijo, dodajajo pa, da je ob dejstvu, da se pojavljanje novih primerov raka dojk še vedno povečuje, preventivno ravnanje še toliko bolj pomembno.

Pravočasno oz. zgodnje odkrivanje raka dojk nam zagotavljata samopregledovanje dojk in redna udeležba v državnem presejalnem programu. Vsaka ženska bi morala že v mladosti začeti s samopregledovanjem in tako spoznati svoje dojke. Ob tem je treba skrbno pregledati in pretipati obe dojki in biti pozoren na zatrdline, katere koli spremembe v velikosti in obliki dojk ter na barvo kože in morebitne pojave izcedka. Pri opaženih spremembah se je treba posvetovati z izbranim zdravnikom.

KAKO LAHKO SAMI POMAGATE TA MESEC?

V tem mesecu lahko pomagamo na veliko načinov in podpremo ženske z rakom dojk po vsem svetu ter povečamo osveščenost. Prva stvar, ki jo lahko naredite, je, da sebe in druge izobrazite o tej temi. Več kot vemo, bolje lahko zavarujemo sebe, bližnje in predvsem ljudi, ki jih imamo radi. Ko se bomo izobraževali, bomo lažje imeli tudi razumevanje in sočutje.

Viri: NIJZ / Wikipedia / Europadonna / moonchildyogawear

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662